Nelžete nám o dezinformacích
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
TRUMPŮV NOVÝ PŘÍKAZ
Americký prezident Donald Trump uvalil sankce na Mezinárodní trestní soud (ICC) za to, že se zaměřuje proti Spojeným státům a jejich spojencům, jako je Izrael, ...
Americká CIA vydala v sobotu 25. ledna 2025 zprávu, podle níž považuje za „pravděpodobnější, že pandemie covidu-19 vznikla v souvislosti s výzkumem“, byť nelze zcela vyloučit ani přírodní původ viru. Nic z toho není překvapivé. K tezi o úniku se připojovalo stále více vědců, zvláště ve Spojených státech, a postupně tak mnozí přehodnotili původní hypotézu, že virus pochází z čínského tržiště.
Problematické je dvojí. Zaprvé, teze o úniku z laboratoře byla považována za dezinformaci. Zadruhé, dnes čteme, že únik nebyl za dezinformaci považován. Tvrdí to třeba Jaroslav Krupka v článku „Už to jde na světlo, CIA nám dala za pravdu, jásají lháři. Jenže nedala“ na serveru Deník.cz. Autor zde dokládá, že leckdo tezi o původu hájil a osočování z dezinformací se nekonalo. S pojmy jako dezinformace se lehkovážně nenakládalo. Souhlasit lze s tím, že leckdo tezi o úniku hájil. Dodat je však třeba, že je to jen část pravdy.
Významné instituce ji za dezinformaci označovaly. V českém kontextu lze zmínit Český rozhlas, jehož server vydal článek s titulkem „Covid-19 je vážnější než chřipka, neunikl z laboratoře a vakcína je bezpečná. Vyvracíme dezinformace“. Zvláště varovné je, že v článku samém čteme, že o původu není rozhodnuto. Přesto je v titulku únik označen za dezinformaci.
Za zmínku stojí i další věc. Obhájci někdejší komunikace upozorňují na to, že se nerozlišují dvě věci. Jedna věc je podle nich otázka, zda virus unikl z laboratoře, nebo zda byl původ přírodní a unikl z čínského trhu. Ale existuje, jak upozorňují, třetí varianta: přirozený virus unikl z laboratoře. Že by z laboratoře unikl upravený virus, platí prý nadále za krajně nepravděpodobné. V českém kontextu takto hovoří biochemik Zdeněk Hel, na jehož výrocích stojí článek Jaroslava Krupky.
V této souvislosti zaujme otevřený dopis, který uveřejnil v roce 2020 časopis Lancet. Podepsali jej přední vědci, mezi nimi i Christian Drosten a Peter Daszak. V dopise čteme: „Společně důrazně odsuzujeme konspirační teorie, které naznačují, že covid-19 nemá přirozený původ.“ Člověka napadne, proč vědci užívají tak silné pojmy jako konspirační teorie. Proč nenapíší třeba: „V tuto chvíli nemáme dostatečné důvody myslet si, že covid-19 vznikl v laboratoři.“ Nedopustili se zde něčeho, čeho se prý nikdo nedopouštěl?
Ale hlavně, je vůbec pravda, že by tehdy nebyl důvod myslet si, že virus vznikl v laboratoři? Zajímavý je signatář Peter Daszak, který dopis dokonce inicioval. Ten je dosud prezidentem nevládní organizace Ecohealth Alliance, která spolupracovala s Pentagonem a kdysi navrhla, aby bylo do koronaviru začleněno tzv. furinové štěpné místo. Jinými slovy, člověk, který chtěl modifikovat virus, prosazuje v roce 2022, aby byla hypotéza o umělém zásahu hned považována za konspirační teorii. Vědec navíc u svého jména opomněl uvést, že spolupracuje s výzkumníky z wuchanské laboratoře. Časopis Lancet kvůli tomu vydal dodatečné prohlášení, v němž editoři informovali o tom, že signatář Daszak může být ve střetu zájmů.
Pozoruhodné je i stanovisko Christiana Drostena, hlavního německého virologa během pandemie. Ten již v roce 2022 v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung svého podpisu pod dopisem litoval. Zdůvodňoval jej nikoli badatelskými, ale politickými důvody. Chtěl projevit solidaritu s čínskými badateli, ale také přiznal, že se tehdy na virech ve Wu-chanu skutečně „pracovalo“. Především prý „o těchto pokusech věděli někteří lidé v USA“ a děly se tam věci, které „lze označit jako nebezpečné“. V souvislosti se zprávou CIA nově dodal, že sám sice dosud věří spíše v přírodní původ, ale „nemá vůbec dobrý pocit“, už proto, že čínská strana na vyjasnění původu nespolupracovala.
Slýcháme, kterak je problém, že občané šíří dezinformace a klesá důvěra ve vědu. Sami badatelé však vydali dokument, který budí zdání vědeckého stanoviska, později jej však jeho prominentní signatář označí za výraz solidarity a přizná, že tehdy byly důvody myslet si, že je virus upravený. Pochybnosti existují dosud. Přesto se píše o konspirační teorii, a to rovnou v Lancetu. Není to krystalické – a zdá se, že politicky motivované – zneužití pojmu konspirační teorie?
Co dodat? Snad jen to, že by se badatelé se specializací na dezinformace mohli projednou zaměřit méně na temné síly a lidskou hloupost a více se podívat na to, jestli nám tu nezlobí sami vědci. Měli by to udělat pro vlastní dobro. Jestli to takhle půjde dál, slovům jako dezinformace a konspirační teorie už nebudou věřit ani oni sami.