Londýnský terorista byl Brit Masood. Okolí ho popisuje jako „upíra“

Londýnský teror

Londýnský terorista byl Brit Masood. Okolí ho popisuje jako „upíra“SLEDUJEME ON-LINE
Policista stojící u britského parlamentu Foto:

Foto: Reuters

7
Svět

tk Echo24

Terorista, který ve středu v Londýně zabil tři lidi a desítky jich zranil, byl občanem Velké Británie a byl již dříve vyšetřován kvůli radikalismu. Odpoledne policie zveřejnila jeho jméno, šlo o 52letého Khalida Masooda. Přibyl také bohužel další mrtvý, který podlehl zraněním. Oběti tak jsou čtyři, ty sice ohlásila policie už ve středu před půlnocí, ve čtvrtek ráno svou informaci opravila na tři, ale ve čtvrtek večer zemřel další člověk. Britská policie ve čtvrtek provedla razie v Birminghamu a Londýně, při kterých zatkla 8 lidí.

Při razii v Birminghamu policie zatkla 7 lidí, sdělil Mark Rowley z londýnské metropolitní policie. O několik hodin později policie uvedla, že zatkla další osobu ve spojitosti s útokem. Zatčení byli různých národností. Dále dodal, že že sedm zraněných z útoku v Londýně je stále v nemocnici v kritickém stavu.

Sledujeme on-line

22:35 Středeční teroristický útok u budovy britského parlamentu v Londýně má čtvrtou oběť. S odvoláním na metropolitní policii o tom dnes informoval britský tisk. Svým zraněním v nemocnici podlehl 75letý muž.

20:30 Okolí popisuje Masooda jako „upíra“
Bezpečnostní korespondent BBC Frank Gardner uvedl, že útočník Khalid Masood byl „divný charakter“. Místní obyvatelé ho prý popisovali jako „upíra“, protože obvykle vycházel ven v noci a oblečený v černém. Podle něj je také nepravděpodobné, že by Masood jednal samostatně. „Nestávají se takové věci jako útok vlka samotáře,“ dodal Gardner.

16:50 Žena, která spadla do Temže při útoku, byla Rumunka
Rumunské velvyslanectví v Londýně potvrdilo, že ženou, která spadla z Westminsterského mostu při útoku, byla Rumunka Andreea Cristea. Zachráněna byla hasiči. Rumunský velvyslanec Dan Mihalache uvedl, že ženě byla po převezení do nemocnice poskytnuta lékařská péče.

16:40 Londýnská Metropolitní policie zveřejnila jméno útočníka
Muž, který stál za útokem ve Westminsteru byl podle londýnské Metropolitní policie Khalida Masood. Podle detektivů se 52letý muž narodil v Kentu a v poslední době žil ve West Midlands. Masood nebyl před útokem vyšetřován kvůli spáchání trestného činu a policie neměla žádné informace o tom, že by se chystal spáchat útok. Dříve byl ale odsouzen za napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a trestných činů narušování veřejného pořádku. Nebyl ovšem obviněn ze spáchání teroristického útoku.

15:10 Třetí obětí útoku byl americký turista
Třetí obětí londýnského útoku byl americký turista Kurt Cohran. Jeho manželka Melissa byla při útoku vážně zraněna. Policie tak snížila počet obětí teroristy na tři osoby, původně ve středu před půlnocí informovala o čtyřech obětech.

15:00 Prezident Zeman poslal kondolenci Britské královně


14:47 „Podlý útok,” uvedla Muslimská rada Británie
Muslimská rada Británie odsoudila útok a oznámila, že její generální tajemník, Harun Khan, se dnes večer připojí k tisícům Londýňanům, včetně muslimů, na Trafalgar Square.
„Tento útok byl zbabělý a zkažený,“ uvedl Harun Khan: „Neexistuje žádný důvod pro takovýto čin,” dodal.
„Nejlepší odpověď na tuto pobouření, je ujistit se, že nás spojuje solidarita a nedovolit teroristům, aby nás rozdělovali… Upřímnou soustrast, myšlenky a modlitby směřují k rodinám obětí… Doufám, že moji muslimští bratři a sestry budou solidární s Londýňany a Brity, abychom prokázali, že taková nenávist nezničí způsob našeho života,“ uvedl Khan v oficiálním prohlášení. 14:33 Další útok?
V Antverpách se někdo pokusil najet autem vysokou rychlostí do nákupní zóny. Uvedla to belgická policie, podle níž byla v této souvislosti zadržena jedna osoba.

