Kim po 36 letech svolal sjezd strany. Pochvaluje si jaderné testy

BUDOUCNOST IZOLOVANÉ DIKTATURY

Kim po 36 letech svolal sjezd strany. Pochvaluje si jaderné testyAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek zachycuje severokorejské vojáky. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ocenil „skvělé úspěchy“ v podobě lednového jaderného testu a únorového odpálení rakety. Prohlásil to na úvod sjezdu vládnoucí Korejské strany práce, který se koná v metropoli Pchjongjangu poprvé po 36 letech. Předpokládá se, že Kim Čong-un této příležitosti využije k upevnění moci, oficiální program ale známý není.

Podle prohlášení, které odvysílala severokorejská státní televize KRT, Kim řekl, že bylo dosaženo „bezprecedentních výsledků se skvělým úspěchem“ při lednovém testu jaderné zbraně, a při únorovém odpálení rakety s družicí do vesmíru. Kim měl na záběrech televize oblečený tmavý oblek západního stylu doplněný šedou kravatou. Šlo o první útržek konkrétní informace o tom, co se děje ve sjezdovém sále; televize z něj nepřenáší živý přenos.

Nezvyklý ruch panuje podle agentury AP také v ulicích Pchjongjangu. Lidé pokládají květiny na náměstích a ulice jsou lemovány národními vlajkami a transparenty s hesly na podporu režimu. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) se dá očekávat, že sjezd bude doprovázet příslušná pompa, takže se patrně budou konat i vojenské přehlídky.

Program sjezdu, jehož se účastní asi 3000 delegátů, je držen v tajnosti. Experti budou sledovat především případná odvolání některých vysokých činitelů, možné změny vládní politiky a komentáře týkající se nukleárního zbrojního programu KLDR. Objevily se spekulace, že by Severní Korea mohla u příležitosti sjezdu uskutečnit další jaderný nebo raketový test, satelitní snímky to však zatím nepotvrzují.

Čtěte také: KLDR asi odpálila raketu z ponorky, ale naznačuje ochotu zastavit jaderné testy

Někteří analytici se domnívají, že by Kim Čong-un mohl na sjezdu oznámit zásadní reformy severokorejské ekonomiky a uznat, že jeho země musí v tomto směru následovat Čínu. Mohl by se dokonce odklonit od dosavadní politiky, která staví na první místo armádu, a více se soustředit na občany.

Korejská vládnoucí strana, která loni oslavila 70. výročí založení, uspořádala svůj zatím poslední sjezd v roce 1980, kdy ještě Kim Čong-un nebyl na světě. Severokorejský vůdce a zakladatel KLDR Kim Ir-sen tehdy svolal stranu proto, aby si nechal oficiálně potvrdit jako příštího vůdce svého syna Kim Čong-ila. Jeho nástupcem se pak stal nynější prezident Kim Čong-un.

Lidé, kteří z KLDR utekli, však podle WSJ uváděli, že členství ve straně, dříve jediná možná cesta k relativní prosperitě, už nemá takovou váhu.

Čtěte také: Tábory v KLDR? Stejné jako Osvětim, popisuje svědek

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články