Rusko soustřeďuje tanky na severu Krymu, hlásí svědci

Co se chystá?

Rusko soustřeďuje tanky na severu Krymu, hlásí svědciAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Ruská armáda podle svědků soustřeďuje na severu Krymu, poblíž administrativní hranice s pevninskou Ukrajinou, velké množství tanků. Oznámila to agentura UNIAN s odvoláním na svědecké výpovědi. Zároveň ruské okupační úřady v neděli ráno zastavily provoz na checkpointech na silnicích spojujících Krym s Ukrajinou. Odpoledne pak provoz na několika přechodech obnovily, ale jen ve směru na poloostrov. Ukrajinské velení je v pohotovosti.

Svědci prý hlásí soustředění vojenské techniky poblíž měst Džankoj a Armjansk, které leží na severu poloostrova nedaleko přechodů do Ukrajiny. „Džankoj uzavřely jednotky kordonem tanky a další technikou,“ napsal v neděli na Facebook místopředseda medžlisu krymských Tatarů Nariman Dželjalov. Podle dřívějších zpráv pak ruské úřady zablokovaly ráno kontrolní stanoviště na administrativní hranici s Ukrajinou.

„Dnes kolem 07.00 místního času ruské okupační úřady, z neznámým důvodů, přerušily odbavování občanů a vozidel překračujících administrativní hranici s Krymem,“ sdělilo agentuře UNIAN tiskové oddělení ukrajinské pohraniční služby. Kvůli tomu zastavila činnost na přechodech také ukrajinská strana. V odpoledních hodinách bylo několik kontrolních stanovišť znovu otevřeno, nicméně jen v jednom směru – z Ukrajiny na Krym.

Zvýšený počet incidentů je v posledních dnech hlášen také na území na východě Ukrajiny, kde má platit příměří dojednané v Minsku.

Mluvčí ukrajinského prezidenta Petro Porošenka pro protiteroristickou operaci (ATO) Andrij Lysenko řekl, že země je v pohotovosti a čeká, že ruská ofenzíva může přijít kdykoliv. „Na severu Krymu ruské jednotky provádí manévry a na nějakou dobu byl z iniciativy ruské strany přerušen pohyb na checkpointech. To znamená, že si „musíme být vědomi toho, že v jakoukoliv chvíli, jakoukoliv hodinu mohou začít velkou nebo menší ofenzívu,“ řekl Lysenko.