1 Prezident o elitách

Kde ten flanďák bere tu drzost, obul se Zeman do Halíka

, UVNITŘ VIDEO

Témata: , , ,

Prezident Miloš Zeman si opět nebral servítky a jednoho ze svých hlasitých kritiků, kněze Tomáše Halíka nepřímo označil za drzého flanďáka. „Kde ten flanďák bere tu drzost?“ položil prezident Zeman řečnickou otázku během diskuze s občany ve Velkém Meziříčí. Odkazoval tím na Halíkovo vyjádření, že nebude kandidovat na prezidenta, protože je v této zemi příliš málo moudrých lidí.

Muž z publika se ve čtvrtek ve Velkém Meziříčí prezidenta ptal na Zemanovo oblíbené téma elit. Tazatele zajímalo, jak se prezident staví k názoru, že by například volit mohli jen lidé s určitým vzděláním, případně jakým. Prezident začíná na videu Ovčáčkovy OVTV k dotazu mluvil okolo 27. minuty.

„Velký německý básník a dramatik Berthold Brecht v roce 1953, když sovětská armáda potlačila východoněmecké povstání, napsal takový delší epigram, který zněl: Vláda nám tvrdí, že lid zklamal jejich důvěru a že lid bude muset více pracovat, aby tuto důvěru vlády získal. Nebylo by tedy lépe, aby vláda rozpustila svůj lid a zvolila si lid nový?“ začal ze široka Miloš Zeman.

Podle prezidenta jsou u nás existují samozvané elity. „Kdo tedy rozhoduje o tom, kdo je a kdo není elita? Tomáš Halík, pražská kavárna, sluníčkáři? Já si myslím, že si elitu člověk svobodně volí. A ze například hospodářská elita to nepotřebuje, ale politická elita musí mít tu odvahu, aby prošla tajnými a svobodnými volbami. A když takovou odvahu nemá, pak nemá naprosto žádné právo cokoliv říkat ‚vám, obyčejným lidem‘, ‚vám, nevzdělanému státu‘,“ nezapomněl prezident ani na další ze svých oblíbených témat pražské kavárny a sluníčkárů.

„Já vám dokonce řeknu velmi kacířskou myšlenku. Jsem přesvědčen, že zdravý selský rozum duševně normálních lidí vede často k daleko zdravějším a rozumnějším názorům, než pokřivený pseudorozum právě těch, kdo v těch volbách neuspěli, a kdo organizují nejrůznější petiční a další akce. A když se podíváte na jejich životní příběh, tak zjišťujete, že buď do voleb vůbec nešli, nebo, když šli, tak byli pořaženi,“ připravil si Zeman půdu pro slovní atak vůči katolickému knězi Tomáši Halíkovi a jeho výrocích v rozhovoru pro Právo.

„No nechci uvádět konkrétní příklad, ale když jsem mluvil o Tomáši Halíkovi, tak vám jeden příklad uvedu. Tento člověk řekl: Já bych kandidoval na prezidenta, ale je tu příliš málo moudrých lidí. Kde ten flanďák bere tu drzost?“ zeptal se rázně prezident na závěr své odpovědi za potlesku publika.

Čtěte také: Tento člověk je vůl, řekl Zeman o oponentovi, který se ptal na Peroutku

Zeman je pro referendum o vystoupení Česka z EU. Hlasoval by proti

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.