Teroristický útok před britským parlamentem. 4 mrtví a 30 zraněných

Útok na symbol britské demokracie

Teroristický útok před britským parlamentem. 4 mrtví a 30 zraněnýchSLEDUJEME ON-LINE 8
Svět

ly Echo24

Útočník ve středu odpoledne najížděl autem v Londýně na Westminsterském mostě do lidí a poté se pokusil s nožem v ruce vniknout do nedalekého parlamentu. Stráž u britského parlamentu útočníka střelbou zlikvidovala. Bylo zraněno na 30 lidí a čtyři lidé zemřeli, včetně pobodaného policisty a útočníka. Policie oznámila, že událost vyšetřuje jako teroristický útok a to do doby, než bude případně znám jiný důvod činu.

Útok se stal v středu odpoledne u britského parlamentu v Londýně. Útočník nejprve najel autem na blízkém Westminsterském mostě do davu, kde zabil několik lidí a desítky zranil. V útoku pokračoval před parlamentem. Z nabouraného auta vystoupil a s dvěma noži vrazil na nádvoří Westminsterského paláce, kde sídlí obě komory britského parlamentu. Zde pobodal policistu, který svým zraněním podlehl. Útočníka policie hned několika výstřely zneškodnila. Jeho motiv stále není znám.

Středeční útok si podle opravené bilance vyžádal vedle zabitého útočníka tři mrtvé. Ve čtvrtek to oznámil šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley. Dosud úřady oficiálně udávaly pět mrtvých včetně teroristy. V nemocnici bylo ve čtvrtek až 29 lidí, z nichž sedm je v kritickém stavu.

Sledujeme on-line

7:00 V on-line přenosu pokračujeme zde.

23:51 Útok byl inspirován mezinárodním terorismem
Mark Rowley, šéf protiteroristické skupiny Scotland Yardu, uvedl, že policie věří, že útok byl inspirován mezinárodním terorismem.

23:48 Policista, který zemřel při útoku byl Keith Palmer

Policie uvedla jméno policisty, kterého terorista zavraždil. Byl jím Keith Palmer, 48letý policista, 15 let ve službě, ženatý a otec dětí. Při útoku nebyl ozbrojený.

22:50 Nová bilance vražedného útoku
Policie oznámila, že počet mrtvých stoupl na pět a že zraněno bylo na 40 lidí.

21:59 Mayová: Nikdo nedovolíme, aby nás nenávist a zlo rozdělily
Theresa Mayová poprvé na veřejnosti vystoupila před desátou hodinou večer středoevropského času. V prohlášení útok odsoudila a řekla, že se tím Britové nenechají otřást. Zítra zasedne Sněmovna podle plánu. „Nikdo nedovolíme, aby nás nenávist a zlo rozdělily,“ uvedla Mayová. Ve svém projevu děkovala především policistům, kteří si podle ní zaslouží obdiv a úctu za své profesionální jednání, pomocí kterého „vrátili bezpečí do ulic Londýna“. Projevila rovněž zármutek nad smrtí policisty, kterého útočník před parlamentem smrtelně zranil, i nad smrtí dalších lidí. Mayová potvrdila, že útočil jen jeden člověk a že místo útoku si nevybral náhodou. Identitu útočníka policie zatím nesdělila.

21:20 Mezi zraněnými jsou dva Rumuni a pět Jihokorejců
Podle BBC jsou mezi raněnými po dnešním útoku i dva lidé z Rumunska a také pět Jihokorejských turistů. Vedle tří francouzských studentů se tak jedná o další oběti útoků ze zahraničí. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by mezi zraněnými byli Češi.

21:14 Londýnský starosta: Nenecháme se zastrašit
Londýnský starosta Sadiq Khan vyjádřil smutek nad útokem a zároveň vzkázal teroristům, že se Londýňané nenechají zastrašit. Město podle něj posílí svou ochranu a zvýší počet policejních hlídek.

