Syrská armáda prý porušila útokem na civilisty příměří
Nálet na Damašek
Nálety syrského letectva na město u Damašku jsou podle Francie porušením příměří a ohrožují snahu o politické řešení syrské války. Sdělil to dnes mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Romain Nadal v reakci na čtvrteční útoky. V Dajr As-Sáfíru u Damašku při nich zemřelo 33 lidí.
Syrská armáda sice tvrdí, že útočila na teroristy, avšak organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že zemřeli hlavně civilisté, mezi nimiž byly ženy a děti.
„Francie odsuzuje nálety syrského režimu. Tyto útoky, které záměrně cílí na civilisty, a to i na děti, dokazují, že režim pokračuje v porušování příměří. Takové činy mají vystrašit Syřany a podkopat úsilí světa při hledání politického řešení,“ řekl Nadal.
Příměří bylo v Sýrii vyhlášeno koncem února a podle většiny zdrojů je v zásadě dodržováno. Netýká se ale islámských radikálních skupin, proti nimž boje i nálety pokračují.
Syrský prezident Bašár Asad, který tento týden poskytl rozhovor ruské agentuře RIA Novosti, kromě jiného řekl, že příměří je velký úspěch a je dodržováno.
Mírové rozhovory, které zprostředkovává OSN, by měly podle představ jejich koordinátora Staffana de Mistury pokračovat třetím kolem od 9. dubna. Jednat se má o přechodné vládě a budoucím uspořádání Sýrie. Jedním z komplikovaných bodů je budoucí role Asada. Panarabský list Al-Haját ve čtvrtek napsal, že se Rusko s USA dohodly na tom, že bude Asad moci odjet do jiné země. Kreml to ale rychle popřel a ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov se k tomu dnes znovu vrátil.
Označil to za „špinavý“ únik informací. „Naši američtí partneři nemohou veřejně zpochybňovat zásadu, že o budoucnosti Sýrie může rozhodovat jedině syrský národ. V těchto špinavých únicích překrucujících skutečnost vidíme neschopnost Washingtonu přesvědčit své spojence o tom, aby dali Syřanům právo rozhodovat o své budoucnosti i o tom, kdo je povede,“ řekl Lavrov.
Podle nejmenovaného zdroje Al-Hajátu americký ministr zahraničí John Kerry už informoval některé arabské země, že se USA s Ruskem dohodly o Asadově budoucím osudu, avšak Kerry prý říká, že „čas a politický kontext jsou zatím nejasné“. O tom, že je Rusko ochotné souhlasit s odstoupením Asada, se objevily informace několikrát v minulosti, ale nikdy se nepotvrdily.
Lavrov dnes se svým americkým protějškem opět telefonicky hovořil. Jak oznámila ruská diplomacie, informoval ho mimo jiné o tom, že radikálové stále přecházejí hranici z Turecka do Sýrie. „Lavrov znovu upozornil na turecko-syrskou hranici, která je i nadále propustná. Podle našich údajů je využívaná k transferu extremistů přes Turecko do Sýrie,“ uvedlo ministerstvo. Lavrov již v březnu vyzval k dodržování rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které požadují zákaz obchodování s ropou s Islámským státem a rovněž žádají zastavení přesunu teroristů do Sýrie ze zemí včetně Turecka.