Dívčí obřízka v USA? Zatčená doktorka ji prý prováděla 12 let

LÉKAŘKA JE VE VAZBĚ

Dívčí obřízka v USA? Zatčená doktorka ji prý prováděla 12 letNOVÉ
Jumana Nagarwala Foto:

Foto: Henry Ford Hospital

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Neobvyklý případ doktorky z Detroitu, která měla provádět děvčatům obřízku, bude řešit americký soud. Lékařku Jumanu Nagarwalovou viní z toho, že praktiku považovanou za „extrémní formu diskriminace žen,“ provozovala celkem dvanáct let. O případu, který by byl typický spíš pro Etiopii nebo Indonésii, informoval web stanice BBC a další média.

Lékařku Nagarwalovou, která působila v nemocnici Henryho Forda v Detroitu, viní z toho, že dělala ženskou obřízku dívkám ve věku od šesti do osmi let. Žalobce tvrdí, že 44letá žena prováděla „děsivé činy plné brutality na zranitelných obětech“.

Úřady na ni přišly na základě tipu a rozjely vyšetřování. Nyní je Nagarwalová ve vazbě a podle BBC trvá na tom, že neprováděla nic nezákonného. Pokud se prokáže její vina, hrozí lékařce doživotní pobyt za mřížemi. 

Nicméně podle žaloby za ní vozili dívky nejen z Michiganu, ale i z jiných amerických států. List The Independent uvádí dvě dívky z Minnesoty, které měly obřízku podstoupit. Obě poznaly Nagarwalovou na fotografii, kterou jim vyšetřovatelé ukázali. 

Jedna z nich je sedmiletá dívka, jejíž rukavice se našla právě na klinice Henryho Forda. Podle vyšetřovatelů v nemocnici podstoupila „očištění nadbytečné kůže“. Nagarwalová absolvovala lékařství v roce 1998 na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru.

Ženská obřízka, o které se také mluví jako o mrzačení ženských pohlavních orgánů (FGM), je ve Spojených státech zakázaná od roku 1996. V roce 2012 odhadovaly americké úřady počet obřezaných žen v USA na 500 000. 

Podle Světové zdravotnické organizace tato praktika „odráží hluboce zakořeněnou nerovnost mezi pohlavími a představuje extrémní formu diskriminace. Téměř vždy je prováděna dětem a porušuje jejich práva.“ Šetření UNICEF v loňském roce ukázalo, že celosvětově je obřezaných 200 milionů žen a dívek. Typickými oblastmi jsou například Egypt, Etiopie nebo Indonésie.   

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ženská obřízka: mrzačení genitálií postihlo přes 200 milionů žen

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články