Dánsko zrušilo zákon proti rouhání, končí proces s paličem koránu
blasfemie nebude trestná
Dánský parlament v pátek zrušil staletý a málo využívaný zákon proti náboženskému rouhání. Skončí tak proces proti muži, jenž před dvěma lety spálil korán. Postižitelné ale zůstávají výroky a činy, které ohrožují nebo ponižují skupiny osob kvůli jejich vyznání.
Převážně luteránské, avšak přísně sekulární Dánsko bylo jedinou skandinávskou zemí, která měla zákon proti blasfemii. Ten umožňoval za veřejné tupení či zesměšňování náboženství uložit až čtyřměsíční trest vězení nebo peněžitou pokutu.
Poslanci podporující zrušení zákona „nevěří, že mají existovat zvláštní pravidla chránící náboženství,“ uvedl parlament na svém webu. „Náboženství nesmí diktovat, co je povolené a co zakázané veřejně říci,“ citoval server The Local poslance, jenž zrušení zákona navrhl.
Normu přijatou v roce 1683 úřady využívaly jen zcela výjimečně. Naposledy byl na jejím základě letos v únoru obžalován 42letý muž, který na facebooku v prosinci 2015 zveřejnil video, jak na své zahradě pálí svatou knihu muslimů.
Předtím byl zákon uplatněn v roce 1971, kdy soud potrestal dva zaměstnance veřejnoprávního rozhlasu za odvysílání písně zesměšňující křesťanství. V roce 1946 dostali pokutu dva lidé, kteří na maškarním bále prováděli falešné křty. V roce 1938 usvědčil soud z rouhání čtyři osoby, které vylepovaly antisemitské plakáty.
Zákon se stal předmětem veřejné debaty také v roce 2006, kdy státní zastupitelství odmítlo vznést obžalobu v souvislosti s uveřejněním karikatur islámského proroka Mohameda v největším dánském deníku Jyllands-Posten. Tyto karikatury přitom vyvolaly protesty muslimů po celém světě a Saúdská Arábie kvůli nim odvolala svého velvyslance v Dánsku.