Šok pro Evropskou unii. Zastánci brexitu slaví vítězství

Britové rozhodli o budoucnosti

Šok pro Evropskou unii. Zastánci brexitu slaví vítězstvíAKTUALIZOVÁNO
Nigel Farage se raduje o volební noci. Foto: FOTO: Reuters
6
Svět
Echo24
Sdílet:

Britští voliči ve čtvrtečním referendu rozhodli, že Británie po více než 40 letech vystoupí z Evropské unie. Po sečtení hlasů ve všech 382 obvodech se pro brexit (odchod z unie) vyslovilo 51,9 procenta voličů, zatímco v EU chtělo setrvat necelých 48,1 procenta. 

Pro brexit se vyslovilo přes 17,4 milionu Britů, zatímco proti hlasovalo 16,1 milionu. Odchod z EU podpořily zejména venkovské oblasti Anglie a také menší města. Naopak obyvatelé velkých měst byli proti, avšak ne v tak silné míře, jak se předpokládalo. Prakticky celé Skotsko hlasovalo pro setrvání v EU, baštou brexitu se naproti tomu stal Wales.

Britského referenda se celkem zúčastnilo 72,2 procenta voličů, což je o šest procentních bodů více, než kolik přišlo k loňským volbám. Vysoká účast byla v Anglii, naopak poměrně málo lidí přišlo volit ve Skotsku a v Severním Irsku, v nichž lidé hlasovali pro setrvání v EU. Skotští nacionalisté již dali najevo, že budou usilovat o nové referendum o nezávislosti na Británii, které by jim umožnilo opětovné přistoupení k EU.

Vůdce protievropské strany UKIP Nigel Farage vyzval premiéra Davida Camerona k odstoupení, podstatná část vládních konzervativců však chce, aby šéf vlády pokračoval. Protievropští politici z Francie a Nizozemska požadují vypsání referend ve svých zemích.

Vůdci protievropských stran ve Francii a Nizozemsku Marine Le Penová a Geert Wilders označili výsledek britského hlasování za úspěch a vyzvali k vypsání obdobných referend ve vlastních zemích.

Libra v reakci na brexit klesla na nejnižší úroveň od roku 1985 a ocitla se pod hranicí 1,35 dolaru. Propadlo se i euro, které k dolaru kleslo o čtyři procenta. Světové ceny ropy poklesly kvůli brexitu o šest procent.

SLEDUJTE hlasování o BREXITu ONLINE

Další reakce na britský odchod z EU sledujeme v on-line reportáži ZDE: http://echo24.cz/a/iywuN/on-line-prvni-obet-referenda-david-cameron-ohlasil-rezignaci

9:31 Tusk: Lídři zemí EU jsou po brexitu odhodláni udržet jednotu
Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie jsou po britském rozhodnutí opustit EU odhodláni udržet jednotu ostatních států evropského bloku. V první reakci na čtvrteční britské referendum o EU to dnes řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Lídrům 27 států navrhl, aby o proceduře britského odchodu neformálně diskutovali už příští úterý na okraj červnového summitu unie. „Unie je pro nás rámcem naší společné budoucnosti,“ prohlásil Tusk s tím, že šéfové států a vlád sedmadvaceti pokračujících členských zemí by měli začít „se širší reflexí o budoucnosti naší unie“.

9:27 David Cameron ohlásil, že rezignuje na funkci premiéra
Nový premiér by měl být znám do 3 měsíců, kdy se koná sjezd strany.

Odstoupení Davida Camerona: První oběť referenda: David Cameron ohlásil rezignaci

9:23 Orbán: Brusel musí po referendu naslouchat hlasu lidu
Brusel musí naslouchat hlasu lidu a poskytnout správné odpovědi na zásadní otázky, jakou je například migrace. V reakci na výsledky referenda o budoucnosti Británie v Evropské unii to dnes řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Migrace podle něj hrála v debatě o brexitu ústřední roli. „Brusel musí naslouchat hlasu lidu, to je největší poučení z tohoto rozhodnutí,“ uvedl Orbán. Britové podle něj nebyli spokojeni s tím, jak Evropská unie zareagovala na migrační krizi.

