1 Diplomatická ochrana nebude

Odebrané děti. Tvrdší postup vůči Norsku odmítly ANO a ČSSD

NOVÉ

Kauzu Evy Michalákové, které v Norsku před třemi a půl lety úřady odebraly její děti, v úterý řešila Poslanecká sněmovna. Návrh Petra Bendla z ODS, aby česká vláda udělala výjimečný krok a vzala bratry Michalákovy pod diplomatickou ochranu a dosáhla tak jejich vydání, sněmovna neschválila.

„Proč čeští občané zůstávají v pěstounské péči cizích lidí, přestože původní důvod umístění dětí do pěstounské péče odpadl?“ To je podle poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) otázka, kterou by česká vláda měla opakovaně pokládat vládě Norska v případě Denise a Davida Michalákových. Ti byli odebráni svým českým rodičům po udání norské učitelky, že jednoho ze synů jeho otec zřejmě sexuálně zneužíval. Policie ani lékaři však zneužívání nepotvrdili. Norské úřady však přesto děti ponechaly u pěstounů a matce, která se mezitím rozvedla, je dodnes odmítají vydat. Případu se dlouhodobě věnuje právě server ECHO24.cz.

Čtěte také: Pojede někdo kvůli dětem do Norska jako Pithart za Castrem?

Návrh poslankyně Chalánkové, aby sněmovna vyzvala vládu k dalším jednáním s Norskem o možnosti vydání dětí matce nebo rodině v Česku, poslanci schválili. Dosavadní snahy českých ministrů, kteří oslovili své norské protějšky, ale nikam nevedly. Chalánková neuspěla s návrhem, aby vláda na Norské království „zvážila možnost podání mezistátní stížnosti.“

„Nehledejme důvody, proč to nejde“

Petru Bendlovi (ODS) se nepodařilo dolní komoru parlamentu přesvědčit, aby vyzvala vládu k využití institutu diplomatické ochrany. „Česká republika institut diplomatické ochrany nikdy nepoužila,“ argumentovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Podle ní tento nástroj nejde využít v sociální oblasti či při ochraně dětí. „Diplomatická ochrana představuje nejsilnější a zcela výjimečný prostředek mezinárodněprávní formy ochrany občanů,“ uvedl před poslanci již dříve premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se úterního zasedání nezúčastnil. Jednání po jeho začátku opustil také jeho stranický kolega, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Bendlův návrh při hlasování neprošel především kvůli poslancům ČSSD a ANO, kteří se postavili proti.

„Nehledejme důvody, proč to nejde, ale najděme způsob, aby to šlo,“ řekla k možnému vydání českých dětí ve svém předchozím vystoupení Jana Černochová (ODS). Připomněla, že v případě zadržování někdejších prominentů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě či českých občanů podezřelých ze špionáže v Řecku, byli čeští politici mnohem aktivnější a dosáhli svého.

„Je nepochopitelné, že když jde „jenom“ o děti, že se o to nikdo nezajímá,“ dodala Černochová. Připustila, že současná nečinnost v případě Michalákových byla i „nečinností předchozí vlády“. Už kabinet pod vedením Petra Nečase (ODS) a s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) se také soustředil na vysvětlování, proč dětem nemůže pomoci.

Čtěte také: Naštvaní europoslanci píší do Norska. Kvůli českým dětem

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.