„Válku na Ukrajině prodlužuje Čína, pomáhá Rusku budovat vojenský průmysl,“ uvedl Blinken
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý v Rijádu jednal s korunním princem Saúdské Arábie Muhammadem bin Salmánem o situaci v Pásmu Gazy a o tom, jak zmírnit napětí v blízkovýchodním regionu. V prohlášení o tom informovalo americké ministerstvo zahraničí. Vystoupil i na ekonomickém foru v Rijádu, kde popsal nabídku příměří pro teroristické hnutí Hamás jako "mimořádně velkorysé". Na akci se však vyjadřoval i k dalším zahraničně politickým otázkám, například k Číně.
Blinken podle americké diplomacie při setkání zdůraznil, že je třeba navýšit objem humanitární pomoci do Pásma Gazy a dosáhnout dohody, která by vedla k okamžitému příměří a propuštění rukojmích, které při říjnovém teroristickém útoku na Izrael unesli ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás a jejich spojenci. Ministr zároveň zdůraznil, že se konflikt v Pásmu Gazy nesmí rozšířit do zbytku regionu.
Saúdská Arábie je Blinkenovou první zastávkou na jeho nynější blízkovýchodní cestě, během níž navštíví také Izrael a Jordánsko. Podle agentury Reuters ministr při návštěvě Izraele vyzve premiéra Benjamina Netanjahua, aby učinil kroky ke zlepšení humanitární situace v Pásmu Gazy, k čemuž předsedu izraelské vlády tento měsíc již vyzval také americký prezident Joe Biden.
Over the past year, Russia has produced ammunition, missiles and tanks faster than at any time in its modern history, and it could not have done it without China's help, US Secretary of State Anthony Blinken said at an economic forum in Saudi Arabia.
— Malinda 🇺🇸🇺🇦🇵🇱🇨🇦🇮🇹🇦🇺🇬🇧🇬🇪🇩🇪🇸🇪 (@TreasChest) April 29, 2024
"How could it do this?… pic.twitter.com/qtX2S97dxz
V otázce Číny Blinken varoval, že je to právě Čína, která výrazně přispívá k úspěchům Ruska v boji s Ukrajinou tím, že Rusko zásobuje technologiemi dvojího užití. Tedy takovými, které se dají využít k vojenským účelům a bez kterých by se ruský válečný průmysl produkoval pomaleji.
"Rusko získává velké množství technických nástrojů, elektroniky, optiky, které převážně pocházejí z Číny. Sedmdesát procent v případě technických nástrojů a 90 % u elektroniky. Je to zboží dvojího užití, ale víme, kam většina z toho míří. Tato situace vytváří dva problémy. Zaprvé to pomáhá Rusku pokračovat v agresi vůči Ukrajině a prodlužuje to válku, o které Čína říká, že by měla skončit, což si všichni přejeme. A za druhé to umožňuje Rusku budovat svůj vojenský průmysl, což hluboce znepokojuje evropské státy, kvůli obavám, že až Ukrajina prohraje, tak toho Rusko využije proti nim," uvedl Blinken