Zatočíme s trafikami, hlásalo ANO. A natlačilo do firem desítky lidí
Prostě na to dohlédneme
Co hlásalo hnutí ANO před volbami v Praze? Prostě na to dohlédneme. Nechtělo být jako politici, do vedení firem plánovalo obsazovat odborníky, slibovalo, že bude transparentní a zatočí s trafikami. Nepovedlo se. Aféra šéfky pražské organizace hnutí Radmily Kleslové kolem spolupráce s ČEZ a působení v orgánech městských firem znovu odstartovala debatu o dosazovaní politiků do dozorčích rad strategických podniků. Kleslovou bude v úterý večer řešit vedení hnutí ANO. Deník ECHO24.cz přináší výši odměn, na které mohou politici v jednotlivých firmách dosáhnout.
O politiky a partajím blízké lidi ve statutárních orgánech firem s majetkovou účastí města se deník ECHO24.cz zajímal už minulý týden. Ve strategických společnostech jich sedí desítky. Zda jsou to právě oni, kdo dokáže fundovaně kontrolovat činnost společností, je samozřejmě otázka.
S analýzou současného stavu poté přišli i opoziční Piráti. Podle nich je realita taková, že dozorčí rady strategických podniků fungují často jako politické trafiky. V dozorčích radách 28 obchodních společností, na jejichž obsazení mají nějaký vliv radní hlavního města, Piráti nenašli politické pozadí jen u 18 z celkem 116 lidí. Ostatní jsou buď zastupitelé města nebo jeho částí, kandidáti do voleb či jinak politicky působící lidé.
Debata nad obsazováním vedení pražských firem se rozhořela poté, kdy média začala upozorňovat na angažmá šéfky pražské organizace ANO Radmily Kleslové hned v několika společnostech. Kleslová měla uzavřenou dlouhodobou smlouvu s ČEZ a je členkou představenstva Pražské teplárenské a předsedkyní dozorčí rady Pražské energetiky.
Vede ANO
Pražská primátorka a sokyně Kleslové Adriana Krnáčová (ANO) několik dní nato v České televizi prohlásila, že ona sama nesouhlasí s obsazováním politiků do dozorčích rad a představenstev městských firem. V koalici sice se svým názorem neuspěla, debatu chce prý ale znovu otevřít. „Měli by tam sedět převážně odborníci. Bohužel zatím nejsem schopná tento názor prosadit. Budeme to muset změnit, uvidíme, jak na to budou reagovat koaliční kolegové,“ uvedla Krnáčová.
Nicméně jde o poměrně paradoxní vyjádření, když vezeme v úvahu, že nejvíce lidí má ve statutárních orgánech strategických pražských podniků právě hnutí ANO. Dohoda po volbách totiž byla jasná: za ANO dva zástupci, za ČSSD a Trojkoalici po jednom, jedno místo by měla získat i opozice.
Podle analýzy Pirátů má ANO v dozorčích radách 44 zástupců, druzí sociální demokraté 23 a Trojkoalice 18. Důkazem toho, že dozorčí rady mohou sloužit také jako trafiky, je podle Pirátů například ponechání zastupitelky Moniky Krobové-Hášové v dozorčí radě Pražské energetiky i po letošní převolbě. Krobová totiž byla zvolena za TOP 09, z klubu ale vystoupila a dnes jako nezařazená hlasuje s koalicí. „Koalice se Krobové-Hášové nějak musela odvděčit za to, že ji podporuje při hlasováních v zastupitelstvu. Místo v dozorčí radě PRE, které je placeno desítkami tisíc korun měsíčně, tak pro ni byla jasná volba,“ je přesvědčený zastupitel Pirátů Adam Zábranský.
Desítky tisíc měsíčně
Že pro politiky může jít o velmi zajímavý přivýdělek, dokazují informace, které deník ECHO24.cz získal do jednotlivých firem s majetkovou účastí města. Člen dozorčí rady si v nich nejčastěji přijde na částku kolem 20 tisíc korun měsíčně.