21:10 Trump vyjádřil své kondolence
Americký prezident Donadl Trump již s britskou premiérkou Theresou Mayovou telefonicky hovořil, kde vyjádřil své kondolence. Americká vláda podle něj nabízí veškerou podporu a pomoc.

21:05 Sobotka: ČR stojí při Británii
„Smutné výročí útoku na bruselském letišti: dnes byl terčem Londýn. Cítíme s blízkými obětí a stojíme při Británii. Teroristé nás nezastraší,“ uvedl Sobotka na Twitteru. 20:55 Lidé začínají konečně opouštět parlament i opatství
Lidé, kteří byli posledních několik hodin „uvězněni“ ve Westminsterském opatství, kam byli evakuování z Westminsterského paláce, kde sídlí parlament, mohou odejít. Podobně mohou odejít i poslanci, kteří byli doteď zavřeni v jednací síni dolní komory parlamentu. 20:35 Vlajky na půl žerdi
Britské instituce stahují vlajky na půl žerdi. Stažené je vlajka u sídla premiérky Theresy Mayové v Downing Street 10, podobně je to na další vládní budovách a úřadech. Vlajka na půl žerdi u jedné z budov Metropolitní policie je také vyjádřením zármutku nad ubodaným policistou. 20:15 Merkelová: V boji proti terorismu stojíme na straně Británie
Solidaritu britskému lidu vyjádřila a pomoc Londýnu v boji proti terorismu slíbila i německá kancléřka Angela Merkelová. „I když pozadí těchto činů ještě není zcela jasné, říkám za Německo a jeho občany: V boji proti jakékoli formě terorismu stojíme pevně a rozhodně na straně Británie,“ uvedla. V myšlenkách jsem s britskými přáteli a všemi lidmi v Londýně, dodala kancléřka. „Zprávy o vražedném útoku v Londýně mnou otřásly,“ uvedl také nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že je v úzkém kontaktu se svým velvyslanectvím v Londýně a snaží se zjistit, zda nejsou mezi zraněnými i Němci.

20:11 Hollande: Francie ví, jak britský lid trpí
„Terorismus se týká nás všech,“ uvedl francouzský prezident Françoise Hollande. Británii vyjádřil podporu a solidaritu. „Francie, která byla v poslední době tak silně zasažena (terorismem), ví, jak britský lid dnes trpí,“ dodal Hollande. K boji proti terorismu je podle něj nutné spolupracovat na evropské, ale i vyšší úrovni.

20:05 Čeští politici kondolují

19:49 Kde se útok odehrál?
Útočník nejdřív najel do davu na Westminsterském mostě (Westminster Bridge). Poté, co narazil do zatarasů, z auta vystoupil a vběhl do přísně střeženého nádvoří Westminsterského paláce (Palace of Westminster), kde zabil policistu. Jedná se o turisticky velmi oblíbené místo, z mostu si turisté rádi fotí hodinovou věž, která střeží zvon Big Ben. Nedaleko se přitom nachází také Westminsterské opatství, Buckinghamský palác či sídlo premiérky Downing Street 10.

19:25 Většina lidí z parlamentu zůstává ve Westminsterském opatství
Policie evakuovala poslance, lordy, novináře, pracovníky i návštěvníky z Westminsterského paláce do vedlejšího opatství. Stále zde zůstávají, zřejmě kvůli podání svědectví.

19:05 Scotland Yard potvrdil čtyři mrtvé včetně útočníka
Mluvčí policie Mark Rowley uvedl, že si útok vyžádal čtyři oběti, mezi nimi je i útočník. Policie také aktuálně vychází z toho, že útočník byl jeden. Podle Rowleyho je zraněných až 20, mezi raněnými jsou i tři policisté.

