Bělobrádek: Neosvobodila nás ruská, ale sovětská armáda

SPOR O ZEMANOVU CESTU

Bělobrádek: Neosvobodila nás ruská, ale sovětská armádaROZHOVOR 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Účast prezidenta Miloše Zemana na vojenské přehlídce v Moskvě v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin přiznává ingerenci při anexi Krymu, je nepřijatelná. V rozhovoru pro deník ECHO24.cz to říká vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Pokud podle něj vláda nezíská podrobnější informace o cestě, mohla by alespoň Zemanovi schválit mandát, že Česko podporuje sankce vůči Rusku, neuznává anexi Krymu a separatistické republiky na Ukrajině. Bělobrádek s prezidentem bude o celé věci mluvit i osobně. Sejít se mají v nejbližších dnech.

Vláda se ve středu nedohodla na postoji k cestě prezidenta do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Podle našich informací se názory ministrů výrazně různily a k lidovcům se přidal například nespokojený ministr spravedlnosti Robert Pelikán. ČSSD naopak v cestě nevidí žádný problém. Očekáváte na příštím jednání vlády ostrou debatu?

Zatím jsme si jen vzájemně vyslechli naše rozdílné názory. Premiér zopakoval, že sociální demokracie cestu podpoří. My jsme řekli, že tam bohužel není ten zásadní bod, abychom se k tomu mohli vyjádřit. Tedy případná účast na vojenské přehlídce. Uvidíme, jestli se ministrovi zahraničí podaří do příští schůze sehnat podrobnější program. Zatím čekáme, co se bude dít.

Pokud ministr zahraničí nebude podrobný program znát do příštího týdne, jsou možné i další odsuny hlasování?

Samozřejmě se to dá odsouvat ještě nějakou dobu. Pak se ale holt musí rozhodnout hlasováním. Protože jinak by tam prezident musel jet bez schválení vládou a to by byl poměrně jasný signál nejednoty české zahraniční politiky i směrem ven. A bylo by to nepříjemné. Takže před odjezdem prezidenta se o jeho cestě rozhodně hlasovat bude.

Stanovisko KDU-ČSL stále platí? Pokud se prezident zúčastní i vojenské přehlídky, pro cestu ruku nezvednete?

Ano. Když začaly probíhat zprávy, že součástí toho programu by měla být i vojenská přehlídka, kde budou představitelé KLDR, ale i separatistických republik, tak to pro nás bylo nepřípustné. V této mezinárodně-politické situaci to považujeme za velmi nevhodné. Žádný z hráčů v rámci Evropské unie tam nikoho nevysílá. Snad tam pojede někdo z Řecka, z Kypru, možná premiér Slovenska. Ale to není hlava státu. My se domníváme, že by tam klidně mohl být za Českou republiku někdo jiný, třeba náš velvyslanec v Rusku. Přeci jen je to hrdina Sovětského svazu. Nebo by mohlo dojít k podobnému řešení, jaké zvolila Angela Merkelová.

Tedy jet do Moskvy až o den později a vyhnout se vojenské přehlídce…

Já se na rozdíl od pana premiéra nedomnívám, že nás osvobodila ruská armáda, byla to sovětská armáda. Sovětská armáda v sobě měla samozřejmě mnoho národů, včetně Ukrajinců a mnoha dalších. Já si vážím všech těch, kteří položili za boj proti fašismu svůj život. To je jednoznačné. A jejich památku je nutné uctít. Nicméně v situaci, kdy sám prezident Putin přiznává ingerenci při anexi Krymu, je pro nás účast na vojenské přehlídce nepřijatelná. Tak to prostě je. Sovětská armáda navíc také bezpochyby okupovala Československo. Chápu, že se Rusko už v mnoha prohlášeních k nástupnictví Sovětského svazu přihlásilo, ale i proto by naše účast nebyla vhodná. Vláda, která nese odpovědnost za zahraniční politiku, by se k tomu tímto způsobem vyjádřit měla.

Čtěte také: Proti cestě do Moskvy se nejvíc ozýval Pelikán. Zeman trvá na svém

Jak se zachovají lidovečtí ministři, pokud vláda do Zemanova odjezdu nezíská podrobnější program cesty?

Kdyby v tom programu byla účast na vojenské přehlídce, předpokládám, že nikdo z našich členů vlády pro to ruku nezvedne. Je dost možné, že někteří budou hlasovat i proti, možná všichni, uvidíme. V případě, že nebudeme mít informace, může vláda schválit takové usnesení, které dá prezidentovi jasný mandát. Ten může znít například tak, že neuznáváme anexi Krymu a podobně. A prezident by tam jel s tímto mandátem.

Jak vnímáte jasné stanovisko premiéra, který opakovaně prohlásil, že všichni ministři za ČSSD zvednou pro Zemanovu cestu ruku?

Je to rozhodnutí sociální demokracie, které nechci nijak komentovat. Podstatné je, aby v případě, kdy prezident do Moskvy pojede, bylo jasné, že česká zahraniční politika podporuje sankce vůči Rusku, neuznává anexi Krymu a neuznává separatistické republiky na Ukrajině. To musí být jednoznačné.

Měl jste už možnost o celé věci mluvit přímo s prezidentem?

Ne, to jsem neměl. Ale měl bych ho navštívit v průběhu nejbližších dnů. Nedá se vyloučit, že se tohoto tématu také dotkneme. Určitě se mu budu snažit vysvětlit náš postoj.

V případě, že by se vláda rozhodla prezidentovu cestu neproplatit, půjde o velmi silný signál, který v Česku nemá obdoby. Skutečně počítáte i s touto možností, nebo jde spíše o to dát jasně najevo postoj KDU-ČSL?

Pokud vím, tak se to ještě nikdy nestalo. Jen prezidentu Havlovi byla jednou nebo dvakrát osekána finanční částka na zahraniční cestu. Takže ano, byl by to celkem vážný signál. Toto je ale také zcela mimořádná situace. Takováto mezinárodně-politická konstelace tady předtím nebyla.

Čtěte také: Zemanova moskevská přehlídka dráždí vládní i opoziční strany

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články