Klaus o dopadech brexitu: Nula, nula, nula …. na 59. desetinném místě nula

Klaus oslavuje brexit

Klaus o dopadech brexitu: Nula, nula, nula …. na 59. desetinném místě nulaAKTUALIZOVÁNO
Václav Klaus. Foto: Foto: Shutterstock.com
Domov

ly Echo24

Díky rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii se změní myšlení milionů lidí v Evropě, míní bývalý český prezident Václav Klaus. V rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál řekl, že Británie už potřetí začíná zachraňovat Evropu od monstra, kterým je podle něj „bruselská elita“. V Evropě podle něj mohou posílit radikálně demokratické strany a mlčící většina se může vzchopit. Inspiraci u Britů má hledat i Česká republika.

Výsledek referenda je podle Klause obrovské vítězství všech evropských demokratů, lidí, kteří chtějí žít ve svobodném světě. Evropská unie je podle Klause „bludná cesta, slepá cesta, kterou to nemělo jít“.

„Kolébka demokracie, kolébka kapitalismu, Velká Británie, která už dvakrát zachránila Evropu v posledních 200 letech, jednou od Napoleona, podruhé od Hitlera, tak teď potřetí začíná zachraňovat Evropu od jistého monstra, za které já považuji bruselskou elitu,“ řekl Klaus.

„Brusel není Česká republika, Česká republika je zastoupena v Bruselu. Síla hlasů ČR hlasů je mizivá. Normální lidé tam přece pracovat nechtějí, tak chodí pracovat nenormální lidé,“ opřel se i do českých europoslanců Klaus.

Rozhodnutí Britů nebude mít okamžitý dopad. „Nebude to mít dopad zítra, pozítří, popozítří. Já doufám, že lidé v jednotlivých zemích začnou reagovat,“ uvedl. Podle něj radikálně pravicové strany neposílí. „Posílit mohou radikálně demokratické strany, demokratičtí lidé zaskočení dnešním vývojem EU. Ta mlčící většina se může pochlapit a vzchopit a něco začít dělat,“ dodal Klaus.

„Vidím v Evropě jiné nebezpečné síly,“ říká Klaus, podle kterého jsou radikální stranou jsou spíše Zelení. Podle bývalého prezidenta bojují s lidskou svobodou.

Bývalý prezident byl dotázán i na ekonomický důsledek odchodu Británie na Česko. Ten podle něj bude nulový. „Nula, nula, nula …. na 59. desetinném místě nula, nestane se vůbec nic,“ míní. Situaci přirovnal k rozpadu Československa, kdy se podle něj druhý den také nestalo vůbec nic, i když se zrušila měna. Označil to za neudálost.

„Výsledek britského referenda není žádnou katastrofou. Je naopak ohromnou příležitostí. Je inspirací. Je nesmírně potřebným impulsem. Je důkazem, že dosavadní cestou nelze pokračovat,“ uvedl později v prohlášení spolu se svým spolupracovníkem Jiřím Weiglem. Zároveň poznamenali, že Británie Evropu neopouští. „Dává nám tolik potřebný signál a impuls ke změně i u nás. Ať je včerejší britské referendum začátkem,“ přejí si Klaus a Weigl.

Celé znění oficiálního stanoviska Institutu Václava Klause

Velká Británie je a vždy byla pro Evropu klíčovou zemí. Nejen proto, že je kolébkou moderní demokracie a kapitalismu, ale hlavně proto, že se teď – již po třetí v moderní historii – rozhodla postavit megalomanským plánům na vytvoření celoevropského impéria (první dva případy byly v éře Napoleona a Hitlera). Teď její obyvatelé rozhodli o svém vystoupení z Evropské unie.

Z některých médií a od některých politiků, kteří do chybného projektu Evropské unie v minulých letech tolik nainvestovali, i dnes, v pátečním ránu, slyšíme slova o vítězství emocí nad zdravým rozumem, o nadcházející ekonomické katastrofě, o černém pátku pro Evropu, o nezbytnosti se v EU ještě úžeji semknout, atd. Jako by za fiasko EU mohli Britové, nikoliv Brusel a ti, kdo jej řídí. Jako by neexistovala katastrofa Řecka, marasmus na evropském jihu, migrační krize a její podivné „neřešení“. A stovky dalších věcí. Nespokojenost již léta rostla všude, napříč celou Evropou. Byla ignorována, zamlčována a mluvit o ní veřejně bylo znemožňováno.

Výsledek britského referenda není žádnou katastrofou. Je naopak ohromnou příležitostí. Je inspirací. Je nesmírně potřebným impulsem. Je důkazem, že dosavadní cestou nelze pokračovat. Pochopí konečně lidé v Evropě, že by sociálně inženýrské projekty elit za zády občanů měly skončit? Že by měla skončit umělá centralizace, regulace a byrokratizace všech sfér našich životů? Že by měl nastat konec potlačování demokracie a konec rozhodování nikým nevolenými a nikomu neodpovědnými úředníky daleko od lidí?

Británie Evropu neopouští. Dává nám tolik potřebný signál a impuls ke změně i u nás. Ať je včerejší britské referendum začátkem.

Václav Klaus, Jiří Weigl, 24. června 2016

Čtěte také: Zastánci brexitu slaví vítězství, padá libra, euro, akcie i ropa

ON-LINE: První oběť referenda: David Cameron ohlásil rezignaci

Sobotka: Evropská unie se musí rychle změnit

Britové jdou. Kdo za to může