1 Nekonečný příběh na radnici

Praha v agónii. Plácnou si TOP 09 a ČSSD?

NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Téměř tři měsíce uplynuly od noci, kdy si pražská koalice v bratrovražedném vyřizování účtů odvolala část vlastních radních. De facto tak skončila spolupráce hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice. A nikomu ze zatím nepodařilo sestavit koalici novou. Ta přitom podle plánů jednotlivých stran měla vzniknout nejpozději začátkem roku, aby se Praha dostala ze současné paralýzy. Pokud má metropole mít alespoň trochu stabilní vedení, bude se muset dohodnout TOP 09 s ČSSD.

Ještě začátkem týdne to vypadalo, že je Praha po několika měsících bezvýsledných jednání možná nejblíže dohodě o novém vedení. Jen pár hodin poté, kdy vyjednavači oznámili posun v dohadování spolupráce TOP 09, ODS, Trojkoalice, pirátů a nezávislých Tomáše Hudečka ale právě exprimátor Hudeček vyjednávání utnul.

„My, členové klubu Nezávislí, odmítáme pokračovat v dalším vytváření dojmu vyjednávání o nové pražské koalici, neférovém jednání vůči voličům a vůči klubům pirátů a Straně zelených. Zneužívání důvěry zejména mladých členů v nových stranách, se kterými v konečném důsledku vlastně nechce nikdo spolupracovat, nám nepřipadá vhodné,“ napsali nezávislí zastupitelé médiím.

A kolotoč jednání tak začal nanovo. Koalici stran sdružených pod vedením TOP 09 totiž zbylo pouze 32 hlasů – o jeden méně, než je potřeba k nejtěsnější možné většině. Vyjednavači se proto kvůli potřebným hlasům rozhodli oslovit ČSSD. Oživili tak plán na spolupráci, jejímž základem bude účast TOP 09 a sociálních demokratů. O tom psal deník ECHO24.cz už koncem minulého roku.

„Odpracovali jsme na tom příliš mnoho, než abychom to teď opustili. Všechna další řešení jsou pro někoho háklivá, to je pravda. Ale oslovili jsme už sociální demokraty. A ti dali najevo, že jsou připraveni se sejít,“ říká šéf zastupitelů TOP 09 Václav Novotný s tím, že se schůzka uskuteční nejpravděpodobněji začátkem příštího týdne, tedy po kongresu ODS.

S čím přijde ODS?

ČSSD se společnému jednání nebrání a poprvé od pádu staré koalice tak dává pravicovým stranám naději, že by nutně nemusela jít do vlády jen s hnutím ANO. Koalice TOP 09, ODS, ČSSD, Trojkoalice a pirátů by v zastupitelstvu sice měla pohodlnou většinu, narážela by ale na spoustu programových i personálních úskalí. Například piráti totiž nechtějí mít nic společného s radou, ve které bude sedět ČSSD. Je tak možné, že by v případě zájmu sociálních demokratů mohli piráti z nové koalice vypadnout.

Kdyby naopak sociální demokraté tuto podobu vládnutí odmítli, má Praha v podstatě jen dvě možnosti. Buď návrat staré koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, nebo jakousi pragmatickou spolupráci na půdorysu ANO, ČSSD a TOP 09 nebo ODS.

Hnutí ANO zatím zůstává stranou vyjednávání a čeká, co se stane do 28. ledna, na kdy je naplánováno další zastupitelstvo. Pokusilo se sice oživit jednání o staré koalici, zatím ale bezúspěšně.

Čtěte také: Kdo nakonec ovládne Prahu? Klíčová je ČSSD

Právě do lednového zastupitelstva chtějí politici vyjednávání uzavřít. Zda se jim to ještě může podařit, napoví příští týden. A nejde jen o možná zlomovou schůzku s ČSSD. Na magistrátu se totiž mluví o tom, že by po svém kongresu se zajímavým řešením mohla přijít i ODS, která se dosud ke všem jednáním staví poměrně rezervovaně.

Ať už ale vyjednávání nakonec dopadnou jakkoliv, je jasné, že bez spolupráce TOP 09 a ČSSD se bude hledat alespoň nějaká stabilita pro Prahu jen velmi těžko. Stavět koalici na řešeních s většinou jednoho či dvou hlasů, což jsou téměř všechny ostatní možnosti, je totiž dlouhodobě neudržitelné.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.