9:20 Bělobrádek a Dientsbier vidí britskou volbu jako příležitost
Vítězství zastánců tzv. brexitu v britském referendu o setrvání v Evropské unii je příležitostí, aby unie redefinovala svoje hodnoty, cíle a identitu, řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek. Podle ministra pro legislativu Jiřího Dientsbiera (ČSSD) jde o šanci k dalším krokům v evropské integraci a větší akceschopnosti. Výsledek, který předtím Bělobrádek na sociálních sítích označil za demokratický, ale špatný, podle něj ale souvisí spíš se situací v Británii než v Evropské unii. „Hlasovalo se spíš o fiktivním nepříteli, než o unii jako celku. Všechno, co se v Británii nedaří, tak za to může EU. Teď se ukáže, zda to tak skutečně bylo,“ řekl Bělobrádek.

9:16 Tusk: Lídři zemí EU jsou po brexitu odhodláni udržet jednotu
Premiéři a prezidenti ostatních zemí Evropské unie jsou po britském rozhodnutí opustit EU odhodláni udržet jednotu ostatních zemí. V první reakci na čtvrteční britské referendum o EU to dnes řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Lídrům 27 států navrhl, aby o proceduře britského odchodu neformálně diskutovali už příští úterý na okraj červnového summitu unie.

9:12 Británie se po vítězství brexitu chystá na politické zemětřesení
Británie se dnes probudila a zjistila, že se ve čtvrtek rozhodla odejít z Evropské unie. Výsledek referenda, který místní komentátoři označují jako zemětřesení, bude mít dalekosáhlé důsledky pro Británii i pro Evropskou unii. Británie se stane první zemí, která z Evropské unie odejde. Na rozhodnutí ihned zareagovaly měnové trhy a poslaly libru na nejnižší úroveň za posledních více jek 30 let. První odhady po uzavření volebních místností ukazovaly ve čtvrtek večer na vítězství Remain (Zůstat). Během noci však s dalšími výsledky bylo jasné, že takzvaný brexit má navrch ve většině Anglie a také ve Walesu a že směřuje k relativně jasnému vítězství.

9:08 Rakouský ministr zahraničí nevylučuje dominový efekt brexitu
Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz nevylučuje, že vystoupení Británie z Evropské unie vyvolá dominový efekt, a požaduje evropské reformy. Zároveň je přesvědčen, že EU brexit přežije. Rakouskému rozhlasu dnes Kurz k nutným reformám řekl, že když z osmadvacítky odchází jeden z největších členských států, tak „nemůže zůstat kámen na kameni“.

8:55 Po referendu koruna lehce oslabila k euru, zpevnila k libře
Po britském referendu o vystoupení z Evropské unie česká měna vůči euru mírně oslabila na 27,14 Kč/EUR se ztrátou zhruba pěti haléřů. K dolaru koruna ztratila zhruba tři procenta na 24,62 Kč/USD. K libře se česká měna dostala na nejsilnější úroveň za 2,5 roku. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka jsou pod prodejním tlakem od brzkých ranních hodin středoevropské a skandinávské měny. „Česká koruna je zatím vůči euru stabilní a pohybuje se těsně nad intervenční hladinou 27 Kč/EUR,“ uvedl. Koruna nervozitu na trzích zvládá téměř beze ztrát, podotkl Jiří Cihlář z Next Finance.

8:53 Klaus: EU je tak slabá, že už slabší být nemůže
Václav Klaus okomentoval pozitivně výsledek referenda. „Vy jste řekl, pane redaktore, dobrý den. Já jsem chtěl jsem říct úžasný, mimořádný den. Je to vítězství evropských demokratů,“ řekl bývalý prezident. Dodal také, že Evropská unie je tak slabá, že už slabší být nemůže. „Že by byla oslabena nepřichází v úvahu,“ dodal Klaus.

