Ukrajinský parlament je nespokojený, vládu ale nakonec neodvolal
Politická krize
Ukrajinský parlament neodvolal vládu. Pro usnesení o vyslovení nedůvěry hlasovalo 194 poslanců, k pádu kabinetu by ale byla zapotřebí nadpoloviční většina 226 z celkem 450 zákonodárců. Ještě předtím ale sněmovna vyjádřila 247 hlasy s prací vlády nespokojenost.
Ještě předtím ale sněmovna vyjádřila 247 hlasy s prací vlády v uplynulém roce nespokojenost. Mezitím někteří poslanci opustili sál, aby umožnili kabinetu hlasování o nedůvěře přečkat.
Ukrajinskou vládu v čele s premiérem Jaceňukem ještě před hlasováním nepřímo vyzval k rezignaci prezident Petro Porošenko. Ten v prohlášení adresovaném občanům uvedl, že vláda ztratila důvěru parlamentní koalice a měla by se „totálně“ změnit. Porošenko vyzval i k odvolání generálního prokurátora Viktora Šokina, který mezitím sám nabídl svoji demisi.
Prezidentův mluvčí Svjatoslav Ceholko v twitteru napsal, že prezident je o potřebě Jaceňukovy demise přesvědčen. „V zájmu obnovení důvěry ke státní moci prezident vyzval k odchodu generálního prokurátora (Šokina) i premiéra,“ napsal Ceholko.
„Důvěra je hlavní zdroj potřebný k řešení problémů takového rozsahu, jakým čelí naše země. Očekávám od parlamentu rychlá a státnická řešení. Já práci zdržovat nebudu. K rozpuštění parlamentu ale sáhnu až v krajním případě, nemáme právo něco takového připustit,“ uvedl prezident v prohlášení.
Generální prokuratura jako ‚semeniště korupce‘
Prokurátor Šokin je vystaven dlouhodobé kritice jako brzda justičních reforem, Porošenko ale nad ním držel ochrannou ruku a odmítal ho zbavit funkce. Podnětem ke změně jeho stanoviska byla zřejmě pondělní rezignace Šokinova náměstka Vitalije Kaska, který svůj krok zdůvodnil mimo jiné i nesouhlasem se stavem generální prokuratury jako „semeništěm korupce“.
Od sesazení předchozího prezidenta Viktora Janukovyče a generálního prokurátora z jeho éry Viktora Pšonky v únoru 2014 je Šokin už třetím v řadě, kdo má exponovaný post v justici opustit. Také Šokinovi předchůdci Oleh Machnickyj a Vitalij Jarema vydrželi ve funkci nejvyššího žalobce jen několik měsíců.
Sám premiér ve sněmovně před hlasováním prohlásil, že jeho vláda je připravena pokračovat v práci. „Vláda si dobře uvědomuje, že mnohé bylo uděláno, ale ještě je třeba mnoho udělat. Jsme na tuto práci připraveni,“ řekl.
Jaceňukova vláda se při svém vzniku v prosinci 2014 opírala o koaliční většinu čítající 288 hlasů. Loni v září ale z koalice vystoupila Radikální strana, a tak se počet koaličních poslanců zmenšil na 274. Jaceňukova Lidová fronta měla po parlamentních volbách 82 zákonodárců.