Zeman couvl. Vojenskou přehlídku v Moskvě vynechá

Oslavy konce války

Zeman couvl. Vojenskou přehlídku v Moskvě vynecháAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Jan Kálal

Prezident Miloš Zeman se během své návštěvy Moskvy k příležitosti 70. výročí druhé světové války nezúčastní vojenské přehlídky a tento čas využije k jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem. V pátek to na mimořádné tiskové konferenci oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„V sobotu dne 9. května 2015 prezident republiky v hlavním městě Ruské federace účastí na pietním aktu, kdy položí věnec, uctí památku rudoarmějců, kteří padli při osvobozování Československa. A vzpomene též 20 milionů sovětských občanů, kteří za 2. světové války zahynuli,“ oznámil Ovčáček.

„Čas určený pořadateli na vojenskou přehlídku prezident republiky využije po vzájemné dohodě k bilaterálnímu jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem. Jde nejen o vyjádření mimořádně skvělých vztahů mezi Českou a Slovenskou republikou. Ale také o symbolický akt připomínající, že v roce 1945 osvobozovala Rudá armáda obě země,“ dodal prezidentův mluvčí.

Slovenská strana však Ficovu účast na moskevských oslavách dosud nepotvrdila.

Čtěte také: Ovčáček předběhl Slováky. Fico cestu do Moskvy nepotvrdil

Ovčáček: Je to prezidentovo suverénní rozhodnutí

Ovčáček opakovaně zdůraznil, že jde o suverénní rozhodnutí Miloše Zemana, na které údajně neměla vliv hlasitá kritika z opozice i od některých vládních politiků. Reakci ruské strany Hrad podle mluvčího zatím nezná a náklady ve výši 660 tisíc korun, které nezahrnují dopravu ani ubytování, odmítl přiblížit.

Zeman bude slavit 70. výročí konce druhé světové války ve třech zemích. Nejdřív 7. května v Polsku, potom 8. května v Praze a nakonec 9. května v Moskvě.

Vládní politici Zemanův postoj uvítali…

„Stanovisko pana prezidenta vítám, je to rozumný krok. Myslím, že postoj prezidenta Zemana nyní umožňuje i koaličním partnerům aby příští středu na vládě jeho cestu do Moskvy na oslavu 70. výročí konce války podpořili,“ uvedl v reakci premiér Bohuslav Sobotka. „Je dobré, že jsme projednávání cesty pana prezidenta přerušili a počkali na podrobnější informace o jejím programu,“ připojil.

Jako moudré a správné vidí Zemanovo rozhodnutí i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Jsem rád, že se prezident Miloš Zeman rozhodl neúčastnit se vojenské přehlídky v Moskvě,“ uvedl pro deník ECHO24.cz a dodal: „Je v pořádku, že prezident v Rusku uctí památku padlých vojáků, ale vyhne se demonstraci ruské vojenské moci v době, kdy tyto zbraně rozvracejí Ukrajinu.“

Sobotkova vláda jednala o podpoře Zemanovy cesty do Moskvy ve středu v noci a znovu se k ní vrátí příští týden. Lidovci předem deklarovali, že pokud bude vojenská přehlídka součástí prezidentova programu, jeho výjezd nepodpoří. A nelibost dávala najevo i část ministrů za hnutí ANO, podle informací deníku ECHO24.cz byl nejhlasitějším kritikem ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Právě Pelikán pak ve čtvrtek na Twitteru vzkázal, že jsme se rudoarmějcům naděkovali už dost. A připojil píseň Karla Kryla „Tak vás tu máme“ o ruské invazi z roku 1968.

Čtěte také: Proti Zemanově cestě do Moskvy se nejvíc ozýval Pelikán

Děkovat Rudé armádě? Ministr Pelikán posílá Kryla

…ostře proti cestě už není ani Kalousek

Ostrý nesouhlas s cestou prezidenta do Ruské federace 9. května nezní už ani od šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. „Nenazval bych to podporou. Ale v okamžiku, kdy se pan prezident neúčastní vojenské přehlídky, není důvod, aby jeho cesta měla náš ostrý nesouhlas,“ uvedl Kalousek. Podobně jako tento týden ve sněmovně, i nyní připomněl, že „není žádné rovnítko mezi dnešními ozbrojenými silami Ruska a padlými sovětskými vojáky při osvobozování Československa“.

Zemanovo rozhodnutí vítá šéf ODS Petr Fiala, který viděl problém právě v účasti hlavy státu na vojenské přehlídce. Zároveň ale vnímá jako nešťastné, že se o možné účasti Zemana vůbec muselo mluvit. „Vyčítám prezidentovi nedostatek porozumění a citu pro to, jak se dělá zahraniční politika a jak fungují mezinárodní vztahy. V zahraniční politice prostě nemůžete uplatňovat bonmoty, které vám doma, bohužel, projdou. V zahraničí je každý výrok a krok hlavy státu zasazován do určitého kontextu a je brán vážně. My si nemůžeme svoji bezpečnost zajistit sami, potřebujeme k tomu spojence. A když nebudeme jistí spojenci, nemůžeme čekat, že pak někdo bude za naši bezpečnost nasazovat svoje peníze, svoji energii a svoje životy,“ upozorňuje Fiala.

Čtěte také: Proč Zeman do Moskvy nemá jet vůbec

Čtěte více: Bělobrádek: Neosvobodila nás ruská, ale sovětská armáda

Nad celou situací se ale pozastavují slovenští novináři. Ti totiž upozorňují na to, že slovenský premiér Robert Fico, který je v současné době v Bánské Bystrici, svou návštěvu Moskvy ještě oficiálně nepotvrdil. 

Proti Zemanově cestě do Moskvy se nejvíc ozýval Pelikán

Moskva a citové potřeby českých prezidentů