1 urážky náboženství

Kvůli spálení koránu obžalovali v Dánsku muže z rouhání

, NOVÉ

Témata:

Z rouhání obžalovalo dánské státní zastupitelství 42letého muže, který na své zahradě spálil korán. Své počínání natočil na video, které následně zveřejnil na sociální síti, informovala agentura AFP. Kvůli rouhání čili blasfemii stanul v Dánsku někdo před soudem naposledy v roce 1971.

Obsah videa, které Dán zveřejnil na facebooku v prosinci roku 2015, je v rozporu se zákonem, který zakazuje „veřejné tupení nebo zesměšňování náboženství“, uvedl dnes státní zástupce Jan Reckendorff. V případě usvědčení hrozí muži podle zákona až čtyřměsíční pobyt za mřížemi, prokuratura sama ale navrhuje pouze uložení peněžité pokuty.

Dvaačtyřicetiletý Dán video, na němž pálí svatou knihu islámu, zveřejnil ve facebookové skupině odpůrců tohoto náboženství. Záznam doplnil slovy: „Ano svobodě, ne islámu.“

V Dánsku se od konce 30. let minulého století jedná teprve o čtvrtý případ obžaloby vznesené na základě paragrafu o rouhání. V roce 1938 usvědčil soud z tohoto deliktu čtyři osoby, které vylepovaly antisemitské plakáty. V roce 1946 dostali pokutu dva lidé, kteří na maškarním bále prováděli falešné křty. Naposledy v roce 1971 soud potrestal dva zaměstnance dánského veřejnoprávního rozhlasu za odvysílání písně zesměšňující křesťanství.

Zákon o blasfemii se stal předmětem veřejné debaty také v roce 2006, kdy státní zastupitelství odmítlo obžalobu vznést v souvislosti s uveřejněním karikatur islámského proroka Mohameda v dánském listu Jyllands-Posten, které vyvolalo protesty muslimů po celém světě.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.