Například člen dozorčí rady TRADE CENTRE PRAHA a. s. dostává měsíční odměnu 18 tisíc korun, v TSK Praha a. s. je to 21 tisíc, v Kolektorech Praha 25 tisíc a v Pražské vodohospodářské společnosti a. s. 21 tisíc korun. V pražském dopravním podniku si na podobné peníze přijde jen předseda dozorčí rady, běžný člen dostane o něco méně – 8 580 korun. A ještě nižší odměny jsou v Pražských službách a. s., tady jde o čtyři a půl tisíce. Člen dozorčí rady v Obecním domě dostane 10 tisíc korun, v Kongresovém centru Praha se měsíční odměny členů statutárních orgánů pohybují v rozpětí pěti až 15 tisíc.
Čtěte také: S ANO změna nepřišla. Firmy jsou politiků plné. Podívejte se
Zatímco většina společností poskytne na vyžádání konkrétní čísla, jinde odkazují pouze na obecné údaje z výročních zpráv. Tak je tomu například u Skupiny PRE (Pražská energetika), kde si loni 39 lidí působících v orgánech společnosti rozdělilo přes 80 milionů korun. „Detaily k jednotlivým osobám jsou součástí uzavřených individuálních smluv a jedním z ustanovení těchto smluv je, že informace v nich jsou důvěrné a nelze je sdělovat bez souhlasu dotčených osob třetím stranám,“ vysvětluje mluvčí PRE a šéf jejího PR oddělení Petr Holubec.
Podobné je to i v Pražské plynárenské a. s., kde si v roce 2014 přišlo 13 lidí z orgánů firmy na 28 milionů. Konkrétní údaje nechtěla sdělit ani Pražská teplárenská a. s.
Kleslová na koberečku
Zatímco vedení Prahy debata o možných změnách v dosazování politiků do strategických firem teprve čeká, vedení hnutí ANO bude o současné praxi mluvit už v úterý večer. Šéf hnutí Andrej Babiš totiž svolal mimořádné jednání předsednictva, kde se bude řešit nejen údajný nátlak Kleslové na členy dozorčí rady ČEZ, ale právě i obecně působení zástupců hnutí v orgánech společností s majetkovou účastí státu, krajů, měst a obcí.
A pro Kleslovou to nebude zrovna příjemný večer. Stále více lidí v hnutí jí vyčítá nepřátelství s Krnáčovou, neustálý rozruch kolem pražské organizace a dnes už i poškozování značky ANO. Že jednání nebude jednoduché, potvrzují i jednotliví členové předsednictva.
„Jde o to, abychom zvolili takovou formu jednání, aby žádným způsobem nebylo poškozováno jméno hnutí ANO. Což se teď bohužel děje. Budeme se zřejmě bavit o více aspektech té věci. Zda za nás v těch podnicích sedí odborníci, nebo jde spíše o trafiky, nebo zda by politici v těch podnicích skutečně měli působit za peníze,“ řekl deníku ECHO24.cz poslanec Martin Komárek.
Čtěte také: Tlačila Kleslová na dozorčí radu ČEZ? Bude to řešit ANO
Ten dlouhodobě říká, že by zástupci politických stran vůbec neměli působit v orgánech firem s účastí města, státu či krajů. Hlavní podle něj bude, s čím na schůzku přijde sama Kleslová. „Ona by měla své činnosti uzpůsobit tak, aby nebyly v rozporu s vysokými morálními nároky, které jsou kladeny na místopředsedy hnutí ANO,“ vysvětluje.
Lze si ale jen těžko představit, že by úterní schůzka měla pro Kleslovou nějaké fatální důsledky. Na to je s Babišem až moc svázaná. Šéf, jak mu Kleslová s oblibou říká, ji zřejmě znovu vytkne její chování. Možná přijde pokání před médii a je možné, že se Kleslová bude muset vzdát svých pozic ve firmách s městskou účastí. A pojede se dál.