Letošní problémy Úsvitu: drsné výroky a ztráta voličů
Stranický rok
Kampaň s černými ovcemi. Zpochybnění existence koncentračního tábora v Letech u Písku. A také stažení volební jedničky Kláry Samkové těsně před evropskými volbami. Nejen tyto problémy mají letos za sebou hnutí Úsvit přímé demokracie a jeho předseda Tomio Okamura. Jejich přehled uvádí seriál deníku ECHO24.cz věnovaný přešlapům sněmovních stran a hnutí.
Předpokladem politického úspěchu je podpora voličů. Úsvit v tomto ohledu během letošního roku ale hned třikrát neuspěl. Nedosáhl na žádný post europoslance ani senátora, v komunálních volbách si připsal pouze několik desítek mandátů.
Loňské sněmovní volby přitom znamenaly pro Úsvit zisk 6,9 procenta hlasů a podporu téměř 350 tisíc lidí. Při květnovém hlasování o Evropském parlamentu se ale jeho podíl propadl na 3,1 procenta hlasů a během podzimních obecních voleb například v Praze „spadl“ na pouhé procento.
Čtěte také: Soumrak Úsvitu? Okamurovo hnutí má 9 členů a miliony
„Po pouhém roce existence hnutí jsme postavili po celé republice 101 kandidátek a získali jsme kolem 70 zastupitelů. Mohlo to být lepší, to samozřejmě, ale je to dobrý začátek,“ shrnul Okamura v půlce října. „Jsme opoziční strana, která dostává v médiích minimální prostor, a máme také nejmenší rozpočet ze všech parlamentních stran, což se ve volbách projevilo,“ posteskl si.
„Nemá ani kapku cikánské krve. Má částečně předky v Itálii. A to, že měla jako advokátka i romské klienty, to přece neznamená, že s nimi souhlasí nebo je podporuje.“
Pozoruhodné účetnictví
Hned u několika témat si přitom Úsvit vysloužil výraznou mediální pozornost. Třeba už v dubnu poukázal časopis Reflex na údajné machinace v účetnictví hnutí. Podle jeho zjištění odcházel po sněmovních volbách z pokladny Úsvitu na soukromý účet Okamury každý měsíc milion korun – na marketingové a mediální poradenství. Šéf hnutí ale nařčení odmítl s tím, že v marketingu hrál jen roli zprostředkovatele služeb externistů a subdodavatelů.
Čtěte také: Reflex popisuje machinace v hnutí Úsvit. Okamura to popírá
Cesta na kandidátku a zase zpátky
Zajímavý obrat hnutí předvedlo s nasazením a následným kvapným stažením lídryně pro jarní evropské volby. Advokátku Kláru Samkovou, která často hájí zástupce menšin, Okamura nejdřív hájil i před nespokojenými sympatizanty hnutí. „Nemá ani kapku cikánské krve. Má částečně předky v Itálii. A to, že měla jako advokátka i romské klienty, to přece neznamená, že s nimi souhlasí nebo je podporuje,“ napsal například.
V květnu ale přišel Radiožurnál se zjištěním, že Samková zřejmě oklamala Českou spořitelnu. Společnosti Sublima pomohla vykoupit levněji její dluh, v bance ale neuvedla, jaké má s firmou vazby. Týden po incidentu ji proto nechal Okamura z kandidátky vyškrtnout. Volební listiny byly přitom už uzavřené novým příchozím a na post jedničky se tak vysunul nevýrazný Roman Škrabánek, prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
„Nepřísluší orgánům činným v trestním řízení řešit obsah předvolební kampaně politických uskupení, zejména bezobsažné reklamní slogany, jejichž primárním cílem je strhnout na sebe pozornost.“
Čtěte také: Okamura stáhne Samkovovou z kandidátky pro eurovolby
Nadvláda bílých ovcí
K evropským volbám se vztahuje i jiná výrazná epizoda Úsvitu. Kampaň s bílými ovcemi, které vykopávají ovci černou, doplnily slogany „Podpora rodinám, ne nepřizpůsobivým“ a „Práci našim, ne imigrantům“. Úsvit se rovnou hlásil k inspiraci švýcarskou kampaní o referendu z letošního února. Stejný nápad se objevil ve Švýcarsku ale už několik let dřív a v roce 2009 ho v Česku před volbami převzala později rozpuštěná Národní strana.
Kampaní se zabývalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Dostalo podnět, podle kterého mohlo jít o trestný čin podněcování k rasové nenávisti s trestní sazbou až dva roky. Žalobci ale věc odmítli se slovy: „Nepřísluší orgánům činným v trestním řízení řešit obsah předvolební kampaně politických uskupení, zejména bezobsažné reklamní slogany, jejichž primárním cílem je strhnout na sebe pozornost.“ Jejich postup později posvětily i nadřízené orgány.
Lety, Romové a policie
Velkou bouři vyvolal i Okamurův výrok, který se týkal romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Předseda Úsvitu zpochybnil jeho existenci a přišel s tím, že pokud tu umírali lidé, tak to bylo na starobu a na nemoci z předchozího kočovného stylu života.
„Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež. Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci, včetně Čechů a Němců z protektorátu. Internováni nebyli na základě etnika, ale cikánského způsobu života, to znamená, že pracující Romové tu nebyli,“ zmínil Okamura a dočkal se odsouzení napříč politickým spektrem – dokonce i z řad svého poslaneckého klubu. Například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) s ním odmítl sedět u jednoho stolu při jednání o podobě služebního zákona.
„Je bez jakýchkoliv pochyb, že prohlášení Tomia Okamury je populistické a v žádném případě nemá historickou hodnotu.“
Čtěte také: 'Koncentrák to nebyl,' popírá Okamura romský holocaust v Letech
Orgány činné v trestním řízení se nicméně postavily na stranu Okamury a jeho výrok neshledaly trestným činem. „Je bez jakýchkoliv pochyb, že prohlášení Tomia Okamury je populistické a v žádném případě nemá historickou hodnotu, ovšem, jak sami oznamovatelé uvádějí, v části má historicky doložený pravdivý podklad,“ citoval z vyrozumění policie server Romea.cz.
Hnutí čeká rozšíření
Aktuální výzvou pro Úsvit přímé demokracie je změna stanov, která by mu umožnila otevřít hnutí novým členům. Dosud jich má totiž stále jenom devět. Tomio Okamura tvrdí, že má aktualizovaný dokument už připravený. Před jeho odesláním na ministerstvo vnitra ale čekal ještě v polovině prosince na podpis jednoho člena, který je prý dlouhodobě v zahraničí.
Hnutí Úsvit má letos za sebou také ale minimálně jeden komický moment. Během volebního podzimu se o něj postaral reportér České televize Daniel Stach. Během živého vstupu s pražským lídrem Marek Černochem vytrvale zaměňoval Úsvit za konkurenční hnutí ANO Andreje Babiše.