800 eur pro každého. Finsko chystá totální změnu sociálního systému

ODVÁŽNÝ SEVERSKÝ EXPERIMENT

800 eur pro každého. Finsko chystá totální změnu sociálního systémuNOVÉ 2
Svět

pp Echo24

Byl by to velký krok – zčásti do neznáma. Finská vláda údajně pracuje na zavedení základního měsíčního příjmu pro každého dospělého obyvatele. Úřady v Helsinkách k tomu nyní připravují podrobný plán, informuje internetová služba Quartz. Konkrétní návrh příslušné legislativy ale podle ní nebude hotový před listopadem 2016.

Pokud by se ale tato idea stala skutečností, staly by se všechny dosavadní sociální benefity minulostí a nahradil by je základní měsíční příjem ve výši 800 eur (asi 21900 Kč).

Jak ukazuje aktuální průzkum veřejného mínění, který zadala státní agentura pro sociální pojištění KELA, vláda v tom má podporu většiny Finů. Téměř 70 procent dotázaných to považuje za dobrou myšlenku. Agituje za ni též předseda vlády Juha Sipilä, bývalý podnikatel v IT a milionář.

„Pro mě znamená základní příjem zjednodušení systému sociálního zabezpečení,“ uvedl Sipilä, podle kterého se plán těší podpoře většiny hlavních politických stran.

U těch, kdo žijí mimo Finsko, ale idea vyvolává dvě zřejmé otázky. Proč je to dobrý nápad a jak bude fungovat? poznamenává Quartz.

Základním měsíčním příjmem zamýšlí kabinet v Helsinkách snížit nezaměstnanost, která aktuálně činí 9,53 procenta a je nejvyšší za uplynulých 15 let. Podle dostupných informací vláda kalkuluje, že se základním příjmem budou lidé spíše ochotni přijmout hůře placenou práci. Nyní je to spojeno se snížením sociální pomoci.

Ale vyplatí se základní měsíční příjem, není to přitažené za vlasy? Liisa Hyssäläová, generální ředitelka KELA, říká, že plány ušetří státu každý rok miliony eur. Finanční služba Bloombergu vypočítala, že pokud bude každému z 4,9 milionů dospělých Finů (země má přibližně 5,4 milionu obyvatel) vypláceno každý měsíc ze státní kasy 800 eur, bude k tomu potřeba 47 miliard eur.

Nejasné ale zatím zůstává, co to pro stát bude sečteno a podtrženo znamenat, jestliže se kompletně potlačí (téměř) všechny sociální výdaje. Některé předchozí experimenty na lokální úrovni ve světě ukázaly, že univerzální základní příjem může mít pozitivní efekt. Příští rok ho plánuje zavést několik nizozemských měst a ve Švýcarsku se o této otázce připravuje referendum.

Čtěte také: Londýn narazil ve střední Evropě kvůli omezení dávek