8:35 Výsledek referenda není koncem světa ani EU, řekl Sobotka
Výsledek britského referenda o setrvání v Evropské unii není koncem světa, natožpak unie, uvedl na facebooku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozhodnutí je však závažné a nezvratné. Evropská unie se podle předsedy vlády se musí rychle změnit a minimalizovat negativní důsledky pro občany EU i České republiky. „Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Je to rozhodnutí závažné a nezvratné. Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje, a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá,“ uvedl Sobotka. Očekává, že Británie bude muset zápasit o udržení Skotska.

Vyjádření premiéra Sobotky i dalších politků: Sobotka: Evropská unie se musí rychle změnit

8:32 Britské referendum je sečteno, vyhráli stoupenci brexitu
Podle konečných výsledků britského referenda zvítězili zastánci vystoupení z EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu, informovala stanice BBC. Volební účast byla 72,2 procenta, což je přibližně o šest procent více než v minulých volbách.

8:04 Le Penová vyzvala k referendu o vystoupení Francie z EU
Francie a další země Evropské unie by měly vypsat referenda o odchodu z unie. Uvedla to dnes šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová v reakci na výsledky britského hlasování, v němž zvítězili zastánci brexitu, tedy britského vystoupení z EU. „Vítězství svobody! Jak už léta žádám, mělo by se uspořádat stejné referendum ve Francii a v dalších zemích EU,“ napsala předsedkyně parlamentní Národní fronty (FN) na svém twitterovém účtu.

 8:01 Euro po hlasování v Británii prudce klesá, k dolaru ztrácí 4%
Jednotná evropská měna euro dnes na devizových trzích prudce oslabuje, k dolaru odepisuje asi čtyři procenta a sestoupila pod hranicí 1,1 USD. Dostala se tak nejníže od letošního března. Měna tím reaguje na referendum v Británii, které těsně před sečtením všech hlasů ukazuje na vítězství takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z EU. „Na trzích po středečních optimistických pohybech vládne panika. Lidé prodávají libru a vše, co je s ní spojeno,“ uvedl analytik Ajako Sera ze společnosti Sumitomo Mitsui Trust Bank.

7:39 Skotové začali mluvit o novém separatistickém referendu
Skotové mají právo na nové referendum o nezávislosti na Británii, neboť jsou proti své vůli nuceni opustit Evropskou unii. Listu The Telegraph to dnes řekl bývalý lídr skotských nacionalistů Alex Salmond. Podle první ministryně Skotska Nicoly Sturgeonové dali Skotové ve čtvrtečním referendu jasně najevo, že chtějí zůstat v EU. 

7:36 Padají ceny ropy
Světové ceny ropy se dnes propadly zhruba o šest procent, čímž reagovaly na průběžné výsledky referenda v Británii. Ty naznačovaly, že příznivci takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, mají náskok před příznivci setrvání v unii. Cena severomořské ropy Brent kolem 06:30 SELČ ztrácela 5,9 procenta na 47,90 USD za barel. Investoři mají obavy především z dopadů, jaké by mohl mít brexit na evropskou ekonomiku. „Špatný stav ekonomiky v Británii a v Evropě není pro ropu příznivá,“ poznamenal analytik ropného sektou Victor Shum ze společnosti IHS.

6:51: Česká reakce na brexit
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu: „Libra padá, Moskva slaví. Náklady budou velké, nejen finanční. Musíme dokázat uchovat dětem společnou Evropu. Bude to těžký boj.“

6:34 Akcie v Asii prudce padají
Asijské akciové trhy dnes kvůli vyhlídkám na odchod Británie z Evropské unie prudce oslabují. Hlavní index japonských akcií Nikkei ztrácí více než osm procent. Akciový index MSCI pro Asii a Tichomoří bez zahrnutí Japonska si odepisuje téměř pět procent. Vývoj na trzích podle BBC signalizuje, že britská burza zahájí obchodování se zhruba osmiprocentním propadem.

6:07 Skotsko hlasovalo pro EU
Celé Skotsko bez výjimky hlasovalo ve všech svých 32 volebních obvodech ve čtvrtečním referendu pro setrvání v Evropské unii, stejně tak Severní Irsko. Naopak baštou brexitu je Wales, kde se pro rozluku s Bruselem vyslovilo nejméně 17 z 22 obvodů, zbývajících pět si přálo v EU setrvat. Londýn se podle průběžných výsledků hlasoval převážně pro EU, zbytek Anglie opačně.

