Babiš si naběhl. Výrokem o mobilních tarifech rozčílil veřejnost

Andrej Babiš a Twitter

Babiš si naběhl. Výrokem o mobilních tarifech rozčílil veřejnostAKTUALIZOVÁNO
Ministr financí Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorský

Domov

voš Echo24

Ministr Andrej Babiš si pořádně naběhl. Českou veřejnost rozohnil svým příspěvkem na Twitteru, ve kterém se chlubí, že pro zaměstnance ministerstva financí vyjednal levné mobilní tarify za „polské ceny“. Běžní Češi přitom musí za stejné služby platit operátorům zhruba desetkrát víc.

Andrej Babiš je na Twitteru velice aktivním uživatelem. Většinou přispívá až několikrát denně a chlubí se svými úspěchy. Jeho status o vyjednání levných mobilních tarifů pro ministerstvo financí vyvolal u uživatelů sociálních sítí značnou kritiku.

„Tak jsme pro ministerstvo financí vyjednali levné tarify za polské ceny. Datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně,“ říká Babišův tweet.

Na stránkách ministerstva financí visí informace, že levná data získal úřad od společnosti T-mobile, která vyšla vítězně z výběrového řízení, nabídla čtyřletý kontrakt na provoz služebních telefonů celého resortu za cenu 22 628 328,80 Kč bez DPH. „Nová rámcová smlouva s tímto operátorem snížila ministerstvu i jeho resortním organizacím jednotkové ceny u neomezeného hlasového tarifu na 54 Kč, v případě datových tarifů potom na 32 Kč u limitu 3 GB a na 109 Kč u limitu 10 GB,“ píše ministerstvo.

Tarify pro ostatní občany se přitom pohybují v naprosto odlišných sumách. Za tarif s 4 GB dat zaplatí u stejného operátora běžný Čech kolem osmi set korun.

Tento Babišův příspěvek byl mnohonásobně diskutovanější než většina ostatních. Na levné tarify napsalo na Babišův Twitter několik stovek lidí. Většina reakcí byla vůči ministrovi drtivě kritická. Diskutující mu vyčítají, že levné tarify vyjednal jen pro své úředníky. Bylo by lepší, kdyby je vyjednal pro běžné občany ČR.

Na Babišův Tweet reagoval dokonce i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který se pochlubil, že celý rezort ministerstva zemědělství má již od srpna 2015 cenu 50 Kč za neomezené volání (tj. o 7,41% méně než MF) a 70 Kč za 10 GB dat (tj. o 35,78% méně než MF).

Po silné kritice na sociálních sítích měl ve středu v poledne Andrej Babiš potřebu se k celé věci vyjádřit: „Děkuju všem, kdo mi napsali, že by taky chtěli ten skvělý mobilní tarif, co jsme pro ministerstvo financí vyjednali s T-Mobilem. Žádný politik nemá žádnou zákonnou možnost ovlivnit teď přímo tarify. Ovlivnit je může ÚOHS a ČTÚ, ALE: Moc rád se s T-Mobilem sejdu a budu je tlačit, aby podobně snížili ceny i pro lidi,“ píše na svém Twitteru ministr financí.

Na kauza „levných tarifů“ postupně reaguje stále větší část politické scény. Například Babišův ministr Robert Pelikán zdůrazňuje, že operátoři na levných tarifech neprodělávají. Jinak by to byl případ pro ÚOHS.

Redakce Echo24 se proto ptala ÚOHS, zda se cenami mobilních operátorů zabýval. Předseda Petr Rafaj nám k tomu řekl: „Úřad zahájil v březnu letošního roku sektorové šetření, jehož cílem je zmapování skutečných maloobchodních cen tuzemských mobilních operátorů a ověření, jak velký objem zákazníků reálně má ceníkové ceny, případně zda není většina trhu ve skutečnosti charakteristická nižšími cenami, resp. výhodnějšími podmínkami ve srovnání s povinně zveřejňovanými ceníkovými cenami. Sektorové šetření se nachází v první fázi, předběžné výsledky analýzy očekáváme ve 3. kvartále 2017,“ řekl pro Echo24 předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Kvůli drahému volání a mobilním datům již přišel nedávno o místo bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Mládek vzbudil velkou nevoli například tím, když uvedl, že roaming je elitářská záležitost. Jeho náměstek Lubomír Bokštefl v souvislosti s tarify navíc prohlásil: „Chcete polské služby, jeďte do Polska.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mobilní data mají zlevnit, poslanci projednají zákon ve zrychleném řízení