Vraťte rodičům jejich děti. Tisíce lidí demonstrují proti Barnevernu

PROTESTY V EVROPĚ I AMERICE

Vraťte rodičům jejich děti. Tisíce lidí demonstrují proti BarnevernuFOTOGALERIE UVNITŘ
Demonstrace proti Barnevernu v Londýně. Foto: Foto: Facebook.com
9
Svět

vb Echo24

Tisíce lidí oblehlo v těchto dnech norské ambasády v různých zemích světa a žádají, aby nechvalně známý norský úřad Barnevern vrátil rodičům jejich ukradené děti. Tisícové protesty se konaly v pátek v Londýně, Washingtonu a v sobotu také v Bukurešti, kam přišlo téměř 3 tisíce demonstrantů. Velkou protestní akci ale organizátoři čekají i příští sobotu v Praze. Reakce norských úřadů je přitom chladná a téměř nevšímavá.

Současnou vlnu odporu proti norskému úřadu Barnevern, který dlouhodobě čelí kritice části veřejnosti kvůli odebírání dětí rodičům a v tuzemsku je známý především díky kauze rodiny Michalákových, odstartoval případ norsko-rumunské rodiny Bodnariových. Rumunskému otci a norské matce úřad totiž loni v prosinci odebral jejich pět dětí, údajně proto, že je rodina hluboce věřící.

Protesty začaly 5. ledna v norském Oslu, odkud se následně přelily i do dalších evropských a amerických metropolí. Dnes pak probíhají protestní akce i v několika rumunských městech, kde je otázka Barnevernu kvůli kauze Bodnariových obzvláště citlivá. Například demonstrace v Bukurešti se podle některých odhadů v průběhu sobotního dopoledne zúčastnily až tři tisíce lidí. V průběhu soboty se lidé k protestům sešli i v Římě.

Multumim tuturor participantilor pentru un protest pasnic. Au participat la protest aproximativ 1300 de adulti (1229) au iesit la numaratoare, fara copii.Norvegia a inchis ambasada.Norvegia returneaza copii Bodnariu parintilor lor.Thank you to all protesters.Aproximately 1300 protesters (1229) withouth children.Norway has closed the Embassy for the day.Norway Please return the Bodnariu Children to thier parents.Teofil Teofil Si Gina Harii

Zveřejnil(a) Teofil Si Gina Harii dne 8. leden 2016

Reakce Norů na protesty jsou velmi chladné nebo nebo žádné. Ještě před konáním pátečních a sobotních protestů ale prohlásila norská ministryně pro děti, rovnost a sociální začleňování Solveig Horne, že s kritikou Barnevernu nesouhlasí.

Zajímavé přitom je, že současný rozruch kolem norsko-rumunské rodiny pomohla vyvolat česká aktivistka Jordanka Jirásková, která provozuje facebookovou stránku nazvanou „Norway, Give Us Back the Children You Stole“, jejíž název by se dal přeložit jako apel na norskou vládu, aby „vrátila děti, které ukradla“.

„Už dlouho provozuji stránku na Facebooku, která se problematiky kolem Barnevernu týká. Loni v listopadu se na mě obrátili Bodnariovi, jejichž případ zároveň posloužil jako impuls pro současnou vlnu demonstrací. Bodnariovi sice nebyli první rodina, která na vlastní kůži poznala praktiky Barnevernu, ale byla jednou z mála, která se nebála o nich otevřeně mluvit,“ řekla serveru ECHO24.cz Jirásková. Dodala, že přes sociální sítě potom s podobnými aktivisty z jiných zemí dohodli sérii demonstrací v evropských metropolích.

Petice ničemu nepomohly

Demonstrace totiž podle ní představují jednu z mála forem aktivismu, která má nějaký smysl. „V souvislosti s Barnevernem vzniklo nespočet petic u nás i v zahraničí, ale nikdy se nic moc nezměnilo. Před měsícem jsme dokonce sepisovali dopis, kde 38 postižených rodin pod vlastním jménem naplno popsalo zvěrstva, která se v Norsku dějí. Dopis jsme poslali papežovi, OSN, organizaci Human Rights Watch, Evropskému parlamentu… ale ani poté se nic výrazného nestalo,“ uvedla Jirásková.

Podle ní je v současné době nezbytné dostat problematiku odebíraných dětí do médií. „Snažili jsme se kontaktovat Českou televizi, aby o demonstracích informovala. Posíláme jim tiskové zprávy, komentujeme jim příspěvky na Facebooku, ale nijak na nás nereagují. Do vysílání sice pozvali europoslance Tomáše Zdechovského, se kterým spolupracujeme, ale jinak se tématu prakticky nevěnují,“ řekla na adresu ČT Jirásková.

Zároveň upozornila, že příští sobotu se bude demonstrace proti Barnevernu konat i v Praze. Demonstrace má kromě Bodnariových podpořit i českou matku Evu Michalákovou, které Barnevern před pěti lety odebral dva syny Davida a Denise, a další rodiny, jež přišly o své děti. Shromáždění by mělo začít v jednu hodinu odpoledne před budovou norského velvyslanectví. Případné změny organizátoři ohlásí na facebookové stránce události.

Čtěte také: Skandální Barnevern odebral pět dětí silně věřící rodině

Nakojit ji směla jen jednou. Norská sociálka zabavila další dítě