Krejčíř před rozsudkem žádá přivolat lékáře, chce i psychiatra
DRUHÝ DEN SOUDU
V jihoafrickém Johannesburgu pokračuje soud s českým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který se má dozvědět výši trestu za pokus o vraždu a únos a za pokus o držení drog. Krejčíř u soudu v úterý uvedl, že se cítí nemocen, a požádal o předvolání psychiatra, psycholožky a lékařky, kteří by to dosvědčili. Soud by se podle něj mohl seznámit s jeho zdravotním stavem také z lékařského spisu.
V úterý v soudní síni Krejčíř prohlásil, že posledních 27 měsíců, které strávil ve vězení v izolaci, se neblaze podepsalo na jeho duševním a fyzickém zdraví. Odmítl svůj stav upřesnit s tím, že nezná odbornou terminologii a že se to má soud dozvědět od jeho ošetřujících lékařů nebo ze spisu. Několikrát ale zmínil, že ve vězení trpěl depresemi. „Působí to na mě stejně, jako bych byl ve vězení 20 let,“ uvedl Krejčíř.
Krejčíř se u soudu obhajuje sám, využívá nicméně služby překladatelky. Už v pondělí totiž uvedl, že jeho angličtina není dobrá a požádal o služby tlumočníka. Krejčíř se měl výši trestu dozvědět již v pondělí, soud byl ale přerušen kvůli hrozbě bombou a soudní budovu museli policisté vyklidit.
Čtěte také: Soud s Krejčířem byl přerušen. Někdo vyhrožoval bombou
V pondělí Krejčíř obvinil soudce Colina Lamonta, že je proti němu zaujatý. Vyčítal mu mimo jiné, že v minulosti ignoroval jeho pokusy dostat slovo, a tvrdil, že soudce k němu má jiný přístup než k ostatním pěti osobám souzeným v tomto případu. Poukázal na to, že jako jediný z nich je před soudem v poutech.
Krejčíř v pondělí také vyjádřil přesvědčení, že ho v očích soudce poškozují zprávy v médiích, podle kterých chtěl soudce nechat zavraždit, připravoval svůj útěk z vězení a měl v cele ukrytou zbraň. Podle Čecha se k němu soudce Lamont během dosavadního procesu choval neférově a předem ho považoval za vinného. Opět si také stěžoval na špatné podmínky svého věznění.
Do přísně střežené věznici v Kokstadu na jihovýchodě Jihoafrické republiky byl Krejčíř převezen poté, co policie dostala zprávy, že se chystá uprchnout z věznice s mírně volnějším režimem. V Kokstadu se ocitl jako vůbec první vězeň, u něhož ještě nebylo rozhodnuto o výši trestu.
Srpnový verdikt o vině byl prvním Krejčířovým odsouzením v JAR, kde je muž uprchlý z Česka obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.