Vystrašené matky volají do brněnské kliniky kvůli záměně embryí

Vystrašené matky volají do brněnské kliniky kvůli záměně embryíNOVÉ
Domov

CHYBA PŘI UMĚLÉM OPLODNĚNÍ

Barbora Pánková

Ze záměny embryí, k němuž došlo na brněnské klinice Reprofit, mají strach další ženy, které služeb této kliniky využily. Několik pacientek už kvůli tomu zařízení pro umělou reprodukci telefonicky kontaktovalo. Deníku Echo24.cz to řekl Matěj Stejskal ze společnosti FutureLife, která zmíněnou kliniku vlastní. Fatální pochybení jeho zdravotníků, při kterém vyměnili připravená embrya u dvou párů, vyšlo najevo v úterý.  

„S pacientkami jsme v kontaktu. Bylo pár telefonátů, ale obavy rozptylujeme,“ uvedl za kliniku místopředseda představenstva FutureLife Stejskal. Na svých internetových stránkách se klinika chlubí tím, že ročně se jí svěří do péče kolem tři tisíc pacientů.

Brněnská klinika čelí skandálu od úterka, kdy deník Blesk upozornil, že zdravotníci vyměnili embrya u dvou pacientek. Podle Stejskala byly obě ženy o chybě informovány. „Situaci řešíme. Jsme s nimi v kontaktu. Jedná se o občanky Evropské unie,“ uvedl. Zda už se děti narodily, ani další informace o zdravotním stavu pacientek odmítl uvést. 

Na chybu přišla klinika sama v polovině prosince, když prováděla interní kontrolu kvality. „Jednalo se o lidskou chybu, kterou nemůžete úplně vyloučit. Ve zdravotnictví to ale má dalekosáhlejší důsledky,“ dodal Stejskal.

K závěru, že se jednalo o selhání jednotlivce a nikoliv o systémovou chybu, dospěl také Státní ústav pro kontrolu léčiv, který na místě prováděl inspekci. Potvrdil záměnu s tím, že byla vyměněna už „kompletně připravená embrya“. To znamená, že zdravotníci vpravili při záměně do žen omylem embrya zcela jiného páru. Pro Echo24 to řekla mluvčí úřadu Lucie Přinesdomová.

Klinika spadá pod investiční fond Hartenberg Holding, který založil současný vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš společně s bývalým investičním ředitelem Penty Jozefem Janovem. Fond koupil Reprofit International přede dvěma lety skrze firmu FutureLife.

Z asistované reprodukce se podle kritiků stal v Česku výnosný byznys. Podniká v něm i fond Hartenberg, který spravuje peníze Andreje Babiše. Oborem podle některých informací protečou ročně až čtyři miliardy korun. Náklady z veřejného zdravotního pojištění dosahují stovek milionů korun.

Čtěte také: Babišova klinika zpackala oplodnění dvou žen. Zaměnila embrya

Zpackané oplodnění. Přes dvacet žen má nesprávné spermie