1 ZEMAN SE DÁL ZAMOTÁVÁ

Zeman o Číně v SRN: Zadám to Ovčáčkovi, snad dopadne lépe než s Peroutkou

, NOVÉ

Témata: , , ,

Prezident Miloš Zeman i nadále trvá na svých nepravdivých slovech o čínských investicích v Německu. Zeman tvrdí, že Čína je v sousední spolkové republice „největším zahraničním investorem“. To ovšem není pravda. Zeman v nedělním rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že pověří tiskové oddělení Hradu, aby udělalo rešerši, která jeho slova prokáže. Připustil však, že s dokazováním jeho slov to může dopadnout podobně jako v případě Ferdinanda Peroutky.

Zeman se o čínských investicích zmiňoval už ve svém vánočním poselství. Tehdy uvedl, že se o tom sice příliš neví, ale že komunistická Čína je „největším zahraničním investorem v sousedním Německu“.

Z veřejně dostupných dat německé centrální banky (Bundesbank) nicméně vyplývá, že Zeman nemluvil pravdu. Na to Zemana upozornil i jeden čtenář Blesku. Prezident však jeho slova smetl se stolu a dál si stojí za svým.

„Já bych doporučoval tazateli, aby si přečetl veřejně publikované informace. Největším zahraničním investorem v SRN je Čína. Jsou to normální veřejné zdroje. Já nevidím důvod, proč bych si něco vymýšlel, samotného mě to překvapilo,“ odpověděl čtenáři Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz.

Na dotaz, jestli by mohl uvést zdroj svého tvrzení, nicméně Zeman odpověděl záporně. „Nemůžu, protože si to nepamatuji. Zadám to Ovčáčkovi a jeho tiskovému oddělení, aby udělali rešerši. Snad to dopadne lépe než s Peroutkou,“ uvedl Zeman ve zjevné narážce na kauzu Ferdinanda Peroutky a jeho údajného článku Hitler je gentleman, který se hradní kanceláři dosud nepodařilo nalézt.

Víc peněz investuje i Dánsko

Co se týče samotných čínských investic, Bundesbank na svém webu uvádí, že Čína v Německu v roce 2014 (novější data nejsou k dispozici) investovala celkem 1,568 miliardy eur. Tato částka však ani zdaleka není největší mezi zahraničními investicemi. Například Dánové v Německu v roce 2014 investovali 5,378 miliardy eur. U Švýcarů to bylo ještě více, a sice 28,713 miliardy eur.

V tuto chvíli není jisté, jak prezident Zeman dospěl k závěru, že Čína je v Německu „největším zahraničním investorem“. Deník Referendum, který na Zemanovy nepravdy ohledně čínských investic upozornil jako první, jako možné vysvětlení uvádí data německé Obchodní a investiční agentury (GTAI). Ta na svém webu uvádí, že „Německo je největším světovým příjemcem čínských investic“. To však znamená něco zcela jiného, než co tvrdil prezident.

Zdaleka se přitom nejedná o první případ, kdy z Hradu přišlo tvrzení, které je přinejmenším sporné. Stačí si vzpomenout na kauzu údajného výroku Ferdinanda Peroutky o „Hitlerovi-gentlemanovi“ nebo na rozdílné zdůvodňování pozdního příletu české delegace na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče.

Čtěte také: Úmysl, nebo nepozornost? Zeman se zapletl do čínských investic

Házení vajec na Zemana jako přestupek? Žalobci se nelíbí rozhodnutí soudu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.