Hokej v diktátorově stínu: protesty, zatýkání, političtí vězni
Tento pátek startuje v běloruském Minsku hokejové mistrovství světa. Napilno začínají mít nejen hráči a fanoušci. Bohužel se činí i diktátorský režim prezidenta Lukašenka. Sportovní událost je naštěstí také příležitostí pro kritiky „poslední evropské diktatury“, jejíž představitel je svoji zálibou v hokeji pověstný.
S přípravami mistrovství se zvýšily represe zaměřené proti odpůrcům Alexandra Lukašenka. Za posledních deset dnů mělo být podle údajů Amnesty International zatčeno nebo zadrženo šestnáct lidí. Podle serveru svaboda.org se bez zatýkání neobešel ani tradiční Černobylský pochod, který se uskutečnil 26. dubna a kterým aktivisté připomínají výročí černobylské havárie atomové elektrárny. V poutech skončil například Jurij Robstov, jeden z pochodujících. Důvod? Měl na zádech nápis „Lukašenko, odejdi“.
S tím samozřejmě nesouhlasí lidskoprávní organizace, které vidí v šampionátu příležitost ke zviditelnění běloruských politických vězňů. Místní aktivisté se snaží upoutat pozornost sarkastickým způsobem. Například reklamní poradkyně Julia Lyaškevič vytvořila internetovou stránku Tatalitaryzator, kde si lidé mohou vsázet, tak jako před hokejovými zápasy. Tady se ale nesází na vítězství, ale na to, kdo bude zatčen.
„Prezident Lukašenko je sice velkým hokejovým fanouškem, zásady fair play si ale příliš neosvojil,“ píše Amnesty International.
Kup si lístek vedle politického vězně
Již v lednu vyzval americký kongresman John Shimkus k okamžitému propuštění Alese Bjaljackého, Nikolaje Statkeviče a Eduarda Lobaua, třech tzv. „vězňů svobody“. Jeho snahy se shodují s požadavky Amnesty International. Ta chce hokejové mistrovství světa využít a rozjela proto projekt „virtuální hokejový stadion“. Jak funguje?
Na anglických stránkách organizace si můžete pořídit lístek na „virtuální hokejový stadion“ a posadit se vedle jednoho ze tří zmiňovaných „vězňů svědomí“. Tím se zároveň podepíšete pod petici za jejich osvobození, která by se měla dostat do rukou nejvyšším běloruským orgánům. Do boje proti porušování základních lidských práv v Bělorusku se můžete zapojit i na českých stránkách AI. Zde lze připojit svůj podpis pod petici, která je určena přímo do rukou prezidentu Alexandru Lukašenkovi.
Mistrovství v Minsku se řadí mezi sportovní události, které ve světě vyvolaly diskuse právě s ohledem na porušování lidských práv. Příkladem budiž nedávno ukončené Zimní olympijské hry v Soči. Rusko totiž porušuje svobodu shromažďování, sexuální i národnostní práva. Krátce po jejich skončení navíc prezident Vladimir Putin odhodil masku demokratického politika a Rusko přes odpor Západu anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.
Tři tzv. „vězni svědomí“, kterým chce AI pomoci na svobodu:
Ales Bjaljacki je běloruský aktivista v oblasti lidských zpráv a vůdce organizace Vjasna, který spolu s touto organizací v roce 2005 získal cenu Homo Homini české organizace Člověk v tísni. Byl zatčen v roce 2011 pro podezření z daňových úniků.
Nikolaj Statkevič kandidoval proti Lukašenkovi v prezidentských volbách v prosinci 2010. Po jejich skončení pořádal protesty proti zfalšovaným výsledkům a dostal za to 6 let vězení.
Eduarda Lobau je vůdce studentské organizace a byl zavřen na 4 roky, protože „zbil náhodného chodce“.