5:49: BBC, Sky News i ITV shodně oznamují, že zvítězil brexit.
Britští voliči se rozhodli vystoupit z Evropské unie – shodně to podle svých propočtů tvrdí britské televize BBC, Sky News a ITV. Ačkoli stanice považují verdikt za nezvratný, žádný z obou táborů prozatím nedosáhl 16,4 milionu hlasů, což je považováno za hranici vítězství. Brexit nicméně průběžně vede s 51,7 procentem hlasů. Pokud se potvrdí vítězství zastánců brexitu, tedy odchodu Británie z evropského bloku, očekává se, že Londýn požádá Brusel o aktivaci článku 50 unijních smluv. Tím se spustí dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek odchodu Britů z unie.

05:37 Britská libra dnes klesla na nejnižší úroveň za 31 let. Kvůli průběžnému sčítání výsledků referenda naznačujícímu zřejmé vítězství stoupenců odchodu země z EU se dostala pod úroveň 1,35 dolaru.

05:31 Odhady médií a finančních expertů už hovoří o tom, že v britském referendu zvítězí zastánci odchodu z EU. Podle projekce televize Sky News získají okolo 53 procent hlasů.

05:25 Po sečtení 22 milionů hlasů vedou zastánci brexitu s 51,4 procenty oproti stoupencům setrvání v unii (48,6 procenta) 

05:00 Nigel Farage sní o východu slunce nad nezávislou Británii

04:55 Podle BBC politolog John Curtice uvedl, že ještě není rozhodnuto, ale Leave (Odchod) jsou favorité. Podle odhadů Curtice činila celková volební účast v referendu 72 procent. Volební účast v Británii nad 70 procent byla naposledy v roce 1997.

04:50 – Pro odchod je průběžně 51,3 procenta hlasujících, za setrvání země v EU 48,7. Sečteno je necelých 17 milionů hlasů.

04:40 Glasgow a Liverepool hlasovaly výrazně pro setrvání v unii

03:20 Zastánci unie se přehoupli do vedení. Průběžně je nyní 51,3 procenta pro setrvání v unii, 48,7 % pro brexit.

02:35 Stoupenci brexitu při průběžném sčítání vedou s 51 procenty, 49 mají zastánci unie.

02:30 Stoupenci brexitu již mají přichystaný velký dort v podobě odšpuntovaného šampaňského pro svou party. Ale dosud výsledek není jistý.

01: 35 Průběžné výsledky britského referenda o budoucnosti členství v Evropské unii zatím těsně vedou s 50,5 procenta zastánci odchodu s evropského bloku. Vyplývá to z údajů po sečtení hlasů v pěti menších volebních obvodech z celkových 382. Prozatím byly sečteny hlasovací lístky v britském zámořském území Gibraltaru, na skotském souostroví Orkneje, Newcastlu, Sunderlandu a Clackmannanshire.

01:20 Důležitý výsledek. V Sunderlandu se očekávalo vítězství brexitářů. Získali výraznou převahu 61,3 % . V Newcastlu se zase čekalo hladké vítězství zastánců unie, ale bylo jen těsné, 50,7 procenta. Informace poslala trhy dolů, padá i libra.

00:50 96 procent Britů hlasujících na Gibraltaru volilo setrvání v unii

00:30 Farage podle odpůrců Británie v EU porážku v referendu neuznal. Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage neví, jak dopadlo čtvrteční britské referendum o budoucnosti členství v Evropské unii. Popřel tak tvrzení televize Sky News.

23:53 Premiér David Cameron na svém twitterovém účtu poděkoval všem těm, kteří hlasovali pro setrvání Británie v EU. Boris Johnson zase ocenil, že proběhlo demokratické hlasování a poděkoval všem, kteří se ho zúčastnili.

