Úmysl, nebo nepozornost? Zeman se zapletl do čínských investic

DOZVUKY VÁNOČNÍHO POSELSTVÍ

Úmysl, nebo nepozornost? Zeman se zapletl do čínských investicNOVÉ
Prezident Miloš Zeman. Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství nemluvil pravdu, když hovořil o čínských investicích. Podle Zemana je komunistická Čína „největším zahraničním investorem v sousedním Německu“. Data německé centrální banky ovšem ukazují, že čínské peníze tvoří jen zlomek z celkových investic. Více než Čína investuje například i maličké Dánsko. Na Zemanův přešlap upozornil Deník Referendum.

Zeman se o čínských investicích zmínil, když hovořil o takzvané ekonomické diplomacii. „Jistě víte, že náš nejúspěšnější podnik Škoda Auto vyváží nejvíce svých automobilů právě do Číny, ale je méně známé, že Čína je největším zahraničním investorem v sousedním Německu, a bylo by hloupé, abychom i my nevyužívali obdobných příležitostí,“ uvedl doslova Zeman.

Z informací, které jsou dostupné na webu německé centrální banky (Bundesbank), nicméně vyplývá, že Zeman nemluvil pravdu. Na webu banky jsou uvedeny částky, které do Německa v posledních letech přitekly ze zahraničí. A z uvedených čísel je zřejmé, že Čína nebyla ani zdaleka největším zahraničním investorem.

Říše středu v sousední spolkové republice v roce 2014 (novější data nejsou k dispozici) investovala celkem 1,568 miliardy eur. Tato částka bledne zejména při srovnání s evropskými zeměmi. Například Dánové v Německu v roce 2014 investovali 5,378 miliardy eur. U jiných zemí je rozdíl ještě zřetelnější. Třeba Švýcaři v Německu investovali 28,713 miliardy eur, u Britů to bylo 37,928 miliardy eur.

Britské a švýcarské investice jsou dokonce vyšší, než investice z celé Asie dohromady. Všechny asijské země v Německu podle údajů Bundesbanky v roce 2014 investovaly celkem 27,267 miliardy eur. Zhruba dvě třetiny z této částky přitom zajistilo samotné Japonsko (17,318 miliardy eur).

Pro zajímavost lze dodat, že Česká republika v Německu v roce 2014 investovala 796 milionů eur (tedy zhruba jen o polovinu méně než Čína).

V tuto chvíli není jisté, jak prezident Zeman dospěl k závěru, že Čína je v Německu „největším zahraničním investorem“. Deník Referendum jako možné vysvětlení uvádí data německé Obchodní a investiční agentury (GTAI). Ta na svém webu uvádí, že „Německo je největším světovým příjemcem čínských investic“. To však znamená něco zcela jiného než co tvrdil prezident.

Zdaleka se přitom nejedná o první případ, kdy z Hradu přišlo tvrzení, které je přinejmenším sporné. Stačí si vzpomenout na kauzu údajného výroku Ferdinanda Peroutky o „Hitlerovi-gentlemanovi“ nebo na rozdílné zdůvodňování pozdního příletu české delegace na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče.

Čtěte také: Omluva za Peroutku? Hradu by to způsobilo újmu, řekl Nejvyšší soud

Celý text prezidentova vánočního poselství, ve kterém mluvil i o čínských investicích, si můžete přečíst ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články