Přijeďte do Ruska. Putin zve židy do země, z níž hromadně prchají

Otevřená ruská náruč

Přijeďte do Ruska. Putin zve židy do země, z níž hromadně prchajíNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
Svět

vb Echo24

Prezident Vladimir Putin tento týden pozval evropské židy, kteří se ve svých domovských zemích musí potýkat s antisemitismem, aby se uchýlili do Ruska. Zapomněl ale dodat, že židé v posledních letech v rekordním množství odcházejí i z Ruské federace, odkud je kromě silného antisemitismu vyhání i nevyzpytatelnost jeho režimu. Například vlivný novinář Vladimir Jakovlev odešel proto, že se podle něj život v Rusku „změnil v ruskou ruletu“.

Prezident Putin západoevropské židy pozval, když se v úterý setkal s delegací Evropského židovského kongresu. Během setkání uvedl, že Rusko „je připraveno“ přijmout židy, kteří budou muset uprchnout ze svých vlastí kvůli sílícímu antisemitismu. „Ať tedy přijedou k nám. V éře Sovětského svazu odjížděli, tak ať se teď vrátí,“ konstatoval Putin.

Nehledě na Putinovu výzvu však emigrace západoevropských židů do Ruska patří spíše do říše snů. V posledních dvou letech – poté, co Rusko anektovalo Krym a vyvolalo nepokoje na východě Ukrajiny – totiž začali ruští židé masově odcházet do Izraele. A z velké míry se na tom podepsalo právě chování ruského prezidenta Putina.

Například v roce 2014 do židovského státu emigrovalo necelých pět tisíc ruských občanů. To znamená více než 40procentní nárůst oproti roku 2013. Odliv židovského etnika se ještě více prohloubil v roce 2015, kdy do Izraele podle serveru The Times of Israel odešlo na 6600 ruských židů. Tedy o 60 % více než v roce 2013.

Jakovlev: Život v Rusku se zvrhl v ruskou ruletu

Na emigraci se kromě antisemitismu, který je v Rusku tradičně silný, podílí i nevyzpytatelné chování Putinova režimu. „Velký problém s Ruskem a zároveň hlavní důvod, proč jsem odešel, je ten, že náš hodnotový systém je zcela zničený,“ popsal už dříve motivy své emigrace Vladimir Jakovlev, vlivný novinář s židovskými kořeny, který v Rusku obnovil liberální list Kommersant.

„Život v Rusku se zvrhl v ruskou ruletu. Každé ráno je sázka do loterie – nikdy nevíte, co se vám ten den stane,“ dodal Jakovlev v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL), zřejmě v narážce na zavražděného opozičního předáka Borise Němcova. Jakovlev, který z Ruska odešel už v létě 2014, teď pobývá v izraelském Tel Avivu a jak říká, potkává zde čím dál tím více svých židovských přátel, se kterými dříve trávil čas v Moskvě.

I když tedy podle dosavadních poznatků není pravděpodobné, že by se západoevropští židé hromadně rozhodli odcházet do Ruska, jejich situaci rozhodně nelze zlehčovat. Podle šéfa Evropského židovského kongresu Vjačeslava Moše Kantora je nyní v Evropě antisemitismus nejsilnější od konce druhé světové války.

Podle židovského předáka jsou navíc Židé ohrožení ze dvou stran – jednak je ohrožují xenofobní a rasistická uskupení, která podle něj „rostou jako houby po dešti“ a jednak se musí potýkat se sílícím islámským fundamentalismem a extremismem.

Čtěte také: Židé prchají z Ruska. ‚Život se tam změnil v ruskou ruletu.‘

Nenoste jarmulky, radí šéf židovské obce v Marseille po útoku