Krejčíř je 23 hodin denně na samotce. A čte bibli

Krejčíř je 23 hodin denně na samotce. A čte bibliNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Podmínky v přísně střeženém jihoafrickém vězení v Kokstadu, kam byl na začátku prosince po pokusu o útěk přesunut český podnikatel Radovan Krejčíř, jsou strašné. V prohlášení, z něhož citoval server Times Live, to uvedla Krejčířova rodina. Obává se o Krejčířovo fyzické a duševní zdraví a tvrdí, že Krejčíř nemá k dispozici léky. Společnost mu prý v izolované cele dělá po dobu 23 hodin denně pouze bible.

„Těžko se mu dovoláváme, protože vězeňští představitelé nám neustále tvrdí, že telefony nefungují. Když už mu dovolí zatelefonovat, tak jenom na chvilku. Myslíme si, že se ho záměrně snaží zničit a doufají, že spáchá sebevraždu,“ napsali v prohlášení Krejčířova žena Kateřina a syn Denis.

Cely ve vězení v Kokstadu nemají mříže, ale pevné ocelové dveře s malým okýnkem, které může otevřít pouze hlídač z chodby. Vězni smějí vycházet ven pouze na hodinu denně, musejí mít při tom pouta a doprovází je dozorce. V zařízení pro 1400 trestanců se nacházejí vězni, kteří spáchali zvlášť závažné zločiny nebo jsou problémoví, píše Times Live.

Právníci Radovana Krejčíře, jehož loni v srpnu soud v Johannesburgu shledal vinným z pokusu o vraždu, z únosu a pokusu o přechovávání narkotik, prý usilují o přesun svého klienta do mírnější věznice – i kdyby to prý znamenalo jít znovu k soudu.

Krejčíř se stal prvním vězněm v Jihoafrické republice, který byl přemístěn do zařízení v Kokstadu ještě předtím, než byl definitivně za své činy odsouzen. Vynesení výše trestu bylo několikrát odročeno, naposledy na únor.

Čtěte také: Krejčíř chystal další útěk. V cele mu našli pistoli a nůž

Přesun do věznice v Kokstadu provedla policie poté, co dostala upozornění na chystaný Krejčířův útěk z johannesburské věznice. V cele u vězně se našla pistole, nůž a několik mobilních telefonů.

Krejčíř dorazil do Jihoafrické republiky v roce 2007 ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v České republice. V JAR, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován.

Čtěte také: Český soud posílá Krejčíře na 15 let do vězení za Čepro

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články