Na Sony skutečně útočí KLDR. USA zvažují 'přiměřenou odpověď'

Na Sony skutečně útočí KLDR. USA zvažují 'přiměřenou odpověď' 1
Svět

Američtí vyšetřovatelé prokázali, že za hackerským útokem na servery filmové společnosti Sony Pictures stojí Severní Korea. Bílý dům uvedl, že bezpečnostní poradci amerického prezidenta Baracka Obamy to vnímají jako vážnou záležitost týkající se národní bezpečnosti a že zvažují přiměřenou odpověď. Hackerský útok označili podle agentury Reuters za dílo sofistikovaného pachatele, který "měl v úmyslu škodit".

Studio Sony Pictures mělo 25. prosince uvést do kin filmovou parodii The Interview, pojednávající o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una. Ve středu se ale studio rozhodlo, že uvedení snímku do kin zruší. Hollywoodští herci to kritizovali jako hrozbu pro svobodu projevu a označili to za vítězství hackerů, napsal zpravodajský server BBC News.

Spekulace o podílu Pchjongjangu na útoku proti producentům kontroverzního filmu The Interview se v médiích objevují už delší dobu. Komediální snímek v Severní Koreji vyvolal pobouření.

McCain: Je to znepokojující precedens

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest se ale neodvážil ukázat přímo na KLDR. Řekl, že není v pozici, aby to potvrdil, a že americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pokračuje ve vyšetřování okolností útoku. 

Společnost Sony Pictures odvolala uvedení kontroverzní filmové parodie, protože promítání filmu kvůli hrozbám teroristického útoku odložila či zrušila řada sítí kin. Americký senátor za republikány John McCain označil krok společnosti Sony za "znepokojující precedens", který do budoucna jen podnítí další pachatele k ještě agresivnějším útokům.

FBI ve středu vydal varování všem firmám, které jsou jakkoli napojeny na výrobu, distribuci či propagaci kontroverzního filmu. Upozornil je, že se mohou stejně jako Sony Pictures stát terčem hackerů.

Okradli i Bonda

Společnost Sony Pictures vyjádřila "hluboké znepokojení nad snahami potlačit distribuci filmu" a uvedla, že stažení filmu jí způsobí škody. Za tvůrci kontroverzního filmu a jejich právem na svobodu vyjádření producenti ze společnosti Sony stojí.

Před plánovaným promítáním filmu varovala hackerská skupina označující se jako Guardians of Peace (Strážci míru), která dokonce nepřímo pohrozila teroristickými útoky podobnými těm z 11. září 2001. Od listopadu se šířily spekulace, že za útokem a za skupinou Guardians of Peace stojí Severní Korea.

Internetoví piráti získali z firemních databází a e-mailů citlivé údaje o platech, kontaktní informace, zdravotní záznamy, necenzurovaná vyjádření ze soukromých vzkazů a údajně i scénář budoucího filmu o Jamesi Bondovi.

Čtěte také:

Cíl: zabít Kim Čong-una. Producenti filmu čelí palbě hackerů

Zažijete znovu 11. září, vyhrožují. New York zrušil premiéru