2 Královské požadavky

Saúdský král opět dráždí Francii. Na pláži nechce policistky

, NOVÉ

Témata: , , ,

Saúdský král, který pobouřil Francouze, protože kvůli jeho tří týdenní dovolené došlo k uzavření pláže Mirandola ve městě Vallauris na Francouzské riviéře, opět vyvolal kontroverzi. Vykázal totiž z pláže policistky, které ho měly za úkol hlídat. Podle policie se jedná o diskriminaci.

„Jedna z našich kolegyň byla v sobotu večer požádána, aby opustila pláž, protože královi nebylo příjemné, když byla poblíž,“ řekl policejní zdroj pro britský Daily Mail. Druhá policistka byla vykázána z jeho rezidence Chateau de l‘Horizon v neděli.

Je to už podruhé, co saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz naštval Francouze. Francouzské úřady totiž nechaly částečně nudistickou pláž kvůli králi a jeho tisícovému doprovodu uzavřít. To se nelíbilo více než 140 tisícům lidí, kteří minulý týden proti uzavření pláže podepsali petici a adresovali ji přímo francouzskému prezidentovi Francoisovi Hollandovi. U něj nicméně neuspěli.

Návštěva krále je velmi kontroverzní, zatímco pro místní ekonomiku je to velká zpruha a majitelé hotelů, restaurací a obchodů s luxusním zbožím si ji pochvalují, pro běžné obyvatele je to porušení zákona, protože veřejná pláž by neměla být blokována.

Místní policie kvůli chování krále zuří: „Jsme obětí diskriminace,“ řekl jeden z policistů, podle nějž návštěvníci ze Středního východu neuznávají rovná práva, když nechtějí, aby pláž a rezidenci hlídaly policistky. „Je to protože si král a jeho hosti nepřejí vidět, jak je střeží žena, nebo je to protože se nechtějí koupat před zraky žen?“ řekl mluvčí policie Sylvain Martinache.

Návštěva krále si žádá bezpečnostní opatření, protože se jedná o návštěvu představitele země, která je ve válečném stavu. Na ochranu rezidence, pláže a přilehlého okolí bylo nasazeno velké množství policistů a taky vodní stráž. Kromě pláže úřady uzavřely další stovky metrů pobřeží a zároveň zakázaly přibližovat se k vile po moři blíže než na 300 metrů.

Bývalá francouzský ministryně Nadine Moranová považuje zákaz za nepřijatelný. „Je úkolem státu ukázat, že za peníze si nemůžete koupit všechno a že vám nedávají právo pošlapat naši identitu nebo naše hodnoty, zvláště když bezpečnostní opatření jsou hrazena z peněz daňových poplatníků,“ napsala Moranová na svém Facebooku.

Podle místního šéfa veřejné bezpečnosti Marcela Authiera král oficiálně nezakázal, aby ho hlídaly ženy: „Byl jsem jenom požádán, aby se v rámci ochrany soukromí stáhly, když jde král a jeho rodina plavat.“   

Čtěte také: Francouzi se bouří. Kvůli saúdskému králi zavřeli pláž

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.