23:47 84 konzervativních poslanců, kteří podporovali brexit, poslali premiérovi Davidu Cameronovi dopis. V něm píší, že tímto potvrzují jeho mandát k tomu, aby i dál vedl Británii. Jedním ze signatářů byl Boris Johnson.

23:24 Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage předpokládá vítězství příznivců britského členství v Evropské unii. „Vypadá to, že Remain (setrvání v EU) převáží,“ řekl Farage pro televizi Sky News.

23:15 Z nejnovějšího průzkumu společnosti YouGov pro televizi Sky News vyplývá, že výsledky budou velmi těsné. Británie ale údajně v EU zůstane. Pro setrvání v EU podle čtvrtečního průzkumu YouGov hlasovalo 52 % lidí, 48 % Britů zvolilo brexit. YouGov se dotázalo skoro pěti tisíc lidí. Libra po oznámení výsledků průzkumu YouGov okamžitě posílila.

23:07 Na Gibraltaru se referenda zúčastnilo 83,65 procenta voličů, což odpovídá necelým 20 200 voličům. Gibraltar, který obývá asi 30 tisíc lidí, je velice specifické území s ohledem na vztah k sousednímu Španělsku, takže ze zveřejněného údaje nelze vyvozovat žádné závěry pro účast na britských ostrovech.

23:00 Po celém Spojeném království se nyní uzavřely volební místnosti. Na řadu přichází sčítání hlasů. Daily Mail píše, že okolo 4:30 SELČ by měla být sečtena přibližně polovina volebních místností.

22:31 Volební komise oznámila, že z důvodů komplikací, které přineslo počasí, neprodlouží hlasování. Těm, kteří ale budou do 23:00 SELČ stát ve frontě před volební místností, umožní vhodit do urny hlasovací lístek.

21:11 Referendum zkomplikovalo deštivé počasí. Především Londýn čelí následkům přívalových dešťů a bouřek. Byly kvůli tomu dokonce uzavřeny dvě volební místnosti, narušena předměstská doprava, uzavřeno několik stanic metra a zrušena řada odpoledních vlaků z Londýna do měst jižně od metropole. Mnoho lidí se proto asi nedostane do hlasovacích místností ve svém domově včas.

21:06 Voliči žijící ve Francii, Austrálii nebo v Thajsku si stěžují, že nemohli k referendu, protože neobdrželi hlasovací lístky. Britští emigranti žijící na třech různých kontinentech se bouří, že z důvodů administrativní chyby úřadů se nemohli zúčastnit historického hlasování. Jo Zellová žijící ve Francii svou situaci popsala pro Independent následovně: „Přišel mi email, že bych brzy měla obdržet poštou hlasovací lístek. Ten ale nikdy nedorazil. Pokusila jsem se proto změnit svoje hlasování na hlasování v zastoupení člena rodiny, který je k tomu zplnomocněn, ale to už na poslední chvíli nebylo možné.“

19:58 Představitelé oficiální kampaně za brexit varovali své příznivce, aby nevěřili podvodným tvrzením, že hlasovat budou moci v pátek. Přivedlo je k tomu falešné oznámení s logem BBC, které se začalo šířit na internetu. V něm stálo, že referendum bude probíhat po 48 hodin místo avizovaného jednoho dne. „S ohledem na nebývale velký počet lidí, kteří chtějí v referendu hlasovat, budou volební místnosti otevřeny po dva dny. 23. června budou hlasovat ti, kteří chtějí v EU zůstat, o den později zastánci brexitu,“ psalo se v oznámení, které se objevilo na oficiálním twitterovém účtu kampaně „Vote Leave“.

18:20 Britský soud stanovil datum začátku procesu s Thomasem Mairem obviněným z vraždy labouristické poslankyně Jo Coxové. Začít by měl 14. listopadu. Hlasování v referendu, před kterým zavražděná politička v kampani podporovala setrvání Británie v Evropské unii, se dnes koná mimo jiné i v knihovně, před níž Coxová zemřela.

