Ukrajinští povstalci předali černé skříňky Malajsijcům

KATASTROFA BOEINGU

Ukrajinští povstalci předali černé skříňky MalajsijcůmNOVÉ 2
Svět

Ukrajinští povstalci předali malajsijským představitelům takzvané černé skříňky, které mají obsahovat údaje a záznamy z letu zničeného stroje. Rebelové také vyhlásili klid zbraní v oblasti, kde se na východě Ukrajiny ve čtvrtek zřítil malajsijský letoun s téměř 300 lidmi na palubě. Z nádraží v Torezu mezitím odjel vlak s ostatky obětí.

Vůdce doněckých rebelů Alexandr Borodaj předal černé skříňky v úterý brzy ráno představiteli malajsijských bezpečnostních služeb. "Tady jsou ty černé skříňky. Věříme, že tyto černé skříňky odhalí pravdu," řekl Borodaj za přítomnosti novinářů v sídle své samozvané Doněcké lidové republiky.

Proruský předák Borodaj odmítl obvinění, že malajsijský letoun sestřelili separatisté. "To je informační válka. Nemáme technické možnosti ke zničení tohoto letadla. Ukrajince (v Kyjevě) pravda nezajímá," řekl podle CNN vůdce rebelů před novináři. 

Čtěte více: Ruská propaganda: Sestřelení boeingu je americké spiknutí

V okruhu deseti kilometrů kolem místa katastrofy rebelové vyhlásili nebojovou zónu. Zastavení palby má usnadnit vyšetřování katastrofy, uvedla AFP. Oblast kolem dopadu stroje kontrolují ozbrojení separatisté bojující proti ukrajinské vládě.

Kolem vlaku s těly se šíří mrtvolný zápach

Z nádraží v Torezu odjel vlak s těly obětí pádu letadla. Před odjezdem vstoupili do chladírenských vozů se skloněnou hlavou, rukama v gumových rukavicích a maskami na tvářích členové nizozemského týmu vyšetřovatelů, napsal v reportáži zpravodaj agentury AP. Na okolních nástupištích mezitím cestující v běžném provozu nastupovali do příměstských vlaků. Mrtvolný zápach byl všudypřítomný, kolemjdoucí odvraceli hlavy od hrůzné podívané.

Více informací zde: Záchranáři našli již 251 obětí pádu malajsijského letadla

Teploty se v Torezu pohybují kolem třicítky a podle výpravčího na nádraží občas vypadne proud. Pozůstatky byly čtyři dny po katastrofě vystaveny dalšímu rozkladu. Pohyby vyšetřovatelů přísně sledovali ozbrojení povstalci, kteří jevili pramálo ochoty ke spolupráci. Od vagonů s rostoucí agresivitou odháněli novináře. Když se konečně vlak pohnul, nikdo nevěděl, kam jede, napsala AP.

Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho míří vlak přes Doněck do Charkova, kam ukrajinská vláda umístila krizový štáb. Z Charkova by pak pozůstatky měly být převezeny k analýze do Nizozemska. Kdy se tak stane, nikdo neví.

S důkazy se hýbalo, mohou být zfalšované

Australský premiér Tony Abbott prohlásil, že s věcnými důkazy bylo na místě pádu trosek rozsáhle manipulováno. "Po trestném činu přichází zametání stop. Jsme svědky rozsáhlého falšování důkazů, což očividně musí skončit," konstatoval. "Není to nehoda, je to zločin."

I zpravodaj AP na místě katastrofy zaznamenal podezřelé chování místních záchranářů. "Když jsme odcházeli, dělníci s jakýmsi zařízením v roce prohledávali zbytky trupu letadla," řekl mluvčí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw. Oblast nebyla nijak chráněna, některé kusy letadla byly očividně oddělené od ostatních nebo přemístěné.

Ukrajinský vicepremiér Volodymyr Hrojsman nedávno vyjádřil obavu, že separatisté manipulovali i s černými skříňkami, které obsahují záznam hlasové a datové komunikace posádky a údaje o letu. Obsah skříněk prý mohli rebelové poškodit. "Máme informace, že záznamníky měli rebelové v rukou po celou dobu a mohli s nimi něco udělat," konstatoval. 

Čtěte více: Aljošo, kde jsou ty černé skříňky? Moskva je chce...