Ženská obřízka: mrzačení genitálií postihlo přes 200 milionů žen
Průzkum UNICEF
Více než 200 milionů žen a dívek ve světě se stalo předmětem ženské obřízky. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Oproti loňsku jde o nárůst o více než 70 milionu. Kvůli nečekaně vysokému trendu v oblasti odstraňování části ženských pohlavních orgánů chystá UNICEF sérii osvětových kampaní, s jejichž pomocí by tuto praktiku rád do roku 2030 zcela vymýtil.
Na nárůstu celkového počtu zasažených žen se výrazně podepsala zejména nově zveřejněná data z oblasti Indonésie. Rozsáhlejší průzkum naopak stále chybí v Indii či zemích Arabského poloostrova. Někteří experti předpokládají, že právě tyto státy by mohly do celkového výčtů případů přispět ještě vyššími čísly.
Na celkové statistice ženské obřízky se v současné době nejvíce podílí právě Indonésie, společně s Egyptem a Etiopií. V těchto třech zemích došlo k více než jedné polovině všech zdokumentovaných případů. Kromě nich provozují tuto praktiku zejména další africké státy jako například Gambie, Mauritánie či Somálsko.
„Mrzačení ženských pohlavních orgánů se liší v závislosti na regionu a převládající kultuře. V některých oblastech může dojít i k ohrožení života. V každém případě ale ženská obřízka výrazně porušuje práva žen a dívek,“ uvedla zástupkyně výkonného ředitele UNICEF Geeta Rao Guptaová v prohlášení u příležitosti Mezinárodního dne nulové tolerance ženské obřízce.
Among 3/4 of countries where #FGM is prevalent, the majority of girls were cut by age 5 #endFGM
— UNICEF (@UNICEF) 5. Únor 2016
Ženská obřízka zahrnuje částečné či úplné odstranění vnějších ženských pohlavních orgánů. V extrémních případech může dojít i k zašití pohlavního otvoru. Většina komunit uznává tuto praktiku jako určitou formu rituálu, jiné kultury uznávají obřízku spíše kvůli souvislosti s náboženskými předpisy. Bible ani korán přitom žádný podobný postup ve svém textu neobsahují.
Velká část dívek byla obřezána ještě před dosažením svých pátých narozenin. U čtyřiačtyřiceti procent žen došlo k tomuto postupu ještě před jedenáctým rokem života. Ještě horší situace panuje v Jemenu, kde je 85 procent obřízek prováděno dětem v prvním týdnu života. Nejvyšší procento obřezaných žen vykazuje dlouhodobě Somálsko, Guinea a Džibutsko – přes devadesát procent.
„Určení rozšíření ženské obřízky ve světě je klíčové k úplné eliminaci této praktiky. Pokud budou vlády států nadále poctivě shromažďovat data a odesílat nám je, pomůže nám to v našem úmyslu ochránit miliony žen a dívek po celém světě,“ vyzvala Guptaová ke vzájemné spolupráci.
Proti ženské obřízce bojuje dlouhodobě UNICEF ve spolupráci s nadřazenou Organizací spojených národů. Od roku 2008 už se jim podařilo prosadit veřejné odmítnutí tohoto rituálu ve více než dvaceti světových zemích, pět států dokonce přijalo zákony kriminalizující podobnou praktiku.