V Praze se bude demonstrovat proti norskému odebírání dětí

"VRAŤTE RODIČŮM JEJICH DĚTI"

V Praze se bude demonstrovat proti norskému odebírání dětíNOVÉ 1
Domov

Echo24

V sobotu budou lidé před norským velvyslanectvím v Praze protestovat proti norskému sociálnímu úřadu Barnevernet, který je známý případy odebírání dětí z rodičovské péče, u nás nejvíce ve spojení s případem rodiny Michalákových. Minulý týden proběhly podobné demonstrace v různých zemích světa, kterých se účastnily tisíce lidí.

„Protesty začaly přímo v norském Oslu a pokračují napříč nejen evropskými státy. Protestuje se také v Americe a Indii. Jedná se o dosud největší demonstrace proti norskému systému odebírání dětí. Další protesty se plánují na červen a tlak se bude dále stupňovat,“ tvrdí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se osobně zúčastní sobotní demonstrace v Praze.

Účastníci demonstrace se sejdou ve 13. hodin před budovou norského velvyslanectví v Hellichově ulici, odkud poté půjde protestní pochod před sídlo Norských fondů v ulici Na Poříčí. Na facebookové stránce události účast přislíbily ale zatím jen necelé dvě stovky lidí.

Čtěte také: Norské úřady odebraly dítě další české matce

V úterý nicméně českými médii otřásl další případ odebrání dítěte české matce. Norská sociální služba odebrala o Vánocích české matce a norskému otci devítiměsíční dceru, která má nemocné ledviny a která často pobývala v nemocnici. Norské úřady rozhodnutí zdůvodnily tím, že rodiče měli s dítětem údajně nedostatečně vyvinutý kontakt.

Pražský protest je součástí masivnější vlny protestů, který odstartoval případ norsko-rumunské rodiny Bodnariových. Minulý týden proběhly protesty v Norsku, USA, Anglii, Rumunsku Belgii, Německu a Kanadě, kterých se účastnily tisíce lidí. V lednu se ještě usluteční protesty v Indii a v Polsku.

Čtěte také: Vraťte rodičům jejich děti. Tisíce lidí demonstrují proti Barnevernu