1 TÝDENÍK ECHO

Poslední stadium kapitalismu – facebooková cenzura

KOMENTÁŘ

Témata: , ,

Vypadalo to na ono dlouho očekávané násilí zprava. Berlínská centrála Nadace Amadeu Antonio (či zkráceně Nadace AA), která je propojená se spolkovou vládou a zabývá se bojem „proti pravicovému extremismu, rasismu a antisemitismu“, měla neohlášenou a nepříjemnou návštěvu: skupina mladých mužů vnikla do kanceláře, chovala se agresivně a vyhrožovala přítomným zaměstnancům a aktivistům.

Tak zněly původní zprávy o incidentu v tak seriózních novinách, jako jsou kdysi konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung. Než se zjistilo, že to celé bylo trochu jinak: ta skupinka mladých mužů nebyli žádní neonacisté, ale tři aktivisté takzvaného Identitárního hnutí, což je hnutí, řekněme, pravicových hipsterů, které happeningy protestuje proti masové migraci muslimů do Evropy. Vidí v tom přílivu ohrožení evropské kultury, osvícenství a svobody.

Ne že by člověk s identitaristy musel sympatizovat (je to ona protistrana, která v Houellebecqově románu Podvolení z Francie roku 2022 bojuje za laický stát proti islamistům), ale pro spravedlnost je třeba zaznamenat, že návštěva v sídle Nadace AA byla oblečená do uniforem důstojníků východoněmecké tajné policie Stasi. Volba šatníku Stasi má do veřejného povědomí vpravit dvě věci: že řečená nadace provádí ideový dozor a udavačství na sociálních sítích, což se svým charakterem blíží poměrům reálného socialismu, a že navíc v čele nadace stojí jistá Anetta Kahaneová, která se sice v půlce 80. let vystěhovala do západního Německa, předtím ale osm roků působila jako agentka Stasi.

Těžištěm činnosti Nadace AA dnes není mapovat kruhy konkrétních skinheadů a rasistických násilníků, idiotů, kteří honí cizince, ale monitoring Facebooku a hlášení výskytu xenofobních neboli – jak je v německém politickém žargonu zvykem říkat – „pravičáckých“ výlevů. Kromě toho nadace vydává manuály pro občanskou společnost o tom, jak tyto „pravičácké“ výlevy objevit a správně zařadit: k poznávacím znakům kromě těch, které váženého čtenáře napadnou asi hned, patří, když místo „uprchlická krize“ radši říkáte „migrační krize“; podezřelý je i člověk, který třeba v jiných svých postech kritizoval evropskou integraci, měl výhrady k eurozóně, genderové ideologii a podobně.

Když od takto proškolených dozorců na internetu přijde hlášení, má německá pobočka Facebooku 24 hodin na to, aby s hlášením nějak naložila a rozhodla, jestli dotyčný příspěvek smaže, nebo nechá viset. Facebook žádné statistiky k dispozici nedává, a tak se můžeme jen dohadovat, jaké procento podnětů vyřídí jako odůvodněné. Ale organizace typu Nadace AA se starají o to, aby podnětů chodilo hodně. A nadaci finančně podporuje ministerstvo pro rodinu. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se pod tlakem německé vlády ocitl nejpozději loni v létě. Na jedné konferenci zachytily zapnuté mikrofony střípek Zuckerbergovy konverzace s kancléřkou, kdy Angela Merkelová svou pidgin angličtinou klade netrpělivý dotaz: „Are you working on this?“ A Američan rozpačitě odpovídá: „Yeah.“

Na celoevropské úrovni hraje podobnou roli jako Merkelová eurokomisařka Věra Jourová (viz rozhovor v tomto čísle Týdeníku Echo). Češka 31. května podepsala s Facebookem, Twitterem, YouTubem a Microsoftem dohodu o mazání všech postů s přísadou hatespeech do 24 hodin. Kromě toho firmy slíbily, že budou vysoko umisťovat zprávy a stanoviska organizací proti xenofobii, tedy že povedou podnikovou antipropagandu jako protilátku k propagandě rasistů a údajných rasistů.

Celý text najdete v Týdeníku Echo zde.


/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.