Norské úřady odebraly dítě další české matce

Barnevern opět úřadoval

Norské úřady odebraly dítě další české matceNOVÉ
Foto: FOTO: Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových
1
Svět

Echo24

Norská sociální služba odebrala o Vánocích české matce a norskému otci devítiměsíční dceru. Děvčátko má prý nemocné ledviny a pobývalo v nemocnici. Podle norských úřadů mají rodiče údajně s potomkem nedostatečně vyvinutý kontakt. Oznámil to Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových. Uvedl, že o situaci už informoval prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotku.

„Jsem přesvědčena, že podklady jsou dostatečně věrohodné a ověřené,“ uvedla k případu opoziční poslankyně Jitka Chalánková, která je členkou výboru. Řekla, že se na ni rodina obrátila minulý pátek. O odebrání své dcery se rodiče dozvěděli prý na Štědrý den a děvčátko má být v trvalé péči pěstounů. Rodina si najala v Norsku advokáta a připravuje odvolání.

Dítě se narodilo v Norsku loni koncem dubna, stejně jako jeho matka má české občanství. Holčička trpí podle Chalánkové vážnou genetickou chorobou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Rodiče si brali dítě prý pravidelně domů a věnovali se mu.

Lékaři podle poslankyně rodinu chválili a požádali pro ni norskou sociálku o odlehčovací službu. Úřad péče o dítě Barnevernet ale dostal i oznámení od nadřízeného zdravotní sestry, na niž si prý rodiče stěžovali. „Nikdy rodiče neviděl a ani sociálka nikdy rodinu nenavštívila,“ tvrdí Chalánková. Podle ní chtějí úřady dítě přemístit do jiné nemocnice blíž k pěstounům. Výbor informoval o kauze prezidenta a premiéra. Chalánková řekla, že se s ní předseda vlády ve čtvrtek kvůli případu sejde.

„Barnevern ohrožuje léčbu a život malého dítěte – to jen ukazuje naprostý diletantismus těchto lidí a absurditu situace, kdy o odebrání dětí rozhodují obecní úřady a centrální norská vláda na to jen hledí. Fascinuje mne, že Barnevern naprosto samozřejmě očekává, že rodiče darují dítěti ledvinu, ale nejsou mu dost dobří na to, aby byli dítěti mámou a tátou,“ řekl právník Pavel Hasenkopf z Petičního výboru.

Už dřív vzbudil pozornost případ bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly české matce a otci. Loni rozhodly o adopci. Matka Eva Michaláková se odvolala. Řízení by se mělo konat koncem února.

Čtěte také: Vraťte rodičům jejich děti. Tisíce lidí demonstrují proti Barnevernu

Skandální Barnevern odebral pět dětí silně věřící rodině

Dárky? Zda je děti dostanou, Eva Michaláková netuší