1 Brusel komplikuje jednání

Chceme o brexitu jednat i s Corbynem, vzkázal Brusel Mayové

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Theresa Mayová by do svého týmu pro vyjednávání o brexitu měla přizvat i opoziční lídry. Řekl to europoslanec Guy Verhofstadt, který EU při vyjednávání zastupuje. Podle něj by tak Mayová měla učinit kvůli tomu, že její Konzervativní strana při nedávných volbách nezískala potřebou většinu a její mandát tak oslabil. Informuje o tom The Independent.

„Brexit se týká celé Velké Británie. Ovlivní to jeho občany i občany EU v Británii. Jde o mnohem více, než stranické rozkoly či krátkodobé pozice po volbách. Jde o lidské životy,“ uvedl Verhofstadt pro britský deník a pokračoval: „Věřím, že do vyjednávání by mělo být zapojeno více lidí s různými názory. Výsledek voleb nám částečně ukázal, že odmítnutí vize Theresy Mayové o tvrdém brexitu by bylo vítáno.“

Podle Verhofstadta by Mayová určitě do svého týmu měla přizvat opoziční vůdce. Její dosavadní vedení vyjednávání o brexitu označil za „poněkud chaotické“. Podle zahraničních deníků se tím Mayové snaží naznačit, aby do svého vyjednávacího týmu přizvala šéfa nejsilnější opoziční strany, labouristu Jeremyho Corbyna.

Co se týče samotné dohody o brexitu, má Verhofstadt jasno. Podle něj musí být prioritní zájmy všech občanů, mělo by se vyvarovat drsným pohraničním opatřením Velké Británie s Irskem. Spojené království podle něj navíc musí i nadále dodržovat všechna dosud přijatá ustanovení, ke kterým se v minulosti zavázalo. Belgický europoslanec je ve skvělé pozici, protože jako zástupce Evropského parlamentu může vetovat jakoukoliv britskou nabídku. 

Bývalý několikanásobný belgický premiér popsal výsledek britských voleb jako „vlastní gól“ Mayové, protože předčasné volby sama vyhlásila, aby posílila svou pozici před vyjednáváním o brexitu. Volby ovšem pro Mayovou dopadly naprosto opačně. Konzervativci sice ve volbách získali nejvíce hlasů, ale jejich počty nejsou takové, aby si sami udrželi většinu v dolní komoře britského parlamentu. Mayová proto vyjednala spojenectví s Demokratickou unionistickou stranou ze Severního Irska.

Bývalý belgický premiér se k situaci vyjádřil krátce poté, co se s dalším vyjednavačem EU o brexitu Michel Barnierem setkali právě britský šéf labouristů Corbyn a stínový ministr pro brexit Keir Starmer. EU přitom oficiálně uvedla, že o brexitu bude jednat pouze s britskou vládou.

Corbyn uvedl, že za Barnierem přijel proto, aby „reprezentoval 13 milionů lidí, kteří volili labouristy ve volbách.“ „Toto jsou rozhodující jednání pro naši zemi. Jsme zde proto, abychom zajistili práci a životní standardy a pokusili se zjistit, jaké jsou pohledy představitelů EU na celou záležitost,“ řekl Corbyn. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vůdce labouristů Corbyn prorokuje další předčasné volby

Brexit možná nikdy nenastane, myslí si britský exministr obchodu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.