Boj proti IS musí vést sami muslimové

Boj proti IS musí vést sami muslimové
Abdalláh II. Foto: Foto: palestine-solidarite.org
1
Politická aréna
Tomáš Zdechovský
Sdílet:

Nedávno jsem mohl v Evropském parlamentu slyšet projev jordánského krále Abdalláha II. Musím říci hned na začátek, že jeho řeč byl v mnohém velmi inspirující. Zaznělo v ní mnoho důležitých postřehů. Které by neměly zapadnout. Navíc málokdo si uvědomuje, v jak obtížné situaci se jeho země nachází.

V první řadě se mi velmi líbilo, jak jordánský král jasně a rezolutně odsoudil pronásledování křesťanských menšin na Blízkém východě. Dal najevo své rozhořčení a zarmoucení nad nynějšími útoky v některých zemích proti křesťanům. Sám dodal, že „křesťané jsou nedílnou součástí minulosti našeho regionu, stejně jako jeho současnosti a budoucnosti.“

Křesťané se dočkali zastání

Tvrdý odsudek pronásledování křesťanské menšiny a zároveň uznání jejich významu v tamní společnosti je zahanbující pro všechny evropské politiky, kteří se snaží tento vážný problém bagatelizovat či nad ním přivírat oči. O to více si cením, že právě tato slova zazněla od hlavy muslimské země.

Je třeba mít na paměti, že Jordánsko to v neklidném regionu nemá zrovna jednoduché. Upálení pilota Maáze Kasásby zaživa je pouhou špičkou ledovce. Vedle vojenského ohrožení musí čelit i přílivu uprchlíků z válkou zasažených oblastí. Už letmý pohled na demografické údaje dokáže napovědět mnohé: Zatímco v roce 2000 zde žilo 4,8 milionů lidí, v roce 2014 už to bylo 8,21 milionů. Rozdíl mezi pěti a osmi miliony je opravdu propastný. Tento obrovský nárůst byl z velké způsobený právě uprchlíky ze Sýrie a Iráku.

Království si zaslouží naši podporu

Nikdo nepochybuje o tom, že 1,4 milionů syrských uprchlíků představuje obrovskou zátěž pro malou zemi, jakou Jordánsko je. Jen si představme, kdybychom měli v Česku stejné množství uprchlíků. Jak malicherná a zcela absurdní je v tomto kontextu diskuse o tom, kam umístíme pár desítek běženců, když mnohem menší země jich má na krku miliony.

Malé hášimovské království nejenže nese největší tíhu uprchlíků, ale také se podílí na boji proti terorismu. Podstupuje tak obrovskou oběť i pro celou Evropu. Buďme vděční za tohoto osvíceného a vcelku umírněného vládce, protože v tomto regionu, kde se rozmohl radikalismus, jich nenajdeme příliš mnoho. Jedině spoluprací můžeme Islámský stát porazit.

Sám jordánský vládce zdůraznil, že boj proti radikálnímu islamismu musí být vedený především samotnými muslimy. Já k tomu dodávám ještě jednu věc: Evropa by měla Jordánsku pomoci všemi dostupnými prostředky, protože jeho boj je také naším bojem. Jordánsko je naším klíčovým spojencem a nemůžeme na něho zapomínat!

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit