Elity zkrachovaly, ztratily schopnost vést. Kdo je nahradí?

Nahradí volný prostor extrémisté?

Elity zkrachovaly, ztratily schopnost vést. Kdo je nahradí?TÝDENÍK ECHO 5
Svět
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Brexit byl jen poslední, ale dost ostrou ukázkou krachu elit, který se dá stále silněji pozorovat ve všech vyspělých západních zemích. Střední Evropu a Česko nevyjímaje. Intelektuální, akademické, mediální a do značné míry i politické elity ztrácí schopnost přesvědčovat společnost o svých názorech a ovlivnit ji. Tím přestávají být elitami a stávají se jejich karikaturou – pseudoelitami uzavřenými do svého umělého, vysněného světa a přesvědčenými o své vyvolenosti a nadřazenosti, v níž ztratily schopnost společnost vést. Právě tato schopnost je podstatou elity.

Je to vrstva, která má formální i neformální moc, rozhoduje a vede. Ta moc ale vychází právě ze schopnosti udávat tón, přesvědčovat a ovlivňovat. A ochoty ostatních vrstev tu elitu následovat. Když tu moc ztratí, stává se pseudoelitou, karikaturou elity, kterou většina následovat nechce, a dokonce se proti ní různým stylem vymezuje a bouří. Krachem elity se otevírá obrovský volný prostor pro ty, kdo společnost ovlivnit dokáží. Teď se hraje o to, jestli zkrachovalé elity nahradí skutečné nové elity, se schopností pochopit strachy, touhy a zájmy většiny společnosti, nebo volný prostor ovládnou populisté a extremisté.

Krach elit se odehrává na několika frontách, zásadně ovlivňujících společnost. Nejviditelnější je to u evropské integrace, migrace, ekologismu, vzdělání a genderu a sexuální orientace. Všude tady razí intelektuální, mediální a politické elity názory, které většina společnosti dlouhodobě odmítá. Elitám se nedaří přesvědčit je, proč jsou pro ně dobré. Není to ale zdaleka jen příkop mezi elitami a nižšími vrstvami, jak se v poslední době se vzestupem populistických stran často zdůrazňuje. Názory pseudoelit nesdílí ani značná část lidí z vyšších a středních vrstev. Jen o tom prozíravě nemluví, aby si ve společnosti, kde jsou jiné než rádoby elitní názory karikovány, zesměšňovány a v mnoha případech především v prostředí univerzit nebo vysokého byznysu můžou mít i existenční následky, udrželi své postavení a nedostali se do profesního ohrožení. Své zájmy a názory ale samozřejmě projevují u každých voleb. Je to jedno z vysvětlení, proč tak často průzkumy nevycházejí, jak se to naposledy projevilo i u brexitu.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Sdílet:

Hlavní zprávy