17:40 Britové mladší 18 let se bouří, že nemohou rozhodovat o své budoucnosti. Britští poslanci v prosinci rozhodli, že v referendu o brexitu mohou hlasovat pouze obyvatelé Spojeného království starší 18 let. Mladší Britové si dnes, v den, kdy referendum probíhá, na sociálních sítích stěžují, že nemůžou rozhodovat o své budoucnosti, o nejdůležitějším tématu, které ovlivní budoucnost jejich generace.

17:34 Kdyby žil, hlasoval by bývalý britský premiér Winston Churchill v referendu pro setrvání Británie v Evropské unii. Alespoň si to myslí politikův vnuk a konzervativní poslanec britského parlamentu sir Nicholas Soames. Evropská unie je podle něj zárukou míru a prosperity v Evropě. „Mohu říct, že Churchill soudil svět podle toho, jak ho viděl,“ uvedl Soames. „A je vysoce nepravděpodobné, že by na základě toho, jak vypadá svět v roce 2016, se vší nenávistí a nestabilitou, která v něm panuje,… mohl říct: „Ano, je rozumné, aby Spojené království vystoupilo z EU,“ dodal.

16:38 Volební účast v dnešním referendu o setrvání Británie v Evropské unii by mohla být podobně vysoká jako při loňských parlamentních volbách. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu agentury BSG Research. Odevzdat svůj hlas se prý chystá 67 % lidí, dalších 12 procent lidí řeklo, že svůj hlas přijdou odevzdat „pravděpodobně“. Více lidí odhodlaných jít hlasovat je podle průzkumu mezi staršími osobami, které jsou dlouhodobě spíše příznivci brexitu. Určitě chce volit 79 procent lidí nad 65 let, zatímco v kategorii od 18 do 24 let je to pouhých 54 procent. Loňských květnových parlamentních voleb se přitom zúčastnilo 66,4 procenta voličů.

16:12 Velký smysl pro humor prokázal německý bulvární list Bild. Na titulní straně prosí Brity, aby hlasovali ve čtvrtečním referendu pro setrvání v EU. S nadsázkou Němci například slibují, že všichni přijdou na královniny sté narozeniny, uznají gól ve Wembley či nechají po celé EU zakázat pěnu na pivě.

15:44 Prezident Miloš Zeman se během dnešní tiskové konference týkající se reorganizace policie vyjádřil také k brexitu. „Uvítal bych, kdyby k brexitu nedošlo a to v zájmu samých Britů,“ řekl. Zeman si totiž myslí, že pokud se Britové vysloví v hlasování pro opuštění unie, bude velmi pravděpodobně následovat opakované referendum o odtržení Skotska. „Toto referendum tentokrát Skoti vyhrají a další krok, který udělají, je, že podají přihlášku do EU. Jinými slovy: Velká Británie bez Skotska by už nebyla veliká,“ dodal prezident.

15:33 K celebritám, které se veřejně vyjádřili k tomu, jako budou hlasovat, se připojil také představitel agenta Jamese Bonda Daniel Craig. Ten na na svém Instagramu zveřejnil fotku, na níž je oblečen do trika s nápisem „Nikdo není ostrov. Žádná země není jen sama za sebe“, čímž podpořil setrvání v EU. To velice potěšilo premiéra Davida Camerona, který jeho příspěvek vzápětí sdílel na svém Twitteru. To herec Tom Hiddleston pouze vyzval lidi, aby šli volit. Svůj názor na otázku brexitu ale neuvedl.

15:15 Stoupenci brexitu si v obavách o vymazání hlasu nosí vlastní pera. Někteří stoupenci brexitu si všimli, že jim k vyznačení křížku na volebním lístku pracovníci volebních komisí nabízejí obyčejnou tužku. Ze strachu, aby nebyl jejich hlas vymazán, si proto podle britských deníků začali někteří z nich nosit po výzvách na sociálních sítích vlastní propisovací tužky a pera. 15:07 Brexit by mohli rozhodnout voliči žijící v Austrálii a na Novém Zélandu. The Daily Telegraph napsal, že britští voliči žijící u protinožců by mohli být rozhodující silou v referendu o setrvání Británie v Evropské unii. Australský tisk totiž připomněl, že v Austrálii pobývá zhruba 1,2 milionu britských státních příslušníků, zatímco na Novém Zélandu jich je asi 250 tisíc. Právo hlasovat v referendu mají jen ti britští občané, kteří se v posledních 15 letech v Británii registrovali k volbám.

