2 TREST ZA POKUS O VRAŽDU A ÚNOS

Tvrdý trest pro Radovana Krejčíře. Soud ho poslal do vězení na 35 let

, NOVÉ

Témata: , ,

Soud v jihoafrickém Johannesburgu uložil Radovanu Krejčíři za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami 35 let vězení. Na závěr přelíčení to sdělil soudce Colin Lamont. K výroku o vině Čecha a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již loni a čekalo se jen na verdikt o výši trestu. Krejčíř účast na těchto zločinech odmítá.

Soudce v závěrečné řeči označil Čecha za hlavní postavu mezi odsouzenými, za „bosse“. Výši trestu zdůvodnil mírou závažnosti a společenské nebezpečnosti zločinů, z nichž byli loni muži usvědčeni. Někteří z pěti Jihoafričanů byli v době provinění policisty.

V závěrečné krátké řeči před vynesením rozsudku Krejčíř, který stanul před soudem v poutech, v angličtině řekl, že jeho odsouzení je „šokující“ a že pro něj neexistují žádné „objektivní důkazy“. Celý proces označil za nespravedlivý. Odmítl také tvrzení státního zástupce, že se před soudem někdy choval arogantně.

Nepomohly mu ani zdravotní potíže

Krejčíř se měl výši trestu dozvědět již v pondělí, soud byl ale přerušen kvůli hrozbě bombou a soudní budovu museli policisté vyklidit. Český podnikatel se u soudu obhajoval sám, v úterý ale využíval služby překladatelky. Krejčíř také v úterý uvedl, že se cítí nemocen, a požádal o předvolání psychiatra, psycholožky a lékařky, kteří by to dosvědčili.

V úterý v soudní síni Krejčíř prohlásil, že posledních 27 měsíců, které strávil ve vězení v izolaci, se neblaze podepsalo na jeho duševním a fyzickém zdraví. Odmítl svůj stav upřesnit s tím, že nezná odbornou terminologii a že se to má soud dozvědět od jeho ošetřujících lékařů nebo ze spisu. Několikrát ale zmínil, že ve vězení trpěl depresemi.

V pondělí Krejčíř obvinil soudce Colina Lamonta, že je proti němu zaujatý. Vyčítal mu mimo jiné, že v minulosti ignoroval jeho pokusy dostat slovo, a tvrdil, že soudce k němu má jiný přístup než k ostatním pěti osobám souzeným v tomto případu. Poukázal na to, že jako jediný z nich je před soudem v poutech.

Krejčíř v pondělí také vyjádřil přesvědčení, že ho v očích soudce poškozují zprávy v médiích, podle kterých chtěl soudce nechat zavraždit, připravoval svůj útěk z vězení a měl v cele ukrytou zbraň. Podle Čecha se k němu soudce Lamont během dosavadního procesu choval neférově a předem ho považoval za vinného. Opět si také stěžoval na špatné podmínky svého věznění.

Čtěte také: Krejčíř před rozsudkem žádá přivolat lékáře, chce i psychiatra

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.