3 NEBEZPEČNÝ VIRUS

Zika je v Česku. Muž a žena si ji přivezli z cest

AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Dva případy viru zika se objevily v Česku, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o muže a ženu, kteří se vrátili z postižených oblastí. Onemocnění se u nich projevilo skrze vyrážku a nespecifikované příznaky chřipky.

„V obou případech jde o turisty, kteří se v posledních dvou týdnech vrátili z postižených oblastí. Ani v jednom případě nejde o těhotnou ženu, ale o muže a ženu. Osmapadesátiletý muž od 30. ledna do poloviny února pobýval v Martiniku. Devětačtyřicetiletá žena se vrátila z Dominikánské republiky,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Oba nemocní lidé navštívili s podezřením na virus zika ambulanci Nemocnice na Bulovce, kde jim byla naordinována ambulantní léčba. „U ženy žádná zvláštní doporučení nejsou, muž dostane doporučení o chráněném pohlavním styku po dobu šesti měsíců,“ uvedla primářka infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Podle odborníků se totiž virus může kromě komářího bodnutí šířit také skrze sperma.

„Nikdo se nemusí bát navštívit zdravotnické zařízení nebo praktického lékaře, pokud má podezření, že je nakažen. Nikdo nebude perzekuován nebo izolován,“ komentovala Andrea Vrbovská, ředitelka Nemocnice Na Bulovce.

Ministr Němeček znovu zopakoval upozornění, aby cestovatelé zvážili výjezdy do Latinské Ameriky a dalších postižených oblastí. „Nejde o případy šíření se infekce, ale o zavlečení viru zika. České zdravotnictví je připraveno se s ním vypořádat,“ uvedl dále ministr.

Muž už má protilátky, žena nikoli

Diagnostiku viru stanovil na žádost Infekční kliniky Nemocnice na Bulovce Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Ten se specializuje zejména na hledání účinných látek, na které virus zika při testování reaguje.

„V obou případech byl potvrzen virus Zika metodou přímého průkazu (PCR) v moči. U ženy byla pozitivita metodou PCR potvrzena i v plazmě. U ženy protilátky zatím prokázány nebyly ELISA testem. U muže byla pozitivita potvrzena i v protilátkové odpovědi (ELISA) ve IgM třídě. U obou pacientů budeme mít ještě během příštího týdne výsledky protilátek pomocí virus neutralizačního testu (VNT),“ uvedl deníku ECHO24 mluvčí ostravského ústavu Daniel Rojan.

Virus zika je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy kvůli spojení s možným zakrněním mozku u dětských plodů v Latinské Americe. Nákaza se zřejmě přenáší z matky na plod, možná i pohlavním stykem. Pokud ale žena otěhotní až po vyléčení onemocnění, neměl by být plod ohrožen. Lékaři ale upozorňují, že poškození mozku lidských plodů v souvislosti s virem zika nebyla dosud potvrzena klinickou studií.

„Vzhledem k tomu, že jen v Brazílii se rodí ročně okolo čtyř miliónů dětí, a počet případů mikrocefalie je okolo čtyř tisíc, z nichž značná část vznikla z jiné příčiny, dá se předpokládat, že postižení nevznikne u všech dětí, jejichž matka v těhotenství prodělala infekci virem zika,“ uvedl dříve deníku ECHO24.cz ostravský zdravotnický ústav.

Více zde: Karneval v Riu ve stínu zika viru. Lidé se mají chránit repelentem

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Virus byl poprvé zaznamenán již v roce 1947 v Ugandě, aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí, a následně i do Evropy. Všichni pacienti se ale nakazili v Latinské Americe.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ve středu oznámil, že základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala všechna zdravotnická zařízení v Česku.

České ministerstvo zahraničí již v prosinci varovalo před výskytem viru v Brazílii a Kolumbii, později upozornění rozšířilo na celý region Latinské Ameriky. Českým občanům v této oblasti úřady doporučily chránit se před bodnutím hmyzu a těhotné či ženy, které se chystají otěhotnět, by do zemí Latinské Ameriky vůbec neměly cestovat.

Čtěte také: Brazílie: Máme 4690 případů mikrocefalie

Kuba nasazuje proti komárům a viru Zika armádu

 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.