Nenoste jarmulky, radí šéf židovské obce v Marseille po útoku
Hlava židovské obce v Marseille dnes doporučila svým souvěrcům v tomto přístavním městě na jihu Francie, aby na ulicích nenosili typickou čepičku, zvanou jarmulka či kipa. Její nošení vyjadřuje úctu k bohu, hlava židovské obce ale nabádá, aby ji souvěrci zatím raději nenosili – dokud nepřijdou lepší časy.
Stalo se tak den poté, co patnáctiletý turecký Kurd na ulici zaútočil mačetou na pětatřicetiletého židovského učitele. Policii řekl, že jednal ve jménu Alláha a radikální organizace Islámský stát (IS). Případ vyšetřuje pařížská prokuratura jako teroristický čin.
„Dnes, vzhledem k vážnosti dění (...) je třeba přijmout mimořádné rozhodnutí. Pro mne je život posvátnější než cokoliv jiného,“ řekl agentuře AFP předseda židovské konzistoře v Marseille Zvi Ammar. V tisku vysvětlil, že nenosit jarmulku může zachránit lidský život a že on nic nepovažuje za důležitější.
„V sobotu, poprvé ve svém životě, si cestou do synagogy nevezmu jarmulku,“ řekl šéf druhé nejpočetnější židovské obce ve Francii.
V Marseille tvoří židé asi 70.000 z celkových zhruba 855.000 obyvatel města.
Napadený učitel měl na cestě do školy na hlavě jarmulku, z útoku vyvázl jen s lehkým zraněním. Místnímu deníku La Provence řekl, že se už loučil se životem. „Měl jsem pocit, že mi chce useknout hlavu, ale ubránil jsem se sakem, které jsem měl na sobě,“ svěřil se svému advokátovi.
Podle prokurátora Brice Robina bylo ostří mačety tupé, což zřejmě pomohlo zmírnit závažnost zranění.
Útočník nebyl znám ani policii, ani zpravodajským službám. Podle prokurátora podlehl radikalizaci prostřednictvím internetu.
Podobné antisemitské útoky se odehrály v posledních měsících v Paříži a okolí: tři židy a jednoho silničáře loni 24. října napadl u jedné synagogy muž ozbrojený nožem. Později byl odsouzen ke čtyřem letům vězení, z toho 18 měsíců si má odpykat podmíněně. V Marseille byl 18. listopadu jiný židovský učitel pobodán třemi útočníky, kteří se hlásili k organizaci Islámský stát.
„Máme smůlu, že jsme terčem, jakmile se dá rozpoznat, že jde o žida. Může být napaden a může mu dokonce hrozit smrt,“ řekl Zvi Ammar. „Stát dělá vše, co může, aby nám zajistil co největší ochranu, ale nelze požadovat, aby za každým židem stál policista, četník nebo voják,“ dodal.
Francie je domovem jak největší židovské, tak muslimské populace v Evropě. Od listopadových útoků v Paříži, kde islamisté zabili 130 lidí, v zemi platí výjimečný stav.