14:20 Bývalý prezident USA Barack Obama napsal na Twitter
„Mé srdce je s obětmi a jejich rodinami v Londýně. Žádný akt teroru nemůže otřást silou a odolností našich britských spojenců,“ napsal Obama.
14:06 Znovuotevření turistických atrakcí
Turistické atrakce v centru Londýna jsou nyní opět otevřené, včetně London Eye, London Dungeon nebo London Aquarium.

14:05 Záchranáři potvrzují 23 zraněných
Londýnská záchranná služba potvrzuje 23 zraněných po včerejším útoku. „Pacienti utrpěli různé druhy zranění, některá z nich jsou vážná,“ uvedla ředitelka nemocnice Dr Fenella Wrigley.

13:49 Londýnská Metropolitní policie vyjádřila účast pozůstalým
„Stojíme se všemi komunitami. Dnes se duchovní představitelé sejdou ve Scotland Yardu. Nedovolíme, aby teroristé zasévali svár, nedůvěru a strach,“ uvedla na Twitteru.

13:25 K útoku se přihlásil Islámský stát
Radikální hnutí Islámský stát se dnes prostřednictvím agentury Amak přihlásilo ke středečnímu útoku v Londýně. IS se obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy, které atentátníci v západním světě podniknou.

13:15 Zavražděný policista oceněn
Policista Keith Palmer, který byl při středečním teroristickém útoku zavražděn, byl oceněn na zapsání svitku cti policistů Spojeného království. Jeho památku uctil také fotbalový klub Charlton Athletic FC, kterému Palmer fandil.

12:40 Královna poděkovala londýnské policii
Ve svém oficiálním prohlášení dále vyjádřila soustrast příbuzným obětí a všem lidem, které útok zasáhl: „Mé myšlenky, modlitby a nejhlubší sympatie jsou se všemi, které včerejší hrozná událost zasáhla.“ Ocenila také londýnskou policii, kteří podle ní „velice obětavě pomáhají a chrání ostatní“.

12:28 Chovanec: Bezpečnostní opatření v ČR není nutné posilovat
Chovanec dále v tiskovém prohlášení ministerstva vnitra uvedl, že terorista neměl žádné vazby na ČR. Podle něj budou bezpečnostní složky situaci nadále sledovat, ale není důvod zvyšovat 1. stupeň ohrožení terorismem.

12:15 Atentát v Londýně podle Szydlové souvisí s migrační politikou EU
Atentát v Londýně má přímou souvislost se vstřícnou evropskou migrační politikou, kterou se členským zemím snaží vnutit Brusel. Uvedla to ve čtvrtek polská premiérka Beata Szydlová, podle které londýnský útok Varšavu v této strategii utvrdil.

12:13 Londýňané se nikdy nenechají zastrašit terorismem, řekl starosta
Starosta Londýna Sadiq Khan ve svém prohlášení dále vyjádřil soustrast rodině mrtvého policisty a vyzval obyvatele Londýna ke klidu. Dále uvedl, že londýnské ulice od včerejší noci bude hlídat více ozbrojených i neozbrojených policistů.

11:50 Terorista byl britským občanem
Prohlásila to v Dolní sněmovně britského parlamentu ministerská předsedkyně Theresa Mayová. Uvedla také, že byl již dříve vyšetřován kvůli „násilnému radikalismu“, ale v současné době nebyl úřady považován za hrozbu.

11:35 Osm lidí zadrženo Scotland Yardem
Podle BBC byla Scotland Yardem zatčena další osoba v souvislosti se včerejším útokem.

11:23 Londýnské logo
Internetem koluje nové logo na podporu Londýna „My se nebojíme“. Toto logo začali hromadně sdílet lidé na sociálních sítích.

11:12 Video zachycující jízdu útočníka
BBC zveřejnilo video, ve kterém je zachycena jízda útočníka po Westminsterském mostě. Na videu je také vidět žena, která se před jedoucím autem zachránila skokem do Temže.

10:45 Minuty ticha v Londýně
Minutu ticha ve spojení s středečním útokem drželi poslanci britského parlamentu ve Westminsterském paláci a policisté u sídla Scotland Yardu. Připojila se také londýnská radnice.