8:55 Chovanec: Incident nemá nic společného s ČR
„V souvislosti s incidentem před budovou britského parlamentu jsou naše bezpečnostní složky v kontaktu s partnery ve Velké Británii. Britská policie má v tuto chvíli situaci pod kontrolou. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by incident měl jakoukoli spojitost s Českou republikou. Jakmile získáme další informace, budeme veřejnost informovat,“ uvedl v prohlášení ministr vnitra Milan Chovanec.

18:40 BBC: Pobodaný policista zemřel
Policista, kterého pobodal neznámý útočník dlouhým nožem, svým zraněním podlehl.

18:30 Cameron kondoluje zemřelým
Bývalý premiér David Cameron na Twitteru vyjádřil své kondolence a řekl, že soucítí s rodinami zraněných a mrtvých. „Ti, kteří chtějí útočit na naší demorkacii takovými barbarskými metodami, nikdy nevyhrají,“ dodal.

18:24 Cazeneuve: mezi raněnými jsou tři Francouzi
Francouzský premiér Bernard Cazeneuve potvrdil, že mezi raněnými jsou tři francouzští studenti.

18:20 Policistovi poskytl první pomoc poslanec
Pobodanému policistovi se snažil pomoci i poslanec Tobias Ellwood, který mu poskytl první pomoc. Sám ztratil svého bratra Jona při bombových útocích na Bali v roce 2002. Ellwood je bývalým kapitánem britské armády. Osud policisty není zatím jasný, podle některých zpráv je mezi mrtvými.

18:10 Video z mostu natočil bývalý polský ministr Sikorski
Svědkem dnešního incidentu u britského parlamentu, který policie vyšetřuje prozatím jako teroristický útok, byl i bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Na Twitteru zveřejnil video, které pořídil z taxíku krátce poté, co útočník najel na Westminsterském mostu do skupiny chodců.

18:05 Poslanci opouštějí parlament, Mayová svolává krizovou schůzku
Stovky lidí začínají opouštět Westminsterský palác, policie je přemisťuje do Westminsterského opatství, kde je zřejmě čekají výslechy. Premiérka Theresa Mayová již svolala krizovou schůzku k útoku.

18:05 Dvě oběti. Jednu živou ženu vytáhli z řeky
Podle zpráv z médií vzrostl počet obětí na dvě. Záchranářům se však podařilo vytáhnout jednu živou ženu z řeky Temže, kam ji odhodil útok na mostě. Je však zřejmě vážně zraněná.

17:50 Brusel si dnes připomíná výročí teroristického útoku
Brusel si dnes minutami ticha na místech rok starých teroristických útoků připomněl památku jejich 32 obětí. Nejprve se v 7:58 SEČ na minutu zastavilo a utichlo letiště Zaventem, druhá pietní připomínka se odehrála v 9:11 SEČ ve stanici metra Maalbeek. Minutu ticha ale v té chvíli drželi také lidé na ulicích, či turisté na bruselském historickém náměstí. Při útoku v Bruselu zemřelo 32 lidí.

17:50 Brífink metropolitní policie
Policie potvrdila útok a vyzvala veřejnost, aby se vyhnula centru města a dala možnost záchranářům městem projet. Policisté také požádali lidi, aby jim lidé posílali videa a fotografie z útoku. Naznačil, že mrtvých je víc, někteří byli po útoku na mostě odhozeni do vody. Policejní mluvčí však odmítl spekulovat o příčinách útoku, řekl však, že je útok ukončen. Stále však budou trvat uzavírky ve městě a vyšetřování.

17:35 Mezi zraněnými jsou Francouzi
Útočník najel i do skupiny francouzských studentů a jejich učitelky. Tři z nich jsou ranění. Podle prvních zpráv nejsou mezi zraněnými ani oběťmi Češi.

