V Tichomoří drony poprvé doručily vakcíny do odlehlých oblastí. Podle UNICEFu jde o milník
Vakcíny doručené dronem
Historicky první vakcínu doručenou pomocí dronu dostal tento týden měsíční chlapec žijící na tichomořském ostrově Vanuatu. Šlo tak o zatím ojedinělý případ, kdy byl očkovací přípravek doručen do obtížně dostupné oblasti s pomocí komerčního bezpilotního zařízení, informoval UNICEF.
Ostrovní stát Vanuatu v odlehlé oblasti Cookova zálivu nemá přístup k elektřině, nenacházejí se zde žádná zdravotnická zařízení a celé místo je dostupné pouze pěšky či pomocí lokálních člunů. Čtyřicetikilometrovou trasu náročným horským terénem od Dillonova zálivu na západní straně ostrova dron vzduchem překonal během dvaceti pěti minut.
Jeden měsíc starý Joy Nowai, který zde žije, tak mohl být očkován proti tuberkulóze a hepatitidě typu B. Sestra, která aplikovala vakcíny také proti obrně, spalničkám a zarděnkám, je pak dále poskytla i dalším dětem a pěti těhotným ženám.
Podle UNICEFu se vakcinace pomocí dronu stane celosvětovým milníkem v oblasti zdravotnictví. Vakcíny se obtížně přepravují, pro transport je totiž nutné dodržet určitou teplotu. Do teplých oblastí s obtížnou dostupností jako je Vanuatu tedy může být problém zdravotnické prostředky dopravit.
„Je extrémně těžké přenášet ledově vychlazené boxy, které vakcíny ochlazují, když procházíte tak obtížným terénem. Kvůli tomu jsem za dětmi mohla pouze přibližně jednou do měsíce,“ říká zdravotní sestra Miriam Nampil. „Můžeme teď proto doufat, že drony dosáhnou i vzdálenějších oblastí,“ dodává.
Jde o první případ, kdy vláda zaplatila komerční letecké společnosti, jež přepravuje vakcíny do vzdálených oblastí. Operátoři dronů jsou vybráni po nabídkovém řízení a nedostanou zaplaceno, dokud nejsou vakcíny dodány.