1 Sedm červených karet

Tento člověk je vůl, řekl Zeman o oponentovi, který se ptal na Peroutku

, NOVÉ

Témata: ,

Prezident Miloš Zeman si opět nebral servítky. Při návštěvě Martínkova na Třebíčsku se dostal s jedním z protestujících do slovního konfliktu. Prezidentův kritik označil Zemanovy stoupence za stádo, na což Zeman opáčil, že v takovém případě je tedy onen oponent vůl. Mezi několika stovkami účastníků setkání se Zemanem navíc přišlo sedm lidí vyjádřit svůj nesouhlas s prezidentem červenými kartami. Do Martínkova, který letos získal titul Vesnice roku, přijel prezident v průběhu své třídenní návštěvy Vysočiny.

Miroslav Skalický, majitel nedalekého Skalákova mlýna, který je známým místem soudobého undergroundu, se zajímal o to, jak pokročilo hledání článku „Hitler je gentleman“, za jehož autora Zeman dříve označil novináře Ferdinanda Peroutku. „Už jsme jich našli asi pět a byly publikovány na naší internetové stránce,“ řekl prezident. Podle Skalického však mezi nimi nebyl ten, o němž prezident prohlásil, že ho četl. „Ano, ale jsou daleko horší, jsou například o tom, že Hitler je největší vůdce německého lidu v německých dějinách, že musíme spolupracovat s Velkoněmeckou říší,“ uvedl Zeman.

Moderátor potom Skalického vyzval, aby vrátil mikrofon. „Na nic jste mi neodpověděl, vracím mikrofon stádu,“ řekl Skalický. „Řekl jste stádu? Takže vážení občané, tento člověk vás považuje za stádo. Tento člověk je proto vůl,“ reagoval Zeman za potlesku většiny účastníků shromáždění.

Podle Skalického byly červené karty pokusem o vyjádření názoru druhé strany. „Říkal, že zodpoví všechny otázky, a nakonec ze mě udělal vola. Budiž, lidem se to líbilo, zatleskali mu. Čekal jsem, že to tak dopadne,“ řekl Skalický novinářům.

V pátek pokračuje Zeman na Vysočině návštěvou zemědělského družstva v Nové Vsi u Nového Města na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem. Poté bude prezident trávit pětidenní dovolenou na své chalupě v Novém Veselí.

Hrad vede spor s Peroutkovou vnučkou kvůli Zemanovu projevu z konference k 70. výročí osvobození Osvětimi, kde prezident hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku „Hitler je gentleman“ v časopisu Přítomnost také výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Historici následně upozornili na to, že Peroutka text nenapsal a autorem výroku o vlcích je novinář Jan Stránský. Zeman se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Žalobě Peroutkovy vnučky v březnu vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, uvedl, že Kancelář prezidenta republiky se jí musí za výroky prezidenta o jejím dědečkovi omluvit. Prezidentská kancelář se proti rozsudku odvolala.

Čtěte také: Zeman o EU: Je to skvělý projekt s mizerným vedením

Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo ZDE.

Z nového čísla Koho zasáhne krize. Automobilky i milionáři se připravují na útlum

Echo týdne: Zapomnětlivost, banka a film ● Svět: Irský soudek prachu ● Komentář: Proč se Češi zase propadli ● Recenze: Česká chalupa v časech přelomu ● Příloha FINANCE: Digitální svět bankovnictví

Už jsme v první lize MUDr. Jaroslav Betka nejen o poruchách spánku
Město v plamenech Pražský magistrát zachraňuje situaci pět minut po dvanácté
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.