10:30 Atentát podle Rusů ovlivní nadcházející volby v Evropě

Analytik specializovaný na zahraniční politiku Fjodor Lukjanov řekl, že londýnský útok „posílí určité voliče v období před volbami, zejména francouzskými“. Většina ruských novin vidí spojení mezi útokem a imigrací v Evropě.

10:18 Útok souvisí s islámským terorismem
Středeční útok v Londýně zřejmě souvisí s islámských terorismem. Řekl to britský ministr obrany Michael Fallon s tím, že policie prověřuje odkud muž pocházel a to, zda na něj nebyli napojeni další lidé. „Jejich pracovní předpoklad je, že to souviselo s islámským terorismem,“ dodal.

10:09 Trump vyjádřil Mayové soustrast
Americký prezident Donald Trump vyjádřil v telefonickém hovoru soustrast a podporu britské ministerské předsedkyni Therese Mayové. Řekl také, že USA pomůže Británii dohnat osoby zodpovědné za útok ke spravedlnosti.

10:02 Le Penová volá po uzavření hranic
Náš nynější problém je tato forma levného terorismu. Musíme mít své hranice pod kontrolou, řekla Le Penová pro francouzskou televizi BFM TV. Státy mají spolupracovat a sdílet informace tajných služeb a také prosazovat uzavření mešit s vazbami na extremismus. Francie by měla odebírat občanství lidem, kteří mají občanství i jiných zemí a budou usvědčeni ze spáchání útoku.

10:00 Žádní zranění či mrtví Češi
Během teroristického útoku v Londýně nebyl zraněn ani zabit žádný Čech. Informovalo o tom ministerstvo zahraničních věcí ČR.

9:53 Bilance útoku v Londýně
Středeční teroristický útok v Londýně si podle opravené bilance vyžádal vedle zabitého útočníka další tři mrtvé. Dnes to oznámil šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley. Dosud úřady oficiálně udávaly pět mrtvých včetně teroristy. V nemocnici je nyní 29 lidí, z nichž sedm je v kritickém stavu.

9:47 Birminghamské razie

Policejní razie proběhly ve městě Birmingham a jeho okolí na severozápad od Londýna. Útočník si zde totiž měl podle BBC pronajmout auto, kterým Londýně útočil.

8:57 Policie při razii v Birminghamu zatkla 7 osob
Razie proběhly na šesti místech, sdělil to Mark Rowley z londýnské metropolitní policie. Bylo při ní zatčeno 7 lidí různých národností.

8:12 Královna odloží otevření nového ústředí Scotland Yardu
Britská královna Alžběta II. kvůli středečnímu teroristickému útoku v centru Londýna odložila otevření nového ústředí Scotland Yardu. „Bylo rozhodnuto odložit královninu účast,“ uvedl mluvčí Buckinghamského paláce. „Návštěva se uskuteční v pozdějším termínu,“ dodal bez upřesnění.

7:00 Policie provedla razii v Birminghamu
Podle informací SkyNews razie souvisí se středečním teroristickým útokem v Londýně, ačkoli to úřady dosud nepotvrdily. Dění o teroristickém útoku jsme sledovali on-line včera zde.

Útočník, kterého policie zabila, ve středu na mostě u britského parlamentu najel do davu a poté nožem napadl hlídkujícího policistu u sídla zákonodárného sboru. Při činu zahynuli čtyři lidé včetně policisty Keitha Palmera, dalších 40 lidí utrpělo zranění.

Britská královna Alžběta II. po středečním teroristickém útoku v Londýně odložila čtvrteční slavnostní otevření nového ústředí metropolitní policie Scotland Yardu. „Bylo rozhodnuto odložit královninu účast,“ uvedl mluvčí Buckinghamského paláce. „Návštěva se uskuteční v pozdějším termínu,“ dodal bez upřesnění.

Scotland Yard se odstěhoval ze svého sídla ve čtvrti Westminster mezi parlamentem a Buckinghamským palácem, tamní pozemek v roce 2014 zakoupila v přepočtu za více než devět miliard korun arabská developerská firma Abu Dhabi Financial Group. Ústředí se přestěhovalo do menší budovy na nábřeží Victoria Embankment.

Čtěte také: Teroristický útok před britským parlamentem. 5 mrtvých a 40 zraněných

Teror z nákladního auta. Londýn není Berlín