14:49 Veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost BBC uvedla, že během čtvrtka, kdy se hlasuje o setrvání Británie v EU, bude její zpravodajství o brexitu omezeno. Ze zákona, který se týká všech britských médií, nesmí zveřejňovat informace o tom, jak kdo hlasoval, ani psát o politických tématech, jakým je třeba migrace. Cílem je, aby média neovlivňovala veřejné mínění. BBC tak může publikovat pouze „nekontroverzní“ fakta – například psát o tom, co měli na sobě politici v době hlasování nebo poskytovat praktické rady pro voliče.

14:19 Merkelová: Dopady referenda musíme řešit společně Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčená, že o dopadech referenda o vystoupení Británie z Evropské unie by měly jednat všechny unijní země společně. Podle ní nemá smysl, aby je odděleně řešily menší skupiny států. Merkelová to řekla v Berlíně po schůzce s novým šéfem rakouské vlády Christianem Kernem, kdy znovu podpořila setrvání Británie v EU a dnešní den označila za velmi zvláštní.

13:25 I ve chvíli volby mezi setrváním a vystoupením z EU si lidé ve Velké Británii připomínají zavražděnou političku a členku týmu, který vedl kampaň proti brexitu, Jo Coxovou. Ta byla zavražděna zřejmě psychicky nemocným mužem ve čtvrtek 16. června. Takto vypadá vchod do volební místnosti v obci Batley, kde se Coxová narodila:

 

12:51 Na řádném zasedání Evropského parlamentu dnes chybí britští poslanci, atmosféra je napjatá. „Napětí v europarlamentu je citelné, jezdím sem více než deset let, ale takovou atmosféru jsem tu ještě nezažila,“ řekla dnes ČTK česká europoslankyně Dita Charanzová. Nebylo si podle ní možné nevšimnout, že v parlamentních lavicích dnes právě britští kolegové chyběli. „Referendu dali logicky přednost. Všem je jasné, že se za kanálem La Manche v těchto chvílích píšou dějiny,“ dodala europoslankyně.

12:39 Na mnoha místech metropolehttp://www.idnes.cz/ se u volebních místností tvoří fronty a někteří lidé dopolední hlasování vzdávají s tím, že se vrátí později.

12:17 Mobilizace! Titulní strany britských deníku:

12:00 Nervozita na trzích je stále znát, i když západoevropské akcie zahájily dnešní obchodování růstem. Investoři sázejí na to, že Británie v Evropské unii zůstane. Panevropský index FTSEurofirst 300 si krátce po 09:00 připisoval kolem 0,5 procenta, zatímco britský index FTSE 100 měl zisk zhruba 0,7 procenta. V případě, že Británie opustí Evropskou unii, přijde o nejvyšší rating na stupni AAA. Německému listu Bild to řekl zástupce mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor‘s Moritz Kraemer. Ekonomické dopady brexitu se podle odborníků nedají přesně předvídat. Většina z nich ale v takovém případě očekává propad ostrovní ekonomiky.

11:47 Vůdce kampaně pro brexit Boris Johnson odhlasoval. Cameronův hlavní soupeř a bývalý londýhttp://www.idnes.cz/nský starosta, označil referendum za poslední šanci vyřešit problém s Evropou.

11:35 Podle průměru posledních šesti průzkumů, který dnes spočítala agentura Reuters, je v Británii poměr hlasů mezi stoupenci a odpůrci setrvání země v Evropské unii rozdělen přesně na polovinu. Od ledna letošního roku, kdy byl rozdíl až desetiprocentní ve prospěch stoupenců setrvání, se podíl odpůrců unie postupně zvyšoval. Jejich hlas nabyl převahy zhruba před týdnem, nyní je ale poměr sil vyrovnaný.