17:20 Na Westminsterském mostě zemřela žena
Podle BBC lékařka z nedaleké nemocnice sv. Tomáše oznámila, že jedna žena, kterou útočník zranil na mostě, zemřela. Podlehla svým zraněním, které jí způsobil autobus londýnské hromadné dopravy, který ji zřejmě při panice na mostě nechtěně přejel. Podle lékařky jsou na místě i další zranění, kteří jsou v kritickém stavu a mají zranění, které jim „změní život“.

17:16 Donald Trump již byl o útoku informován
Americký prezident Donald Trump již byl o útoku informován. Americké bezpečnostní složky jsou v pohotovosti, Američanům v Londýně doporučují, aby dali vědět svým blízkým, že jsou v pořádku. Američané také Britům již nabídli svou pomoc.

17:15 Skotský parlament již zastavil jednání
Skotský parlament dnes projednával případné referendum o odtržení Skotska od Spojeného království. Poslanci nejdřív odmítali kvůli útoku v Londýně jednání zastavit, po páté hodině středoevropského času však jednání přerušil. Podobně jednání přerušil i velšský parlament. Britská premiérka Theresa Mayová již dorazila do svého sídla v Downing Street a situaci sleduje.

17:09 Zastavilo London Eye, posílena bezpečnost královny
V Londýně se přestala točit oblíbená turistická atrakce London Eye. Policisté také posilují bezpečnost Buckinghamského paláce, které leží nedaleko Westminsterského paláce.

17:00 Poslanci uzavření v parlamentu podávají svědectví na sítích
V budově parlamentu zůstalo mnoho politiků, kteří nyní na příkaz policie zůstávají ve svých kancelářích. Politici na sociálních sítích sdílí své modlitby za zraněné a jejich rodiny, a podávají i svědectví o tom, co se děje uvnitř. 16:42 VIDEO: Dění v okolí parlamentu můžete živě sledovat zde​​​

16:40 Útočníkem je podle svědků 40letý Asiat
Svědci podle The Telegraph říkají, že útočníkem je Asiat ve středním věku a že útočil velkým nožem. Jeho totožnost zatím nebyla potvrzena a není znám ani jeho motiv.

16:30 Uzavřen je parlament, stanice metra a bezprostřední okolí
Sněmovna přerušila jednání a lidé nemají vycházet z domů. Budovu parlamentu nikdo nesmí opustit a nikdo do ní nemůže vstoupit. Okolí parlamentu je uzavřeno, zasahuje zde i záchranářský vrtulník. Policie uzavřela i nedalekou stanici metra. Premiérku Theresu Mayovou, která byla v budově kvůli středečním poslaneckým interpelacím, podle médií odvedla ochranka do bezpečí.

16:25 Útočník zabíjel před britským parlamentem
Zatím neznámý útočník zranil ve středu před čtvrtou hodinou odpoledne středoevropského času několik lidí před britským parlamentem v Londýně. Nejdřív zranil několik lidí na Westminsterském mostě, kde najel autem do davu. Pak útočil nožem přímo ve Westminsterském paláci, kde parlament sídlí. Dění dále živě sledujeme v on-line přenosu.

Policejní střelba vyvolala paniku hlavně mezi turisty, kteří se vyskytovali poblíž a kteří se z místa dali na útěk. Zatím není znát motiv útočníka. Svědci podle The Telegraph říkají, že útočníkem je Asiat ve středním věku a že útočil velkým nožem.

Sněmovna přerušila jednání, budovu parlamentu několik hodin nikdo nesměl opustit a nikdo do ní ani nesměl vstoupit. Okolí parlamentu bylo uzavřeno, zasahoval zde i záchranářský vrtulník. Policie uzavřela i několik stanic metra. Premiérku Theresu Mayovou, která byla v budově kvůli středečním poslaneckým interpelacím, odvezla ochranka zadním východem do bezpečí.

Incident se stal přesně rok po teroristických útocích v Bruselu, kde teroristé zabíjeli na letišti a metru.

Čtěte také: Celý útok na pařížském letišti Orly na videu. Podívejte se