Juncker vzkazuje Britům: Odejděte z EU a uděláme vám ze života utrpení

Brexit

Juncker vzkazuje Britům: Odejděte z EU a uděláme vám ze života utrpeníAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

nel Echo24

Nervozita v Bruselu se prudce stupňuje. Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker pohrozil, že v případě, že se na konci června Velká Británie rozhodne pro vystoupení z EU, bylo by s ní jednáno jako s dezertéry. Juncker porušil slib, který dal premiérovi Davidu Cameronovi, že nebude zasahovat do referenda. Francouzskému deníku Le Monde sdělil, že s Británií po brexitu „nebude zacházeno jemně“, upozornil na výroky Junckera například deník The Times.

Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker sdělil francouzskému deníku Le Monde, že „v případě, že by Británie vystoupila z Evropské unie, komunitní život nebude pokračovat jako předtím.“ Britové si podle něj musí uvědomit, že na ně po vystoupení, ke kterému jak doufá, nedojde, bude nahlíženo jako na Třetí zemi. „Dezertéři nebudou vítáni s otevřenou náručí,“ vzkázal přes kanál šéf komise.

Zároveň vyzval Francii, aby oživila poptávku po větší integraci v EU, aby se čelilo britskému euroskeptickému jednání a převzala iniciativu.

Junker trval na tom, že jeho slova neznamenají žádnou „hrozbu“, a tudíž neporušuje slib, který dal premiérovi Davidu Cameronovi, že nebude nijak do referenda zasahovat. Ohrazuje se tím, že jen konstatoval, že vztahy po brexitu nebudou stejné, informuje server The Politics Home.

„Další den, další hrozba od těch, kteří se snaží zastrašit britské obyvatele, aby zůstali v selhávající Evropské unii,“ reagovala na serveru The Politics Home labouristická poslankyně a předsedkyně kampaně pro vystoupení Británie z EU Gisela Stuartová. „Referendum nabízí jedinečnou příležitost pro Brity, aby se mohli podílet na budoucích vztazích s EU,“ řekla.

„Myslím, že projekt Strach se přesunul do projektu Hrozba,“ řekl předseda Strany nezávislosti Nigel Farage. „Juncker se celý život věnuje budování této falešné nedemokratické struktury Bruselu. Nemám ho rád jako osobnost a politicky si o něm myslím, že zastaralý,“ dodal na serveru The Politics Home.

S Junckerem částečně korespondují i nedávné výroky předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Podle něj je synonymem pro Evropskou unii po brexitu „politický chaos“.

Referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie se bude konat 23.června.