Brit, jehož dcera zemřela v konfliktu s Hamásem, zapálil Korán. Byl odsouzen a policie zveřejnila jeho osobní údaje
PÁLENÍ KORÁNU V BRITÁNII
Britská policie se ocitla pod palbou kritiky poté, co zatkla a zveřejnila osobní údaje muže, který na veřejnosti pálil Korán. Muž byl shledán vinným z rasově či nábožensky motivované nesnášenlivosti a nyní čeká na rozsudek. Zásah policie kritizují organizace na podporu svobody slova či sekularizace a varují před návratem rouhání do britského práva. Informuje The Telegraph.
Martin Frost byl zatčen v sobotu, když byl nafilmován, jak vytrhl několik stránek Koránu a následně je zapálil. Podle své obhajoby u soudu tak učinil v solidaritě se Salwanem Momikou. Tento známý kritik islámu, který několikrát veřejně pálil Korán, byl na konci ledna zastřelen ve Švédsku.
Celou událost u soudu popsal svědek Fahad Iqbal, který se podle svých slov pokusil Frostovi v činu zabránit. „Tohle si myslím o tvém Koránu. Islám nemá v civilizované společnosti místo,“ uvedl podle něj Frost. Frost poté vytrhával další stránky s tvrzením, že „obsahují pedofilii“, a nakonec knihu hodil do řeky.
Iqbal policii popsal i své pocity a vysvětlil, proč se snažil pálení Koránu zabránit. "Byl jsem šokován, znechucen a uražen. Jsem muslim. Pořád nemůžu uvěřit, že by to někdo udělal. Když začal pálit korán, málem mi puklo srdce. Víc emocí jsem v životě nepocítil," uvedl.
Frost a jeho právníci před soudem uvedli, že Frost je už několik měsíců ve špatném psychickém stavu poté, co v konfliktu mezi teroristy z Hamásu a Izraelem zemřela jeho dcera. Jeho obhájkyně Zoe Earleová uvedla, že její klient potřebuje především psychologickou pomoc.
Soudkyně před rozhodnutím o vině vyjádřila Frostovi soustrast, na jeho vině to však nic nemění. "Korán je pro muslimy posvátná kniha a to, jak jste s ní zacházel, způsobí velké napětí. Toto je tolerantní země, ale takové chování prostě netolerujeme," uvedla soudkyně.
Soudní proces vyvolal v Británii vlnu kritiky, podle řady organizací se tak do Británie skrz zákony o veřejném pořádku zadními vrátky vrací rouhání. Stephen Evans, ředitel Národní sekulární společnosti, prohlásil: „Trestní stíhání muže za spálení Koránu nás přivádí k nebezpečné hranici návratu zákonů o rouhání.“ Tim Dieppe z organizace Christian Concern dokonce tvrdí, že „policie nyní na britských ulicích vymáhá právo šaría“.
Kritiku si také vysloužil způsob, jakým o celém případu informovala policie. Ta v oznámení na sociálních sítích zveřejnila celé Frostovo jméno, datum narození a bydliště. To ostře kritizoval šéf britské Unie svobody projevu Toby Young. Ten uvedl, že se celou záležitostí vůbec police neměla zabývat a že zveřejnění jeho osobních údajů policií vystavilo Frosta velkému nebezpečí.
Young také uvedl, že kritici islámu v Británii čelí "vážnému nebezpečí", a že policie měl a využít svých pravomocí a osobní údaje Frosta v tomto případě vůbec nezveřejňovat.