11:16 Odhlasoval předseda Labouristické strany a lídr opozice Jeremy Corbyn. Levicový politik, který byl do čela Labouristů zvolen v loňském září, se řadí mezi odpůrce brexitu. Po hlasovacím aktu prohlásil, že věří bookmakerům, kteří jednoznačně věří v setrvání Velké Británie v EU.

11:09 Volební místnost v Chessingtonu, v jižním Londýně, musela být přesunuta kvůli zatopení silnice po silných srážkách, které začaly již v noci na čtvrtek. Přívaly deště komplikují dopravu k volebním místnostem i na dalších místech jihovýchodní Anglie (viz Galerie).

11:03 Srážky na jihovýchodě Anglie komplikují průběh referenda. Meteorologové vyhlásili pro jihovýchodní Londýn a hrabství Essex bezprostřední nebezpečí záplav, napsal The Daily Telegraph. Obvyklou denní kvótu ostrých výjezdů vyčerpali ráno londýnští hasiči během hodiny. Stoupající voda zaplavovala parkující auta a vnikala do příbytků, škody jsou hlášeny i po úderech blesku.

11:00 Řadu Britů vášnivá debata o vztahu ke kontinentální Evropě nebaví a někteří z nich si vzali dovolenou. Manažeři serveru Hotel.com listu The Daily Telegraph řekli, že na dovolenou se dnes, v den referenda, vydalo o 35 procent víc Britů, než bylo v tento den v minulých letech obvyklé.

10:57 Podle mnohých odborníků bude pro výsledek referenda klíčový postoj zhruba desetiny voličů, kteří byli do poslední chvíle nerozhodnutí. Tradičně prý takoví lidé většinou hlasují pro zachování stávajícího stavu, tedy v daném případě pro setrvání v Evropě. Nepříznivé počasí, které dnes zasáhlo jihovýchod Anglie, ale může mnohé z nich od účasti v referendu odradit.

10:46 Brexit podle sázkařů nebude:

10:40 Prvním sečteným obvodem bude tradičně Sunderland. Podle Jiřího Hoška z Českého rozhlasu jde o baštu Labouristů a dá se očekávat mírná převaha příznivců brexitu. Výsledky by zde mohly být známy již kolem 0:30 SEČ.

9:51 Fotbalová legenda a módní ikona David Beckham na poslední chvíli promluvil do kampaně k referendu. Přidal se k zastáncům setrvání Velké Británie v EU. „Žijeme v pulzujícím a propojeném světě, kde jsme společně jako lidé silní. Pro naše děti a jejich děti bychom měli čelit problémům tohoto světa společně a ne sami,“ napsal Beckham.

I‘m passionate about my country and whatever the result of Thursday‘s referendum, we will always be Great. Each side…

Zveřejnil(a) David Beckham dne 21. červen 2016

9:47 Britský premiér David Cameron právě odhlasoval. Jako lídr kampaně za setrvání své země v Evropské unii nejspíš přirozeně volil „Zůstat“. Případný neúspěch jeho tábora v tomto referendu by mohl silně otřást jeho pozicí.

9:23 V Londýně od rána hustě prší. Déšť by mohl ovlivnit volební účast. Srážky by měly během dne slábnout.

9:15 Tweet ministra obrany Stropnického:

9:05 Takto vypadá hlasovací lístek:

8:57 Bohuslav Sobotka vyzývá Brity k setrvání v EU. Výzvu napsal v angličtině na svůj Twitter.

8:44 Hlavními tématy kampaně byly ekonomické důsledky případného opuštění evropského bloku a velká imigrace, která podle kritiků ohrožuje některé pracovní příležitosti pro Brity, zatěžuje veřejné služby a zdražuje bydlení.

8:30 Průzkumy, které prošly v posledních týdnech řadou výkyvů, byly v posledních dnech víceméně vyrovnané a prakticky nikdo se neodvažuje tipovat výsledek.

Čtěte také: Bookmakeři mají jasno: Velká Británie zůstane v EU

Strašení brexitem: přijde demise Camerona, chaos a ekonomické potíže

Z EU odešlo jen Alžírsko, Grónsko a dvě zámořská území Francie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články