Šest vědců žilo rok v izolaci. NASA simulovala misi na Marsu

Pokus na Havaji

Šest vědců žilo rok v izolaci. NASA simulovala misi na MarsuNOVÉ
NASA simulovala pobyt na Marsu. Foto: Foto: Twitter / HI-SEAS ‏/ @HI_SEAS / @HISEAS_Andrzej
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na Havajských ostrovech skončil v neděli druhý nejdelší simulovaný pobyt na Marsu. Šest vědců rok zkoumalo v izolované stanici na nejvyšší havajské hoře Mauna Loa podmínky výpravy na rudou planetu. Informovala o tom agentura AP.

„Můj osobní dojem je ten, že mise na Mars je v blízké budoucnosti reálná. Myslím, že technologické i psychologické překážky se dají překonat,“ uvedl jeden ze členů týmu Francouz Cyprien Verseux. Cílem této mise bylo zkoumat zejména pobyt lidí v dlouhodobé izolaci.

Tři ženy a tři muži byli uzavřeni ve vědecké stanici o průměru 11 metrů a výšce šest metrů, z níž mohli ven do skalnaté pustiny vulkánové hory vycházet vždy jen na krátkou dobu a pouze ve skafandrech.

Uvnitř stanice měli k dispozici každý svůj malinký pokoj s lehátkem a pracovní stolem a měli jen omezený internetový kontakt s rodinou a přáteli. Po celý rok také jedli pouze rozpustné potraviny. Mezinárodní skupinu tvořili fyzička, astrobiolog, geoložka, astrofyzička, letecký inženýr a architekt.

Šlo o čtvrtou a dosud nejdelší společnou misi Havajské univerzity a amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Projekt Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) začal v roce 2012 a mise se postupně prodlužovaly.

Nyní se chystají dvě další osmiměsíční mise pro léta 2017 a 2018. Na jejich účastníky je vypsán konkurz, do něhož se lze přihlásit do 5. září. NASA doufá, že se jí podaří vyslat lidskou posádku na Mars do roku 2030.

Dosud nejdelší simulací podmínek pobytu na Marsu byl v letech 2010 a 2011 experiment Mars-500. Tři Rusové, Číňan, Ital a Francouz opustili své dobrovolné zajetí ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu v Koroljovu nedaleko Moskvy až po 520 dnech. I ruský experiment byl podobně jako ten havajský spíše psychologický než technický, tedy cílem bylo zejména ověřit možnost soužití lidí různých kultur a povah v podmínkách dlouhé izolace.

Čtěte také: Kennedy chtěl původně letět na Mars, odhalil Aldrin

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články