5

Policie dopadla pachatele, kteří posprejovali HateFree podniky

,

Témata: , ,

Policisté dopadli pachatele, kteří posprejovali šest budov s označením HateFree a vestibul metra. Jelikož osoby svým vandalismem šířily i nacistickou symboliku, hrozí jim až tříletý trest. Celkem bylo zadrženo pět lidí ve věku od 19 do 22 let, informuje pražská policie.

Skupinka několika osob zaútočila na zdi podniků projektu HateFree v noci z 23. na 24. dubna letošního roku. Kromě budov na Vinohradech, Žižkově a Vršovicích posprejovali i vestibul metra na Karlově náměstí.

„Pachateli vytvořené malůvky obsahovaly text a symboly, které následně hodnotili znalci v oboru. Ti ve svých posudcích došli k závěru, že jejich obsahem je projev sympatií k jednoznačně existujícím neonacistickým hnutím, která se hlásí k odkazům Třetí říše národa německého, nebo nacistického Německa, kdy obsah nápisů jednoznačně směřuje k potlačování práv a svobod a nabádá k používání násilí proti určité skupině obyvatel,“ komentoval případ Tomáš Hulan z pražské policie.

Věcí se tak začali zabývat kriminalisté zabývající se zejména extremismem a činům s ním souvisejících. Policii komplikoval práci kromě jiného nejednoznačný zveřejněný videozáznam, na kterém byl sice jedna z akcí zachycena, pachatelé na něm byli ale zachyceni nezřetelně. „Proto museli kriminalisté na jednu stranu důsledně, ale na druhou velice opatrně, prověřovat prostředí, ze kterého mohli pachatelé pocházet. Navíc v každém momentu prošetřování hrozilo, že se hledané osoby dozví, že po nich ‚jde‘ kriminálka a takzvaně se ztratí v davu,“ pokračoval Hulan.

„S ohledem na různé okolnosti prošetřování začali kriminalisté případ takzvaně realizovat v druhé polovině srpna, kdy zadržování jednotlivých aktérů probíhalo až do konce minulého týdne. Celkem kriminalisté zadrželi pět osob, ve věku od 19 do 22 let, které jsou všechny v tuto chvíli obviněny z trestných činů poškození cizí věci a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ uvedl Tomáš Hulan s tím, že vyšetřování odhalilo i další vandalismus – pachatelé rozbili výlohy další z provozoven na Břevnově, která se rovněž prezentovala příslušností k blíže nespecifikovanému náboženství, zde ničili i její vnitřní vybavení.

Pachatele před časem označil prezident Miloš Zeman za možné provokatéry. „Ano, máte naprostou pravdu, protože normálně je daleko korektnější používat, ať jsem, nebo nejsem neonacista, výraz ilegál, neboť podle Dublinských dohod má uprchlík požádat o azyl v první bezpečné zemi, což zcela určitě není Česká republika. Takže když překročí naše hranice, porušil Dublinské dohody a v tomto smyslu je zde ilegálně. Ale já opravdu nemohu vyloučit, že šlo o provokaci. Pro některé lidi je velice pohodlné dělat ze sebe oběť,“ nechal se se svou teorií v květnu slyšet Zeman.

Čtěte také: Vandalský útok na pražskou kavárnu zachytila kamera

Zeman: Posprejování kaváren mohla být provokace

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.