Za smyšlené zprávy vězení? Politici jdou tvrdě proti fake news
Informační válka
V obavách z možné manipulace veřejným míněním před blížícími se parlamentními volbami v příštím roce hodlá skupina poslanců z německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) prosadit možnost kriminalizace autorů takzvaných fake news. Dezinformace a tvorba smyšlených článků by tak mohla být v budoucnu klasifikována jako trestný čin.
„Připadá mi rozumné zpřísnit tresty za takovouto cílenou kampaň,“ vyjádřil svůj názor v Rheinische Post vlivný člen CDU Ansgar Heveling, který je rovněž šéfem parlamentní komise pro vnitřní záležitosti.
Tento názor podpořil i jeho stranický kolega Patrick Sensburg. „Dezinformace zacílená na destabilizaci státu by měla být trestným činem,“ uvedl pro mediální dům Funke Mediengruppe. „Musíme navíc zvážit i to, zda by tu neměla existovat nějaká dozorující autorita, která detekuje a označí stránky s propagandou,“ rozvedl své myšlenky poslanec z CDU.
Podporu by návrh mohl najít i u některých členů sesterské Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). Jeden z politiků bavorské strany Stephan Mayer už agentuře Reuters přiznal, že s ohledem na možný vliv smyšlených zpráv by měla být možnost kriminalizace jejích autorů projednána. Proti by zřejmě nebyla ani Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), podle které by se však německá vláda měla spíše věnovat spolupráci s administrátory sociálních sítí, kteří by měli co nejrychleji mazat příspěvky s falešnými zprávami.
Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU-CSU) upozornila na rizika plynoucí z fake news už při svém projevu minulý měsíc. Německo by podle ní mělo „čelit tomuto fenoménu a pokud to bude nezbytné, také ho regulovat.“ Rovněž šéf koaliční SPD Sigmar Gabriel na Twitteru vyjádřil odhodlání „bojovat proti manipulativním ‚botům‘ a ‚fake news‘“.
Diskuzi kolem fake news přiživily nedávno i obavy expertů ze Spojených států amerických, kteří naznačují, že při nedávných prezidentských volbách mohly svou roli sehrát i smyšlené zprávy a útoky hackerů. V této souvislosti už se objevily i hlasy volající po přezkoumání voleb, některé zdroje ze CIA naznačují i možné zapojení Ruska do celé dezinformační války.